אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"למרות התחושה כי עולם התרבות והאירועים חוזר לפעילות, מדובר באשליה" צילום: יונתן בלום

"למרות התחושה כי עולם התרבות והאירועים חוזר לפעילות, מדובר באשליה"

כן טוען המפיק אלירן ברדוגו מנציגי ועד הפעולה של תעשיית התרבות, בעקבות הסיכום בין שרי התרבות והבריאות לפיו עולם התרבות עשוי להיפתח בשבוע הבא על פי מתווה התו הירוק למחוסנים ומחלימים. מנכ"ל הקאמרי: "ננהג באחריות וזהירות. אני מקווה שהותכנית תצא לפועל במהלך אפריל"

14.02.2021, 15:08 | מאיה נחום שחל
עולם התרבות עשוי להיפתח בשבוע הבא על פי מתווה התו הירוק למחוסנים ומחלימים, כך סוכם בין שר התרבות והספורט חילי טרופר לשר הבריאות יולי אדלשטיין. אלא שפרטי המתווה המלא טרם פורסמו, מאחר והוא כפוף לרמת התחלואה ואישור הממשלה.

על פי המתווה שגובש בשבועות האחרונים הוחלט כי מופעי התרבות, המוזיאונים והספריות הציבוריות יחזרו לפעול ב-23 בפברואר, תוך הקפדה על מתווה התו הירוק. מדובר בפעימה ראשונה ובהמשך יתרחבו הקהלים ויוגדלו המספרים במסגרת הפתיחה.

ממשרד התרבות נמסר כי עיקרי המתווה הידועים כרגע הם כניסה לבעלי דרכון ירוק - מתחסנים ומחלימים בלבד, כאשר ההחלטה בנוגע לבדיקות קורונה נמצאת עוד בשלב הדיונים; כניסה של 500 איש בחוץ; 300 איש באולם סגור, עד 75% תפוסה. ההתנהלות תתקיים על פי התו הסגול, כפי שהיה בפתיחות הקודמות, הכולל בין השאר הקפדה על ריחוק, עטיית מסכות, איסור מכירת מזון ורכישת כרטיסים מראש.  

המפיק אלירן ברדוגו, מנציגי ועד הפעולה של תעשיית התרבות, צילום: יונתן בלום המפיק אלירן ברדוגו, מנציגי ועד הפעולה של תעשיית התרבות | צילום: יונתן בלום המפיק אלירן ברדוגו, מנציגי ועד הפעולה של תעשיית התרבות, צילום: יונתן בלום

המפיק אלירן ברדוגו מנציגי ועד הפעולה של תעשיית התרבות והאירועים מפקפק במתווה המתגבש ואומר לכלכליסט עי "המתווה שמציעה הממשלה להחזרת עולם התרבות והאירועים לא אפשרי כלכלית, לא בטיחותית ולא תואם את הבטחות משרד הבריאות שאמר התחסנו וחזרו לחיים נורמלים. על אף התחושה כי עולם התרבות והאירועים חוזר לפעילות, מדובר באשליה! 70% מהכנסים, התרבות והתערוכות לא יחזרו לפעולה במסגרת המתווה, החיים לא יחזרו לקדמותם ולא יאפשרו את החזרה המדוברת. אם לקניון אין הגבלה של 500 איש - למה לתרבות ולאירועים יש?  אני קורא לממשלת ישראל להתחיל לעמוד בהבטחות שלה! להציג את מופיעי התרבות והאירועים כאי ירוק ומבוקר אשר בודק באופן מקיף אם המשתתפים במופעים עומדים בתקנים. אני אמשיך לפעול למען פתיחת עולם התרבות והאירועים ולמען החזרה המיטבית לשגרה".

"נפעל באחריות וזהירות"

להבדיל מהפעמים הקודמות בהם מיהרו מוסדות התרבות לפתוח שעריהם ונאלצו לסגור כעבור מספר ימים, הפעם נשמעים המנהלים זהירים יותר ונדמה כי ייקח כמה שבועות עד שיפתחו. מנכ"ל תיאטרון הקאמרי רן גואטה: "זאת בשורה מאד משמחת, אנחנו מחכים לפתיחה חודשים רבים ונעשה הכל על מנת לפתוח בהקדם, אך לצערי זה לא יקרה תוך שבוע. אנו חייבים להיערך לכללי התו הירוק החדשים, לצוות עובדים מחוסן, לשיבוץ הצגות בהתאם למגבלות, חידוש חזרות, שיווק, פרסום ומכירות כרטיסים. המטרה היא להצליח ולהיות מוקד פנאי בטוח לקהל ולצוותים שלנו ולכן נפעל באחריות וזהירות. אני מקווה שהותכנית תצא לפועל במהלך אפריל".

מנכ"ל הקאמרי, רן גואטה, צילום: כפיר בולוטין מנכ"ל הקאמרי, רן גואטה | צילום: כפיר בולוטין מנכ"ל הקאמרי, רן גואטה, צילום: כפיר בולוטין

גם בתיאטרון הבימה ממתינים לראות לאן תנשב הרוח והמנכ"ל נעם סמל מסר שמחר אמורים מנהלי התיאטרונים בתל אביב לדון בתיאום פתיחה משותפת. התיאטרון נערך לפתיחתו על פי המתווה של התו הירוק. מסלול ירוק ומהיר למחוסנים ומחלימים יעמוד לרשות הקהל עם פתיחת האולמות בקרוב.

מהבימה נמסר כי לתיאטרון "קיימים כל האמצעים הטכנולוגיים הקיימים בשוק על מנת להגן על ציבור קהל שוחרי התיאטרון, לרבות: מערכת דיגיטלית למדידת חום, מסלול ירוק ומהיר למחוסנים ומחלימים על ידי זיהוי תווי פנים על מנת לוודא שמי שיכנס בשערי התיאטרון אכן הוא זה המחזיק בדרכון הירוק. בשלב הראשון התיאטרון יפתח את אולמות רובינא ומסקין. בהתאם לנהלים שיקבעו- התיאטרון יקבע מדרגה של פתיחה נוספת בעתיד כשהמתווה יכלול פעילות מלאה של האולמות".

ציפי פינס, מנכ"לית בית ליסין , צילום מסך: ערוץ הכנסת ציפי פינס, מנכ"לית בית ליסין | צילום מסך: ערוץ הכנסת ציפי פינס, מנכ"לית בית ליסין , צילום מסך: ערוץ הכנסת

ציפי פינס מנהלת תיאטרון בית ליסין ע"ש ברוך איבצ'ר: "התיאטרון שמח על ההחלטה לפתוח את עולם התרבות. אך נדרשת היערכות והתיאטרון לא צפוי לפתוח שעריו בשבוע הבא. "מאחר והתיאטראות היו סגורים במשך שנה, ההערכות לפתיחה הינה מורכבת מאד, בשל הצורך ביישום קפדני של הנחיות משרד הבריאות. אנו נערכים לפתיחה בעוד כחודש, עם חמש הצגות חדשות".

צח גרניט מנ"כל האופרה אומר כי באופרה "מודים לשר התרבות, חילי טרופר, על המאמצים האדירים שהוא עושה כדי לפתוח מחדש את אולמות התרבות. האופרה הישראלית מוכנה לצאת לדרך בתוכנית שכולה הפקות מקור עם בכירי היוצרים הישראלים והסולנים הישראליים המובילים, ולאחר שיתקבל אישור הממשלה לפתיחת עולם התרבות אנו נשוב לעבודה וניערך להעלות מופעים שירוממו את הרוח ויחזקו את החוסן הנפשי של הקהל הרב שממתין כבר כמעט שנה שלמה לחזור ולצפות במופעי אמנות".

שר התרבות והספורט חילי טרופר מסר: "כפי שהבטחתי, עולם התרבות יהיה מהראשונים להיפתח לאחר הסגר הממושך במתווה הדרכון הירוק שגיבשנו מול משרד הבריאות ובהנחה שנתוני התחלואה יאפשרו. דרשתי כי ייקבע תאריך לפתיחת התרבות, זאת כדי לקיים היערכות לקראת הפתיחה כפי שעולם זה צריך. חשוב לומר כי אנו נמצאים בתקופה של אי וודאות, ובמצב תחלואה מורכב. נעשה ככל יכולתנו כדי שאכן התרבות תחזור בצורה בטוחה ואחראית, תוך שמירה על בריאות הציבור. מדינת ישראל צריכה שהתרבות שלה תחזור לחיים."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות