אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר סאגה של 11 שנים: אושרה הפעלת תחנת הכוח הפרטית בבאר טוביה צילום: איה בן עזרי

לאחר סאגה של 11 שנים: אושרה הפעלת תחנת הכוח הפרטית בבאר טוביה

האישור התעכב שנים בין היתר בשל חילופי בעלים; תחנת הכוח IPM תפעל באמצעות גז טבעי ותספק 3.5% מצריכת החשמל של המשק; ב-2017 נכנס איש העסקים מוטי בן משה כשותף בתחנה

10.02.2021, 17:16 | ענת רואה

מליאת רשות החשמל אישרה את הפעלתה המסחרית של תחנת הכוח הפרטית IPM שהוקמה בבאר טוביה.

קראו עוד בכלכליסט

התחנה שתופעל באמצעות גז טבעי, הוקמה בטכנולוגיית מחזור משולב ביעילות גבוהה במיוחד. התחנה תספק 3.5% מצריכת החשמל של המשק, שהם כ־450 מגה־ואט.

מוטי בן משה, צילום: עמית שעל מוטי בן משה | צילום: עמית שעל מוטי בן משה, צילום: עמית שעל

יזמי התחנה היו משה טרי, לשעבר יו"ר רשות ני"ע, מוטי פרידמן, לשעבר יו"ר חברת החשמל, ואברהם נניקשוילי. הרישיון להפעלת תחנת הכוח הפרטית התקבל כבר לפני 11 שנה, בפברואר 2010. אז הוערך כי התחנה תקום עד 2015. בסופו של דבר הקמתה התעכבה שנים בין היתר בשל חילופי בעלים. נוחי דנקנר, שרי אריסון, אברהם נניקשווילי ועוד כמה מאנשי העסקים הבולטים במשק היו מעורבים בעבר בקידום הפרויקט, וגם כיום נמצאים שם שמות בולטים כמו מוטי בן־משה, שנכנס כשותף בתחנת הכוח ב-2017, יצחק מירילשוילי (בנו של המיליארדר מיכאל מירילשוילי), קרן נוי, לאומי פרטנרס ומשקיעים פרטיים קטנים שהיו בקבוצת היזמים המקורית.

תחנת הכוח הפרטית IPM בבאר טוביה, צילום: איה בן עזרי תחנת הכוח הפרטית IPM בבאר טוביה | צילום: איה בן עזרי תחנת הכוח הפרטית IPM בבאר טוביה, צילום: איה בן עזרי

בהקמת התחנה, שהחלה ב־2018, הושקעו 2 מיליארד שקל, כאשר המדינה התחייבה לשלם לבעלי התחנה תשלום קבוע לכל אורך חיי הפרויקט (20 שנה) כנגד העמדת זמינות של 85% מכושר ייצור החשמל של התחנה, כך שהיא צפויה להניב הכנסות שנתיות של 750 מיליון שקל ושיעור תשואה פנימית (IRR) של מעל 16%, לפני מס.

התחנה צפויה לתת מענה לגידול הצפוי בשנים הקרובות בשימוש בחשמל, כאשר את יתרת החשמל (15%) תמכור IPM לצרכנים פרטיים (כ-45,000 משקי בית) באמצעות רשת החשמל. במהלך הקמת התחנה הושם דגש משמעותי על היטמעות התחנה עם סביבתה והיא עוצבה כמרכז לוגיסטי מודרני בכדי שזו לא תהווה מפגע חזותי.

שר האנרגיה יובל שטייניץ מסר: "הפעלת התחנה החדשה בבאר טוביה מגלמת שלוש רפורמות חשובות: ראשית, היא עוד תחנה פרטית במסגרת התהליך של הפרטת ייצור החשמל בישראל, בהתאם לרפורמה בחברת חשמל. שנית, זו התחנה הראשונה בישראל שהוקמה תוך השקעה של מיליוני שקלים בחזותה החיצונית. שלישית, וחשוב מכל: כל תחנה מודרנית המופעלת בגז טבעי מחליפה תחנות ישנות המופעלות בפחם ובסולר, ובכך היא תורמת להפחתה דרמטית בזיהום האוויר שכולנו נושמים".

מ"מ יו"ר רשות החשמל יואב קצבוי מסר: אני מברך על השלמת הקמת התחנה שתעזור לספק את הביקוש הצומח לחשמל, תוך מתן גיבוי נדרש לייצור הגובר באנרגיות מתחדשות בעשור הקרוב. מדובר באבן דרך נוספת לביסוסו של מקטע ייצור חשמל יעיל ותחרותי המבוסס על יצרנות פרטית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות