אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה לא מאשרת לתעשיות הביטחוניות להמריא לדובאי

בלעדי לכלכליסט

המדינה לא מאשרת לתעשיות הביטחוניות להמריא לדובאי

ועדת החריגים הממשלתית סירבה לאשר את המראתו הלילה של המטוס הראשון משלושה שהיו אמורים להטיס את המשלחת להשתתפות היסטורית בתערוכת הנשק המרכזית במפרץ

14.02.2021, 20:59 | אודי עציון

שעות לפני המראת המטוס הראשון של משלחת התעשיות הביטחוניות לתערוכת הנשק IDEX בדובאי מסרבת ועדת החריגים שבאחריות השר לשיתוף פעולה אזורי, אופיר אקוניס, לאשר את יציאת המשלחת.

התערוכה, שתיפתח בשבת, היא הראשונה שבה היו אמורות להציג תעשיות ביטחוניות מישראל, בעקבות הסכמי אברהם וחתימת הסכמי השלום בין ישראל לאמירויות הערביות ולבחריין. התעשיות מכרו עד היום לאזור בפרופיל נמוך, באישור משרד הביטחון, ובאמצעות צדדים שלישיים. ההשתתפות בתערוכה היתה אמורה לייצר מעבר לקשר ישיר ולהאצת המכירות.

קראו עוד בכלכליסט

בתערוכה היו אמורות להשתתף 40 תעשיות ביטחוניות מישראל, כולל התעשייה האווירית, אלביט ורפאל, ותצוגה רשמית של סיב"ט, סוכנות הייצוא הביטחוני של משרד הביטחון. בסך הכל 250 איש שהיו אמורים לצאת למפרץ בשלוש טיסות נפרדות בשבוע הקרוב.

אופיר אקוניס , צילום: גיא אסיאג אופיר אקוניס | צילום: גיא אסיאג אופיר אקוניס , צילום: גיא אסיאג

"זאת מכה קשה, מעבר לכסף שהשקענו בתצוגה לתערוכה והאפשרות לפגוש לראשונה בפומבי נציגים ביטחוניים מהמפרץ, בכלל מיעוט התערוכות הביטחוניות בשנת הקורונה זו הייתה גם אפשרות לפגישות חשובות עם גורמים מאזורים אחרים בעולם", אומר גורם באחת התעשיות. לפי ההערכות מדובר על אובדן של כ-5 מיליון דולר שהושקעו בהכנות לתערוכה.

מוועדת החריגים נמסר בתגובה: ״הוועדה ביקשה לבחון בחיוב את הבקשה, אך בשל מכלול האלמנטים שלא עלו בקנה אחד עם הקריטריונים המנויים בהוראות השעה של ממשלת ישראל, התקשתה הוועדה לאשר יציאה, וחרף הרצון לקדם הפעילות הבטחונית המשותפת בעניין זה, נאלצה לדחות את הבקשה, בשים לב לחובתה להכריע ללא משוא פנים, ובאופן שווה, כל בקשה ובקשה״.

במשרד הביטחון אמרו הערב כי "בעקבות חתימת הסכמי אברהם, החליט משרד הביטחון להשתתף לראשונה בתערוכה הביטחונית באבו-דאבי, בראש משלחת של עשרות תעשיות ביטחוניות. לפני מספר ימים משרד הביטחון פנה לוועדת החריגים של ממשלת ישראל בראשות מנכ"ל המשרד לפיתוח אזורי, לקבלת אישור יציאה בזמן סגר, אך סורב".

בחברת ISDEF, נציגת IDEX בישראל, הזהירו מהפגיעה התדמיתית של היעדר התעשיות הביטחוניות המקומיות מהתערוכה.

מתי וינברג, מנכ"ל ISDEF, מסר בתגובה כי "מעבר להיותנו עומדים בכל הקריטריונים הבריאותיים הנדרשים מוזרה תגובת משרדי הממשלה המטפלים באישור היציאה הנדרש לנבחרת התעשיה הבטחונית לתערוכה היסטורית על אדמת איחוד האמירויות. זהו שלב נוסף כחלק מהסכמי השלום שנחתמו באמצעות ראש הממשלה ומהווים אינטרס לאומי וכלכלי נדרש ומחויב למדינת ישראל. החברות המשתתפות בארוע השקיעו זמן רב מאמץ והשקעות כספיות גדולות אשר עשויות לרדת לטימיון ואף לייצר פגיעה תדמית בנושא רגיש זה בין התעשיה הבטחונית לאיחוד האמירויות שמבקש לחזק את קשרי המסחר בתחום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות