אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האגף להגנה על העובדים הסוציאליים יוצא לדרך צילום: איגוד העובדים הסוציאליים

האגף להגנה על העובדים הסוציאליים יוצא לדרך

30% מהעובדים הסוציאליים הותקפו פיזית ו־90% היו קורבן של אלימות מילולית. בעקבות ההסכם שסיים את שביתתם, הוקם כעת במשרד הרווחה אגף לאבטחת מחלקות רווחה שיתוקצב ב־70 מיליון שקל בשנה, ויכלול מאבטחים וניידות התערבות

14.02.2021, 06:52 | שחר אילן

משרד העבודה והרווחה הקים לראשונה אגף להגנה על עובדי רווחה ברשויות המקומיות. האגף החל להוציא לפועל תוכנית להגנה על עובדים סוציאליים, בהיקף של 70 מיליון שקל בשנה, שתכלול הצבת מאבטחים בעלי סמכויות במחלקות הרווחה וכן פריסת ניידות התערבות.

קראו עוד בכלכליסט

השבוע צפויה להתפרסם הוראת מנכ"ל בנושא זה ואחריה יועברו תקציבים לרשויות המקומיות. התוכנית היא אחד הסעיפים בהסכם אליו הגיעה איגוד העובדים והעובדות הסוציאליים בסוף שביתת העובדים הסוציאליים בקיץ האחרון.

בחודש יולי 2020, בין הסגר הראשון לסגר השני, שבתו העובדים הסוציאליים לתקופה של 17 יום. בהסכם שהושג בסופו של דבר, נקבע כי בחודש יולי 2021 תצא לדרך רפורמה במבנה השכר של העובדים הסוציאליים, כולל מסלולי קידום מסודרים, בהיקף של 200 מיליון שקל. פעימה נוספת של הגדלת שכר בהיקף דומה, תהיה עם חתימת ההסכם הקיבוצי הכללי במשק, אבל הדבר לא נראה בשלב זה באופק. עוד הוחלט כי כל העובדים הסוציאליים יקבלו מענק קורונה לשנת 2021 בהיקף של 9,000 עד 11 אלף שקל לעובד, ובמקביל יוקצו 70 מיליון שקל לתוכנית אבטחה והגנה על העובדים.

סובלים מאיומים ואלימות

 

בשנים האחרונות נרשמו בממוצע כ־170 מקרי אלימות בשנה נגד עובדים סוציאליים, רוב המקרים נגד עובדים סוציאליים האחראים למתן סיוע כספי ולהוצאת ילדים מהבית.

סקר שערך איגוד העובדים הסוציאליים בקרב כ־1,600 עובדים, גילה כי לא פחות מ־30% מהם סבלו במהלך הקריירה מאלימות פיזית.

מתוך אלה שסבלו מאלימות, 60% ספגו אלימות בין פעמיים וחמש פעמים, אילו 23% חוו אלימות משש פעמים ויותר. 90% מהעובדים הסוציאליים חוו אלימות מילולית, ואילו 55% מהעובדים הסוציאליים אינם מרגישים בטוחים במקום עבודתם.

הדרישה של איגוד עובדים סוציאליים היתה שנושא האבטחה לא יישאר עוד להחלטה של הרשויות המקומות. כלומר, שיש לסיים את המצב בו מחלקות הרווחה יאובטחו ברשויות עשירות, ולא יזכו לאבטחה ברשויות עניות. לשם כך דרשו באיגוד להקים אגף מיוחד במשרד העבודה והרווחה.

מחאת העובדים הסוציאליים, צילום: חמוטל כהן מחאת העובדים הסוציאליים | צילום: חמוטל כהן מחאת העובדים הסוציאליים, צילום: חמוטל כהן

בחצי שנה האחרונה הוקם האגף להגנה על עובדי רווחה ברשויות המקומיות, והחל לגבש נוהלי עבודה. באגף מונו בו מנהל וכן שלושה רכזי מחוזות.

תקציב התוכנית עומד על 70 מיליון שקל. המדינה הקצתה רק 52 מיליון שקל, ומצפה מהרשויות המקומיות להשלים את השאר - 18 מיליון שקל, כלומר מאצ'ינג של כ־25%. מנהל האגף החדש, אבי קורן, אומר שהרצון הוא לפטור את יישובי שלושת האשכולות התחתונים ממאצ'ינג, כך שהם יקבלו את השירות הזה בחינם. אולם בינתיים אין לכך אישור של משרד האוצר. כך עלול לקרות שוב מצב שדווקא ברשויות החלשות ביותר שמועדות יותר לאלימות, לא תהיה אבטחה ראויה.

מספר המאבטחים לא יספיק

 

רוב הכסף, 32 מיליון שקל, יופנה להעסקתם של 170 מאבטחים שאמורים להספיק לכ־260 רשויות מקומיות שבחלקן למחלקת הרווחה כמה לשכות. כלומר, כבר עכשיו ברור שמספר המאבטחים לא יספיק לכסות את כלל הלשכות. התוצאה היא שהמאבטחים יוצבו בעיקר בלשכות גדולות. באיגוד אומרים שהמטרה היתה לא לספור מאבטחים, אלא לבנות מערך אבטחה, כולל ניידות סיור ותיאום ישיר עם המשטרה.

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים ענבל חרמוני מספרת שעד לאחרונה היו מוצבים במחלקות הרווחה שומרים נטולי סמכויות, שאינם מאבטחים. לדבריה, הם היו הראשונים להיות מפוטרים בגלי קיצוצים, ובכל מקרה אלה היו שומרים נטולי יכולת להתערב. לדבריה, בחלק מהאירועים העובדות הסוציאליות היו צריכות להרגיע את השומרים אחרי האירוע.

מעכשיו יוצבו רק מאבטחים ותהיה להם סמכות לחיפוש ולעיכוב עד הגעת משטרה. המאבטחים והעובדים הסוציאליים יעברו הכשרות שיעסקו בין היתר במניעת אירועים. כך למשל העובדים הסוציאליים ילמדו באיזה סדר להושיב את בני המשפחה המטופלים, ויונחו לא להשאיר על השולחן חפצים שניתן להופכם לנשק.

בנוסף יופעלו ניידות אבטחה בעלות של 15 מיליון שקל בשנה. הניידות גם ילוו עובדות סוציאליות במשימות רגישות במיוחד, אולם מחוץ למשרד לא יהיו למאבטחים סמכויות מלבד הגנה עצמית. מעמדם, כך מציין קורן, יהיה זהה לזה של מאבטחי חברות הבלדרות שמעבירות כסף. במשרד העבדה והרווחה פועלים להקנות להם סמכויות.

שאר הכסף מיועד למכשור, השתלמויות והפעלת היחידה. בנוסף ימומנו אמצעי מיגון כגון לחצני מצוקה, טלוויזיה במעגל סגור, דלתות משוריינות ועוד, בעלות של תשעה מיליון שקל. מנהל האגף לחירום וביטחון במשרד העבודה והרווחה, רוני בר לוי אמר ש"שני הישגים שכבר השגנו, הם הקמת היחידה והשגת סמכויות למאבטחים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות