אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה מתחילת ינואר: פחות מאלף חולי קורונה במצב קשה צילום: איי פי

דיווח שוטף

לראשונה מתחילת ינואר: פחות מאלף חולי קורונה במצב קשה

מספר החולים קשה עומד כעת על 992, כאשר 384 מונשמים; מתוך 660 חולי קורונה שנפטרו לאחרונה - 4 קיבלו מנת חיסון שנייה יותר משבועיים לפני מותם; קבינט הקורונה יתכנס לדיון במתווה התו הירוק ביום ראשון

11.02.2021, 22:15 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

22:15 - קבינט הקורונה יתכנס לדיון במתווה התו הירוק ביום ראשון

קבינט הקורונה צפוי להתכנס ביום ראשון לדיון במתווה בתו הירוק. זאת, במקום הדיון שהיה צפוי להתקיים במהלך היום.

 

20:00 - לראשונה מתחילת ינואר: פחות מאלף חולי קורונה במצב קשה

משרד הבריאות עדכן כי מחצות אובחנו 3,258 נדבקים חיוביים לנגיף הקורונה. כעת בארץ 65,730 חולים פעילים. מספר החולים במצב קשה ירד לראשונה מתחילת ינואר מתחת לאלף וכעת עומד על 992 בני אדם. כמו כן, 384 חולים מונשמים. היום נערכו כ-47 אלף בדיקות לאבחון הנגיף, מהן 6.9% נמצאו חיוביות. מפרוץ המגפה נפטרו בארץ 5,272 בני אדם שנדבקו בנגיף, שישה מהם היום.

(ירון דרוקמן)

 

19:45 - כ-80 שליחים דיפלומטיים של ישראל באפריקה הגיעו לארץ כדי להתחסן

כ-80 שליחים דיפלומטיים של ישראל במדינות אפריקה הגיעו לארץ כדי להתחסן לקורונה. הטיסה יצאה ביום שלישי ועברה בגאנה, באתיופיה והיום בצהריים נחתה בנתב"ג. השליחים חוסנו בשדה התעופה ובעוד כמה שעות ישובו למדינות השירות שלהם.

 

18:00 - הנתונים המעודכנים שמראים: החיסון עובד

 

הנתונים המעודכנים שמראים - החיסון עובד: מנתוני משרד הבריאות שהגיעו לידי ynet עולה כי מבין 183 חולי הקורונה במצב קריטי מעל לגיל 60 – רק אחד מהם הוא מחוסן שחלפו יותר משבועיים מאז שקיבל את מנת החיסון השנייה.

החיסון של פייזר, צילום: אם סי טי החיסון של פייזר | צילום: אם סי טי החיסון של פייזר, צילום: אם סי טי

עוד עולה מהנתונים כי מתוך 856 חולים במצב קשה מעל גיל 60 המאושפזים כעת בבתי החולים, 56 חוסנו וחלף יותר משבוע מאז שקיבלו את המנה השנייה – כמעט 6.5 אחוזים. בקרב 203 המאושפזים בבתי החולים במצב קשה וקריטי מתחת לגיל 60 - עשרה בלבד חוסנו וחלף יותר משבוע מקבלת מנת החיסון השנייה, ואחד בלבד התחסן במנת החיסון השנייה לפני יותר משבועיים.

הנתונים לגבי חולי הקורונה שנפטרו מראים אף הם את חשיבות החיסון. מתוך 660 הנפטרים בתקופה שבה נלקחו הנתונים, ארבעה מהם היו מחוסנים (קיבלו שתי מנות חיסון, לפחות שבועיים לפני מותם). לעומת זאת, 546 מהנפטרים היו כאלה שלא חוסנו כלל או שקיבלו את מנת החיסון הראשונה עד שבועיים לפני מותם.

גם במספר הנדבקים עצמו חלה ירידה משמעותית. מתוך 13,075 נדבקים בני 60 ומעלה שלא אושפזו, 10,724 מהם לא חוסנו או שקיבלו ב-13 הימים האחרונים את המנה הראשונה. זאת, לעומת 271 בלבד שקיבלו את המנה השנייה לפני יותר משבועיים. בקרב קבוצת גיל זו, הרוב הגדול כבר חוסנו - ולכן נתונים אלו רק מראים שאכן החיסון עובד.

בבתי החולים מספרים כי המספרים הללו עולים בקנה אחד עם המצב במחלקות הקורונה: ירידה חדה בגיל המאושפזים וחולים צעירים יותר שכמעט ולא אושפזו במחלקות בעבר. "פעם כמעט ולא ראינו אנשים צעירים במחלקות שלנו", מספרת פרופ' עידית מטות, מנהלת מערך ההרדמה בבית החולים איכילוב. "היום אנחנו רואים יותר אנשים מתחת לגיל 60 מאשר מעל גיל 60".

16:04 - המשנה ליועמ"ש: "הרשויות המקומיות לא רשאיות למנוע פעילותם של מורים שלא התחסנו"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, הזהיר את הרשויות המקומיות כי הן אינן רשאיות למנוע כניסה של עובדי הוראה, תלמידים וצוותי חינוך אחרים שלא התחסנו למוסדות החינוך, בין אם מדובר בעובדי משרד החינוך ובין אם עובדי מוסד בבעלות פרטית או של רשות מקומית. בהנחיה ששיגר לעורכי דין שפנו אליו, הדגיש נזרי כי דברים אלה הובהרו לנציג היועצים המשפטיים של הרשויות מקומיות. "בהתאם למצב המשפטי הקיים, רשות מקומית אינה רשאית לעשות דין לעצמה ולגבש באופן עצמאי כללים להגבלת כניסתם של עובדי הוראה למוסדות חינוך", טען נזרי.

(טובה צימוקי) 

 

11:50 - השר טרופר: "מצפה שעד תחילת מרץ ייפתח עולם התרבות"

שר התרבות והספורט חילי טרופר (כחול לבן) קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו ולמשרד הבריאות להגדיר תאריך מדויק שבו יחזור עולם התרבות לחיים תחת התו הירוק שמקדמת כחול לבן. "הצפי הוא סוף פברואר-תחילת מרץ", אמר טרופר בריאיון לאולפן ynet. "הכל מוכן, סיכמנו מתווה עם משרד הבריאות". טרופר התייחס לכך שכחול לבן דרשה מהממשלה לקדם מתווה ליציאה מדורגת מהסגר, ואמר כי "היו הרבה האשמות של ראש הממשלה שזה פופוליזם - והנה אחרי שבוע גם במשרד הבריאות כולם באים ומציעים תוכנית יציאה איטית, זהירה ואחראית". לדבריו, "אני לא רוצה לפתוח הכל בבת אחת, ברור שהסכנה אמיתית. אבל צריך לחפש את הדרך לחיות לצד הנגיף. אם יש כאן מיליוני חיסונים, לא צריך לקחת את זה כפקטור?".

שר התרבות והספורט חילי טרופר, צילום: אבי מועלם שר התרבות והספורט חילי טרופר | צילום: אבי מועלם שר התרבות והספורט חילי טרופר, צילום: אבי מועלם

11:30 - קופת חולים כללית תתחיל לחסן נגד קורונה במקומות עבודה

קופת חולים כללית הודיעה כי היא תתחיל לחסן נגד קורונה במקומות עבודה. מיום ראשון צוותי הקופה יגיעו ליום חיסונים מרוכז במקומות עבודה ומפעלים גדולים שמעסיקים אלפי עובדים, ויחסנו עובדים שהם לקוחות הקופה. התעשייה האווירית היא בין מקומות העבודה הראשונים שבהם כללית תערוך את יום החיסונים המרוכז במתחם חיסונים ייחודי שיוקם בחברה.

 

11:10 - שלושה קניונים נפתחו למחוסנים - וקיבלו קנסות

מרד הקניונים: הנהלת קניון בת ים הודיעה הבוקר (חמישי) כי הקניון יפתח "כשהוא מוגן מקורונה". לפי ההודעה, כל עובדי הרשתות והחנויות הינם עובדים מחוסנים והחנויות יופעלו בהתאם לתו הסגול. "רק מבקרים שתושאלו ועברו סינון מדוקדק על פי הגדרות התו הירוק יורשו להיכנס לקניון".

במקביל, המשטרה נערכת לבצע אכיפה נגד חנויות שיפתחו. במתחם ביג בכרמיאל פרצו ויכוחים בין נציגי ההנהלה לבין שוטרים ופקחים שהגיעו למקום לקראת פתיחת החנויות. השוטרים הזהירו את המוכרים ונתנו דו"חות, בין היתר לאנשים שלא עכו מסיכה. הם הזהירו את עובדי החנויות שלא יפתחו אח העסקים בניגוד לחוק.

נציגי ההנהלה טענו: "אנשים בסך הכל רוצים פה להתפרנס ולהביא אוכל הביתה. לכו תאכפו את החוק הזה בבני ברק ולא כאן. יש חוק שונה לבני ברק ולכרמיאל?". ראש העיר כרמיאל, משה קונינסקי, עודד את פתיחת העסקים בעיר, בדגש על כניסת מתחסנים או מחלימים בלבד. במשטרה אמרו הבוקר כי החלטה כזו אינה בסמכותו של ראש העירייה והיא בניגוד לחוק.

טרם הפתיחה איים פורום ראשי המסחר: "במידה והפתיחה תופרע על ידי משטרת ישראל - נחל מיידית בתהליך הגשת עתירה לבג"ץ בגין אפלייה בררנית. ממשלת ומשטרת ישראל - אנחנו עושים את העבודה בשבילכם. אל תפריעו!".

 

קניון בת ים, צילום: מוטי קמחי קניון בת ים | צילום: מוטי קמחי קניון בת ים, צילום: מוטי קמחי

כזכור, עשרות רשתות הודיעו אתמול כי יפתחו הבוקר חנויות בשלושת מרכזי הקניות, שעל פתיחתם הכריז פורום בכירי המסחר וענפים נוספים: קניון בת ים, הקניון הגדול בפ"ת וביג כרמיאל. בין היתר: H&M שהיתה סגורה עד כה ללא אתר אינטרנט מכירתי. מ-H&M נמסר כי מדובר בפתיחה של יומיים, בחנויות בבת ים ופ"ת בלבד.

אתמול הודיע פורום הענפים מאמצי התו הירוק, על יישום הדרגתי של מתווה התו הירוק, שייצא כבר הבוקר לדרך, בלי אישור הממשלה. בפורום חברים ראשי הקניונים, הרשתות, עסקים קטנים, וכן בכירים בענפי המסעדנות, התיירות, המלונאות והמופעים.

 

9:20 - 5,540 מאומתים חדשים; 140 אלף איש התחסנו אתמול

לפי נתוני משרד הבריאות להיום (ה'), 5,540 אומתו לקורונה ביממה האחרונה. שיעור הבדיקות החיוביות בירידה ועומד על 7.5%. היום יש בישראל 67,808 חולי קורונה מאומתים, מתוכם 1,027 חולים במצב קשה ו-315 מונשמים. עד היום, נפטרו בישראל מהקורונה 5,265 בני אדם.

בישראל מספר המחוסנים במנה ראשונה עומד על 3,686,000 בני אדם. מספר המתחסנים בשתי מנות חיסון לקורונה - 2,326,783 בני אדם.

אתמול התחסנו 138,531 ישראלים – כאשר החלוקה בין המנה הראשונה לשנייה כמעט שווה. זהו מספר המתחסנים הגבוה ביותר ביום מתחילת החודש. בסך הכול, 40% מהישראלים קיבלו את מנת החיסון הראשונה ו-25.25% גם את המנה השנייה.

שיעור המתחסנים בקרב בני 90 ומעלה עומד על 91.4% במנה הראשונה ו-81.1% בשנייה, בגילים 80 עד 89 קיבלו 88.2% את מנת החיסון הראשונה ו-80.3% גם את השנייה. שיעור ההתחסנות הכי גבוה הוא בקבוצת הגיל 70 עד 79 – שם 95% קיבלו את מנת החיסון הראשונה ו-87.5% גם את השנייה. בקרב בני 60 עד 69 – 78.7% קיבלו את מנת החיסון הראשונה ו-69.8% את השנייה.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר הבוקר: "נתמרץ את המתחסנים באמצעות התו הירוק. לכו להתחסן - זה לא רק יגן עליכם ועל סביבתכם, זה גם יאפשר לכם לחזור לחיים נורמליים מהר יותר".

חיסון לקורונה
חיסון לקורונה צילום: שלו שלום

 

 

 

9:00 - משרד הבריאות: קרוב לשליש מעובדי בתי החולים טרם התחסנו נגד קורונה

 

קרוב לשליש מעובדי בתי החולים טרם התחסנו בכלל נגד נגיף הקורונה, או שהם לא קיבלו עדיין את המנה השנייה. כך על פי נתוני משרד הבריאות. על פי הנתונים, בבית החולים מעייני הישועה רק 40% מהעובדים התחסנו במנה השנייה (כולל מחלימים), בבית החולים לניאדו התחסנו 53% מהעובדים, בבילינסון התחסנו 69%, ברמב"ם 72%, באיכילוב 77%, בשיבא 78% ובהדסה עין כרם 79%.

 

שיעור ההתחסנות הגבוה ביותר נרשם בבית החולים זיו בצפת. במטרה לעודד את שיעורי החיסון בקרב הצוותים הרפואיים, שיגר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, שלח פנייה למנהלי בתי החולים ובה כתב: "חיסון הצוות הרפואי הינו צורך חיוני לצוותים עצמם, למשפחותיהם ובהחלט למטופלים. יש שמגדירים את זה כמחויבות אתית של הצוותים להתחסן. הציפיה של האוכלוסייה לראות את הצוות הרפואי מחוסן ומהווה דוגמא אישית חיובית בנושא זה".

צוות רפואי , צילום: דנה קופל צוות רפואי | צילום: דנה קופל צוות רפואי , צילום: דנה קופל

8:30 - שר הבריאות: "יותר משני מיליון ישראלים זכאים לתעודת מתחסן"

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן כי 3,686,000 בני אדם בישראל התחסנו נגד נגיף הקורונה, מהם יותר משני מיליון קיבלו גם את המנה השנייה. "יותר משני מיליון ישראלים זכאים לתעודת מתחסן", אמר אדלשטיין. "אתמול התחסנו כ-140 אלף איש - מחציתם במנה הראשונה ומחציתם קיבלו את המנה השנייה".

 

שר הבריאות הוסיף: "נתמרץ את המתחסנים באמצעות התו הירוק. לכו להתחסן - זה לא רק יגן עליכם ועל סביבתכם, זה גם יאפשר לכם לחזור לחיים נורמליים מהר יותר".

 

8:00 - חזרה חלקית למערכת החינוך; גלנט: "אני נותן לעצמי ציון 90"

 

אחרי יותר מחודש בבית, הילדים חוזרים לפעוטונים ולגנים, ותלמידי כיתות א'-ד' ישובו לכיתות - אבל רק במעט אזורים ויישובים. על פי המתווה שאותו אישר קבינט הקורונה, בגנים ובכיתות א'-ד' יחזרו ללמוד הבוקר בערים שצבע הרמזור שלהן ירוק וצהוב. לימודים בשכבות הללו יתקיימו גם בערים כתומות שציון הרמזור שלהן אינו גבוה מ-6.5, וששיעור המחוסנים בהן בקרב בני 50 ומעלה גבוה מ-70%.

למרות הבלגן וחוסר הוודאות הנמשכים, שר החינוך יואב גלנט אומר בריאיון ל"ידיעות אחרונות" שקיים הבטחות ולכן לא נכשל: "כשלא רוצים לקחת אחריות, מצביעים על שעיר לעזאזל".

כשנשאל איזה ציון הוא נותן לעצמו על ניהול מערכת החינוך בזמן משבר הקורונה, השיב: "אני נותן לעצמי ציון 90. אני מסתכל על ההחלטות ועל ההישגים שאליהם הגענו, בתנאים הקשים - וכולם יודעים שנכנסתי לתפקיד תוך כדי קורונה. בעיניי, המבחן המרכזי ביותר הוא בקיום הבטחות: הבטחתי לפתוח את השנה, ופתחתי אותה כמו שצריך. היא גם התנהלה בצורה טובה בחודשים הראשונים. דאגתי שהחינוך המיוחד ייפתח ויפעל כסדרו גם בסגר, ואני רואה בזה ערך. כך גם לגבי כפרי נוער ונוער בסיכון. דאגתי שהחינוך המשלים יפעל, ולצורך כך גייסתי מיליארד שקלים. בנוסף, גייסנו 13 אלף עוזרי הוראה ופיצלנו את כיתות ג'־ד'. חילקנו 150אלף מחשבים ו־64 אלף טלפונים סלולריים למגזר החרדי".

שר החינוך יואב גלנט, צילום: נמרוד גליקמן, שלו שלום שר החינוך יואב גלנט | צילום: נמרוד גליקמן, שלו שלום שר החינוך יואב גלנט, צילום: נמרוד גליקמן, שלו שלום

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות