אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוזרים ללמוד ממחר: רשימת היישובים המלאה צילום: רויטרס

דיווח שוטף

חוזרים ללמוד ממחר: רשימת היישובים המלאה

מתווה התעופה אושר בקבינט: עד 2,000 ביום יוכלו לחזור לישראל; הפרויקטור ימליץ לקבינט: לחייב בחקיקה חיסון לעובדי בתי ספר ובתי חולים; פרטי המתווה המדויק של פתיחת עולם התרבות יפורסמו בימים הקרובים; 1,869 ישראלים אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה; 75% מהנדבקים - בני פחות מ-39; מקדם ההדבקה ממשיך לרדת ועומד על 0.85

14.02.2021, 21:06 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

20:50 - חוזרים ללמוד ממחר: רשימת היישובים המלאה

אלו היישובים והשכונות שהתלמידים בהם יחזרו ללימודים מחר או ביום שלישי: ציוני הרמזור התעדכנו מוקדם יותר מהמתוכנן, כפי שאישר פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש הבוקר באולפן ynet, ויישובים רבים נכנסו לרשימת הירוקים, הצהובים וה"כתומים-גבוליים". חידוש הלימודים באותם יישובים בגני הילדים ובכיתות א'-ד' אמור רשמית להתרחש ביום שלישי, אבל למעשה ניתן יהיה לפתוח בהם את הלימודים כבר מחר, ויש רשויות שאכן יפתחו מחר.

ברשימות אלו מופיעים ציוני הרמזור המעודכנים: ברשימה זו נכללים בין היתר כל היישובים הירוקים והצהובים שבהם ניתן יהיה לחזור ללמוד, וברשימה זו - כל היישובים "הכתומים גבוליים", שגם בהם יתקיימו לימודים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים. ברשימה זו נכללים ציוני היישובים שבמועצות האזוריות.

הערים שילדיהן לא חזרו ללימודים בסוף השבוע שעבר ובינתיים התחלואה בהן ירדה והן הפכו לצהובות הן מודיעין-מכבים-רעות, גבעת שמואל, קריית ים, סכנין, אריאל וקריית ביאליק.

היישובים והמועצות האזוריות "הכתומים-גבוליים" שברשימה החדשה הם אילת, גוש עציון, גן יבנה, גני תקווה, יוקנעם עילית, כפר יונה, מבשרת ציון, מעלה אדומים, נהריה, פרדס חנה-כרכור, רחובות, רמת גן, יקיר, מבוא חורון, פדואל ושדה נחמיה. ביישובים ובמועצות אלו ציון הרמזור הוא בין 6.1 ל-6.5, ושיעור המתחסנים בהן בקרב בני 50 ומעלה גבוה מ-70%.

 

 

תלמידים בבית ספר, צילום: קובי קואנקס  תלמידים בבית ספר | צילום: קובי קואנקס תלמידים בבית ספר, צילום: קובי קואנקס

 

16:50 - מתווה התעופה אושר בקבינט: עד 2,000 ביום יוכלו לחזור לישראל

קבינט הקורונה אישר עקרונית מתווה חדש לעניין התעופה ונתב"ג, לפיו עד 2,000 נוסעים ביום יוכלו להיכנס לשדה התעופה. בנוסף יחוקקו תיקוני חקיקה שיעניקו סמכויות נוספות לפקחים בנתב"ג. עוד נקבע במתווה כי משרד הבריאות ייערך לתת מענה לפניות לוועדת החריגים בהיקפים הללו, וכי משרד הביטחון ייערך לבידוד במלוניות בהיקפים החזויים.

ראש הממשלה אמר: "אנחנו רואים התחלה של ירידה בנתוני התחלואה וזהו סימן טוב. עם זאת, עלינו לנהוג בזהירות ולפתוח את המשק בהדרגה. אסור שממניעים פוליטיים נידחף לפתיחה מהירה ולא אחראית של המשק, דבר שיסכן חיים של ישראלים רבים. כל המרוצים הללו לפתיחת העסקים אינם רלוונטיים. צריך תוכנית אחראית". בהמשך הישיבה ביקש נתניהו לשקול את האפשרות לשקול עונש מאסר למי שיסרב להתפנות למלונית עם שובו מחו"ל.

  
עמדות בדיקת קורונה בנתב"ג, צילום: אוהד צויגנברג עמדות בדיקת קורונה בנתב"ג | צילום: אוהד צויגנברג עמדות בדיקת קורונה בנתב"ג, צילום: אוהד צויגנברג

16:10 - הפרויקטור ימליץ לקבינט: לחייב בחקיקה חיסון לעובדי בתי ספר ובתי חולים

על רקע הירידה בנתוני התחלואה החל בצהריים דיון בקבינט הקורונה לגבי הצעדים הבאים להסרת המגבלות. מטה "מגן ישראל" שבראשו עומד פרופ' נחמן אש ימליץ לשרים על שורת צעדים לעידוד ההתחסנות נגד הנגיף. בין היתר יומלץ לקדם חוק שיחייב חיסון או בדיקה לעובדים במקומות עם "חשיפה גבוהה", ובהם עובדי בתי ספר, בתי חולים, מרפאות ונהגים. המטה גם ימליץ על חקיקה שתאפשר למשרד הבריאות להעביר לרשויות המקומיות רשימות של תושבים שלא התחסנו.

בפתח הדיון אמר נתניהו: "תכנית היציאה מהקורונה מורכבת משלושה חלקים: ראשית, שמירה הדוקה על גבולות המדינה, בים, באוויר וביבשה. שנית, פתיחה הדרגתית של הכלכלה באמצעות דרכון ירוק. אנחנו נפתח את המשק בשני שלבים: שלב ראשון, החל מהשבוע הבא. בשלב השני, כשבועיים לאחר מכן. אנחנו נאפשר הטבות למחוסנים כך שיוכלו להיכנס לבתי מלון, למוזיאונים, למופעי תרבות, מסעדות, בריכות, לקניונים, למשחקי כדורגל וכדורסל, טיסות לחו"ל ועוד. עם הדרכון הירוק חוזרים לחיים. שלישית, מבצע לאומי לחיסון גילאי ה-50 פלוס שעדיין לא התחסנו".

12:10 - הפרויקטור: "מתלבטים אם להטיל סגר בפורים"

פרופ' נחמן אש, אמר היום (ראשון) בריאיון באולפן ynet כי הוא מודאג מאפשרות של הדבקה המונית בחג פורים - וייתכן שמשרד הבריאות יפעל כדי להטיל הגבלות. לדבריו, "החג מדאיג אותנו, ואנחנו מתלבטים אם לנקוט רק בהסברה או ללכת גם לצעדים של הגבלות כמו עוצר לילי או סגר. אלה חלק מהצעדים האפשריים". לדבריו, מודל הרמזור יתעדכן היום וברביעי ויאפשר ליישובים נוספים להצטרף למעגל הלימודים: "נפתח באחריות, לא נפקיר ילדים להדבקה". תאריך היעד הנוכחי לפתיחת המסעדות במסגרת התו הירוק - 9 במרץ

 

פרופ פרופ' נחמן אש | צילום: טל שחר פרופ

11:15 - סיכום: עולם התרבות ייפתח בשבוע הבא בהתאם לתו הירוק

שר התרבות חילי טרופר ושר הבריאות יולי אדלשטיין סיכמו כי עולם התרבות יתחיל להיפתח החל מהשבוע הבא בהתאם למתווה התו הירוק. פרטי המתווה המדויק, ובהם תנאי הכניסה למוזיאונים ולספריות, יפורסמו בימים הקרובים. המתווה יופעל בכפוף לרמת התחלואה ולאישור הממשלה.

מחאה של אנשי התרבות בירושלים, במהלך המשבר, צילום: שלו שלום מחאה של אנשי התרבות בירושלים, במהלך המשבר | צילום: שלו שלום מחאה של אנשי התרבות בירושלים, במהלך המשבר, צילום: שלו שלום

09:25 - מקדם ההדבקה ממשיך לרדת; 75% מהנדבקים - בני פחות מ-39

1,869 ישראלים אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה - כך עולה מנתונים שפרסם מרכז המידע והידע הלאומי. מספר המאובחנים נמוך באופן ניכר מהרגיל בשל מיעוט הבדיקות בסופי שבוע. בסך הכול בוצעו אתמול כ-25 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 7.8%. על פי הנתונים, שלושה מכל ארבעה מאובחנים אתמול הוא בן פחות מ-39 ורק 6% הם בני 60 ומעלה. מהנתונים המעודכנים לחצות עולה כי 973 חולי קורונה מאושפזים במצב קשה.

החדשות הטובות הן שמקדם ההדבקה ממשיך לרדת והבוקר הוא עומד על 0.85. הקו הירוק שהציב משרד הבריאות הוא 0.8. בדו"ח אמ"ן נכתב כי "לעת עתה, כל חולה מדביק בממוצע פחות מאדם אחד, באופן המסמן דעיכה בהתפשטות המגפה. עם זאת, שיעור החיוביים והעומס על בתי החולים ממשיכים להיות גבוהים באופן מוחלט".

מרכז "בדק וסע", בדיקות לקורונה, צילום: ערן גרנות מרכז "בדק וסע", בדיקות לקורונה | צילום: ערן גרנות מרכז "בדק וסע", בדיקות לקורונה, צילום: ערן גרנות

בדו"ח הזכירו שוב כי החיסונים הם הכלי היעיל ביותר להפחתת תחלואה קשה, גם מול הזנים החדשים שזוהו בארץ, והזהירו משאננות: "בשבועות הקרובים תיתכן עליה חוזרת בתחלואה, בשל הסרת המגבלות ותפוצתו הנרחבת של הווריאנט הבריטי, שהפך זה מכבר לדומיננטי בישראל. זן זה מדבק בהרבה ביחס לזנים קודמים ועל פי מחקרים חדשים בבריטניה הוא גם קטלני יותר בעד 70%-30% ביחס לזן הנגיף המקורי. לכן, יותר מאי פעם, נדרשת אחריות אישית והקפדה על ההנחיות".

מנתונים של משרד הבריאות עולה כי אחד מכל 116 גברים שחלה בקורונה – מת. כמו כן הלכה לעולמה אחת מכל 157 נשים שנדבקו. שיעור התמותה הכללי מהנגיף עומד על 0.73% - כלומר אחד מכל 137 חולים נפטר.

08:00 - שר הבריאות: כ-2.5 מיליון בני אדם חוסנו במנת החיסון השנייה לקורונה

שר הבריאות יולי אלדשטיין עדכן כי כ-2.5 מיליון בני אדם חוסנו במנת החיסון השנייה לקורונה. כמו כן, בסוף השבוע חוסנו 133,000 בני אדם, ובסך הכול 3,832,000 בני אדם בארץ קיבלו לפחות מנת חיסון אחת.

מתחסנת בת"א, צילום: אביגיל עוזי מתחסנת בת"א | צילום: אביגיל עוזי מתחסנת בת"א, צילום: אביגיל עוזי

07:50 -  כ-93% מהמחוסנים שנדבקו בקורונה חלו קל מאוד

 

על פי נתוני משרד הבריאות, הרוב המכריע של המחוסנים שחלו בקורונה כלל לא נזקקו לאשפוז והמשך טיפולם היה בקהילה. 2% היה במצב קל ובינוני, 2.5% במצב קשה, 0.5% קריטי ו־1.5% נפטרו (דורון ברויטמן)

 

07:30 - גנץ דורש לפתוח את המשק לפי תו ירוק, אדלשטיין: "זה הרג אותנו בסבבים קודמים"

 

לקראת כינוס קבינט הקורונה לדיון שעיקרו מועד יישום התו הירוק, דורשים בכחול לבן פתיחה מיידית של המסחר והתרבות למחוסנים ולמחלימים. נתניהו ואדלשטיין מתעקשים על התחלת המהלך ב-23 בפברואר. נבחנת אפשרות לגבות תשלום על בדיקות קורונה מסרבני חיסונים. מסתמן: ציון הרמזור לפתיחת מוסדות החינוך יעודכן פעמיים בשבוע

שוב עימות בין שרי כחול לבן לשרי הליכוד לקראת כינוס קבינט הקורונה בצהריים (א') - כשבמוקד מועד יישום התו הירוק (פתיחת המסחר והתרבות למחוסנים ולמחלימים). שר הביטחון בני גנץ ושרי כחול לבן דורשים להתחיל ביישום מיידי של התו הירוק כדי להקל על הסוחרים ולעודד התחסנות. מנגד, משרד הבריאות וראש הממשלה בנימין נתניהו יתעקשו להתחיל את היישום ב-23 בפברואר.  שר הבריאות אדלשטיין אמר ל-ynet: "אני לא מבין את הדרישה של כחול לבן. זה מה שהרג אותנו בסגרים הקודמים וכולם מבינים את זה".

שר הבריאות יולי אדלשטיין ורה"מ בנימין נתניהו, צילום: יואב דודקביץ, עמית שאבי שר הבריאות יולי אדלשטיין ורה"מ בנימין נתניהו | צילום: יואב דודקביץ, עמית שאבי שר הבריאות יולי אדלשטיין ורה"מ בנימין נתניהו, צילום: יואב דודקביץ, עמית שאבי

לקראת כינוס הקבינט בשעה 13:00, בכחול לבן תובעים להתחיל כבר השבוע ביישום התו הירוק של כמה שיותר מגזרים ובהם תרבות, תיירות, פנאי/חדרי כושר והצגת מתווה למסחר. בכחול לבן טוענים כי נתניהו משחק על זמן ורוצה לעכב את הפתיחה כדי להתקרב כמה שיותר למועד הבחירות. עוד אומרים בכחול לבן כי כבר בימים הקרובים ישראל תגיע ל-3 מיליון מתחסנים במנה שנייה - ואין מניעה לתת להם "אוויר לנשימה" ולאפשר לקניונים ולחנויות הרחוב להיפתח מחדש.

שר הביטחון בני גנץ, צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90   שר הביטחון בני גנץ | צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90 שר הביטחון בני גנץ, צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90

עיקרי מתווה התו הירוק (לפי הפרויקטור):

  • בעוד כ-10 ימים (23 בחודש) יחודשו הלימודים בכיתות ה'-ו' וכן י"א-י"ב וייפתחו חנויות הרחוב ללא תו ירוק.
  • בתאריך זה ייפתחו בהתאם לתו הירוק קניונים ומרכזי קניות פתוחים (ביג), חדרי כושר, אירועי תרבות וספורט, מוזיאונים, תערוכות, ספריות ומלונות (רק חדרים, ללא אזורי הסעדה)
  • התאריך המשוער לפעימה השלישית נקבע ל-9 במרץ לערך. במסגרת זו יחודשו הלימודים בכיתות ז'-י' בערים ירוקות וצהובות וכן בכתומות עם רמות חיסון של 70%
  • במועד זה אמורים להיפתח בתי הקפה והמסעדות הקטנות ללא תלות בתו ירוק. במקומות הבאים הפתיחה תותנה בתו ירוק: מסעדות (בכפוף להזמנה מראש), מלונות בהפעלה מלאה, גני אירועים, אטרקציות וכנסים

 

אדלשטיין אמר ל-ynet כי יתנגד בתוקף לפתיחת המשק לפי התו הירוק לפני 23 בפברואר. "מה שהכי מדאיג אותנו זה הניסיונות לפתיחה מיידית. אמרנו חד-משמעית: אנחנו צריכים טווח של שבועיים מהפתיחה הראשונה כדי לראות שאין השפעה שלילית", הסביר שר הבריאות, "מה שמתוכנן ב-23 בפברואר הוא מאוד רחב.

 

"אין ברירה, אני מבין שאי אפשר לקיים תוכנית בשלבים כמו בעבר, ולכן עלינו להיות בטוחים שיש שולי ביטחון", המשיך, "אני לא מבין את הדרישה של כחול לבן, זה מה שהרג אותנו בסגרים הקודמים וכולם מבינים את זה. הבעיה ביציאה מהסגרים הקודמים הייתה פתיחה קדחתנית - ועדיין ממשיכים להתעקש. אני ממש לא מבין אותם בשום צורה. צריך לשאול אותם אם הדבר קשור בסיבות פוליטיות".

לדברי אדלשטיין, יש ענפים שבהם לא ניתן יהיה להפעיל תו ירוק, כמו חנויות רחוב ומקומות חיוניים כמו סופרים ובתי מרקחת. "אנחנו מציאותיים", אמר, "אנחנו צריכים להפעיל את התו הירוק במקום שאפשר להפעיל אותו – חדרי כושר, בתי מלון, מופעי תרבות, בכל המקומות שבהם אין כניסה ספונטנית של הקהל - אלא של קהל שמזמין מקום מראש. אפשר בקלות להפעיל תו ירוק. זה רק שומר על הבריאות".

בתוך כך, רשימת היישובים ברמזור שלפיה מחליטים באילו מהם ייפתחו מוסדות החינוך מתעדכנת נכון לעכשיו אחת לשבוע. פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש בוחן מהלך שלפיו הרשימה תעודכן פעמיים בשבוע במטרה לשמור על גמישות בהתאם לשיפור או הרעה בנתונים, ומסתמן כי הרמזור יעודכן תחילה מחר באופן חד-פעמי אחת לשבוע ולאחר מכן פעמיים. במשרד הבריאות ינסו לגבש מתווה לפורים מחשש למסיבות ול"טישים" במגזר החרדי בעיקר.

שר הבריאות אמר עוד כי משרדו בוחן חקיקה שתחייב אנשים העובדים עם קהל לבצע בדיקות קורונה לעתים קרובות. "ייתכן שנלך לחקיקה לגבי אנשים שעובדים עם קהל, ולא מחוסנים יצטרכו להיבדק תכופות. אין ולא תהיה חקיקה שתחייב להתחסן", המשיך אדלשטיין, "אבל אני מעריך שמרגע שהתו הירוק ייפתח - יהיה ברור לכולם שיש בזה הטבות. אתה צריך להשתגע כדי להיבדק כמה פעמים בשבוע בשביל להיכנס למוזיאון או לבית ספר. זה יהיה מקדם המכירות הכי טוב של החיסונים. לגבי חוסר ההיענות להתחסן - אני חושב שהפניקה הייתה מוקדמת מדי. ההתחסנות נמשכת ולירידה יש סיבות אובייקטיביות".

שר הבריאות גילה כי נבחנת אפשרות לגבות מחיר על בדיקות קורונה לאנשים שמסרבים להתחסן. "לא נוכל לעמוד בכמות של מאות אלפי בדיקות ביום לאנשים שלא יתחסנו וייתכן שנקבע שהבדיקות שלהם ייעשו בתשלום עצמי", אמר.

לגבי נתב"ג – סגירת השמיים תקפה עד 20 בחודש ולגבי הארכתה יתקיימו דיונים. לחץ אמריקני מופעל על ישראל לאפשר לחברות התעופה האמריקניות להגיע לארץ ולא רק לטיסות החילוץ הישראליות מנתב"ג. ייתכן שהדבר יאיץ את הממשלה לפתוח את השמיים - או לחלופין להאיץ את הדיונים על אמצעי אלטרנטיבי למלונות בידוד כגון צמידי מעקב באופן וולונטרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות