אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"פסגות אינו גוף מחולל תחרות, זה לא מצב שבו מחמש חברות ביטוח יורדים לארבע"

"פסגות אינו גוף מחולל תחרות, זה לא מצב שבו מחמש חברות ביטוח יורדים לארבע"

מנכ"ל אלטשולר שחם גמל ופנסיה, יאיר לוינשטיין, בטוח שהעסקה לרכישת נכסי פסגות תזכה לאישורי הרגולציה: "אין לנו אינדיקציות מקדימות, אבל זה שוק משוכלל, אין חסמי מעבר. אם לא נהיה טובים בתשואות הלקוחות לא יישארו"

14.02.2021, 06:50 | עירית אבישר
"אם רכישת פסגות לא הייתה יוצאת לפועל, לא היה קורה כלום. היינו ממשיכים לצמוח אורגנית כרגיל", אמר מנכ"ל אלטשולר שחם גמל ופנסיה יאיר לוינשטיין ל"כלכליסט" לאחר החתימה על רכישת בית ההשקעות פסגות ב־910 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

לוינשטיין מאמין שהעסקה תוכל לצלוח את המשוכה של אישור רשות התחרות, אף שלא בוצעה בדיקה מקדמית. "אין לנו אינדיקציות מקדימות, זה לא כמו במס הכנסה שמגישים בקשות פרה־רולינג. אבל אם הלכנו למהלך גדול, אפשר להניח שעשינו עם אנשי מקצוע את הניתוחים, ואנחנו מעריכים שהאישורים יינתנו".

בכל זאת מדובר בעסקה שבה גוף גדול נעלם מהמפה. אין חשש לפגיעה בתחרות?

"יש קצת פופוליזם בשאלה מה יקרה לתחרות אם פסגות תצא מהשוק. פסגות בתחום הגמל והפנסיה זה גוף שניהל לפני עשר שנים 57 מיליארד שקל, והיום מנהל 54 מיליארד שקל (לא כולל קרן הפנסיה ה.ע.ל, שהיא קרן פנסיה ותיקה וסגורה - ע"א).

"נכון שזה הגוף השני בגודלו בהיקף הנכסים, אבל בכל פרמטר אחר הוא לא בחמישייה הפותחת: לא בהפקדות, לא בהעברות, לא בהצטרפות עמיתים חדשים. הם גם לא באף מכרז שהיה באחרונה. כשרשות התחרות באה לאשר מיזוגים היא בוחנת האם הגוף שנרכש הוא מחולל תחרות, ואני לא חושב שזה המקרה".

גילעד אלטשולר, יאיר לוינשטיין, צילום: תומי הרפז גילעד אלטשולר, יאיר לוינשטיין | צילום: תומי הרפז גילעד אלטשולר, יאיר לוינשטיין, צילום: תומי הרפז

עדיין אתם הכי גדולים ודומיננטיים בשוק הגמל, ופסגות הוא השחקן השני בגודלו. תהפכו לגוף שחולק על יותר משליש מהשוק.

"אם מדובר היה בעסקה שבה חברה ביטוח גדולה קונה חברת ביטוח גדולה אחרת, אז באמת זה בעייתי שממצב של חמש חברות ביטוח יורדים לארבע. אבל בעולם הגמל, השתלמות ופנסיה יש הרבה גופים. התחרות קיימת, זה שוק משוכלל עם הרבה משווקים, אין חסמי מעבר והלקוחות לא שבויים. אם לא נהיה טובים בתשואות, העמיתים לא יישארו אצלנו".

השאלה היא אם נכון לאשר את פירוק פסגות, למה לא למכור אותה לגוף שישאיר אותה עצמאי?

"כולם יודעים שפסגות צריכה להימכר, היא ההשקעה האחרונה שנותרה בקרן השביעית של איפקס, והשאלה היא מי יכול לקנות אותה. זה יכול להיות גוף חיצוני או מתוך הענף. הם לא הצליחו להביא קונה חיצוני, וגם תהליך קבלת היתר שליטה במקרה שכזה אינו פשוט. גוף מקומי שיכול לקנות זה בית השקעות, ולדעתי אנחנו הגוף היחיד שיכול להרים כזו עסקה".

לוינשטיין היה ממקימי בית ההשקעות פרפקט לפני 16 שנים, שהתמזג ארבע שנים לאחר הקמתו עם חברת הגמל של אלטשולר שחם, ולוינשטיין מונה למנכ"ל הפעילות. מאז החיבור פעילות הגמל המשותפת שגשגה, במיוחד בחמש השנים האחרונות. פעילות הגמל הונפקה לפני פחות משנתיים ומאז זינקה מנייתה ב־220% לשווי של כ־4 מיליארד שקל. לוינשטיין מחזיק היום ב־14.5% ממניות אלטשולר שחם השוות 570 מיליון שקל. רכישת פעילות הגמל של פסגות, בהנחה שתצלח את כל האישורים הרגולטויים, תהווה קפיצת מדרגה נוספת לא רק בשל הצמיחה בהיקף הנכסים אלא גם בשיפור רווחיות הפעילות על רקע הסינרגיה לפעילות הקיימת.

ניסיתים לרכוש את הלמן אלדובי ולא הצלחתם. עסקת פסגות אמורה לפצות את תיאבון הרכישות שלכם?

"ממש לא, זה לא דרך החשיבה שלנו. אין לנו אסטרטגיה של רכישת חברות, לעומת הפניקס למשל, שרואים ברכישות אסטרטגיה. עם זאת, כשיש הזדמנות אנחנו בוחנים, ואם זה מהלך שיעשה לנו טוב, אנחנו עושים אותו. בגלל זה ירדנו בסוף מרכישת הלמן אלדובי, כי לא רצינו להתמחר עם הפניקס שנתנו מחיר גבוה יותר".

כמה מעובדי פסגות תקלטו אליכם?

"אנחנו עוד לא יודעים כמה עובדים יישארו, אבל בוודאות נצטרך עובדים. אתה לא קולט כזו כמות של נכסים בלי לחזק מערך כוח אדם. אנחנו גוף צומח גם בנכסים וגם בעובדים, כל שנה אנחנו מגייסים עובדים. היום יש אצלנו 1,100 עובדים, ולפני שלוש שנים היינו חצי מהכמות הזו. בכל אופן, כרגע קרן איפקס מנהלת מגעים לגבי תנאי הפרישה של העובדים שיעזבו. אנחנו לא חלק מהמגעים, אבל אני בטוח שיושג איתם הסדר טוב".

צריך לזכור ששאר הנכסים (קרנות נאמנות ופסגות ני"ע - ע"א) יימכרו לשחקנים אחרים, ואם אלו שחקנים שאין להם פעילות קיימת באותו תחום, הם כנראה יקלטו כמות גדולה יחסית של העובדים".

ייתכן שבכל זאת אלטשולר שחם יקנו נכסים נוספים של פסגות למעט הגמל והפנסיה?

"המטרה היא שהנכסים הללו יימכרו לפני השלמת העסקה. היה והם לא יימכרו, אז אנחנו נציע אותם למכירה למרבה במחיר. במידה ובית ההשקעות שלנו יציע את המחיר הגבוה ביותר, אז הוא יקנה אותו, תחת מגבלות אישור של זו עסקת בעלי עניין. להערכתי סיכוי קלוש שזה יקרה, אבל הסיכוי קיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות