אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האבטחה של אהוד ברק תוארך בעלות של 8 מיליון שקל בשנה צילום: רויטרס

בלעדי לכלכליסט

האבטחה של אהוד ברק תוארך בעלות של 8 מיליון שקל בשנה

גורמי הביטחון סבורים שיש להמשיך לאבטח את ברק מעבר ל־20 שנה מכהונתו כראש ממשלה. צפויה גם הארכה אוטומטית לאבטחת נתניהו

16.02.2021, 06:58 | צבי זרחיה

עלות הארכת האבטחה של ראש הממשלה לשעבר ברק תגיע ל־8 מיליון שקל בשנה. ועדת השרים לענייני השב"כ צפויה לאשר בקרוב את הארכתה. המדובר בהעמדת רכב ממשלתי, נהג ואבטחה. לצורך אישור הארכת האבטחה יציג משרד האוצר בפני ועדת השרים סעיף תקציבי למימונה.

קראו עוד בכלכליסט

ראשי ממשלה לשעבר זכאים אוטומטית לאבטחה ולנהג למשך 10 שנים מפרישתם. עם תום התקופה נהוג להאריך את התקופה ב־5 שנים נוספות ולאחריהן בעוד 5 שנים.

בחודש הבא ימלאו 20 שנה לפרישת ברק מראשות הממשלה — כלומר סיום התקופה שבה נהוג לאבטח ראשי ממשלה לשעבר. ההחלטה הצפויה על הארכת האבטחה לברק תתקבל לפי עמדת גורמי הביטחון והשב"כ הסבורים שיש צורך להאריך את האבטחה.

ביולי 2018 נפגש ראש השב"כ נדב ארגמן בהתראה קצרה עם ברק והם דנו בעניין דחוף הקשור בביטחונו ובאבטחתו של ראש הממשלה לשעבר.

אהוד ברק, צילום: רויטרס אהוד ברק | צילום: רויטרס אהוד ברק, צילום: רויטרס

באוגוסט 2020 מתח ברק ביקורת על משפחת נתניהו בראיון לחדשות 12 ואמר בין היתר כי "הבית והמשפחה הכי מאובטחת במדינת ישראל, אחת המאובטחות הגדולות, אין עליהם שום איום. זה שיש יריבות וזה שיש שנאה גדולה והיא מוצדקת, זה לא צחוק. יש מיליון אנשים שנזרקו בצידי הכביש. אין שום דבר. אין קבינט פיוס, אין טיפול רציני בקורונה. אין התעסקות עם האתגר החברתי כלכלי. יש סיפור אחד שיושב מעל כל הפוליטיקה, זה מאמציו של נתניהו להתחמק ממשפט ולהגיע למצב של כיפוף ידיים פוליטי כדי להשתלט על מינוי היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה והמפכ"ל".

בראש ועדת השרים לענייני השב"כ שתדון בהארכת האבטחה של ברק עומד שר המודיעין אלי כהן (ליכוד). חברים בה גם רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ (כחול לבן), השר לביטחון פנים אמיר אוחנה (ליכוד) ושר התרבות חילי טרופר (כחול לבן). לליכוד יש אפוא רוב בוועדה.

ועדת השרים גם תדון בהמלצה של ועדת צ'חנובר, הוועדה הממלכתית לאישור נוהלי אבטחה לסמלי השלטון, להאריך אוטומטית את האבטחה על רה"מ נתניהו ל־20 שנה, בלא צורך לקבל החלטה נוספת לאחר 10 שנים, וזאת בשל הוותק הארוך שלו בכהונתו כראש הממשלה. נתניהו לא יכול להשתתף בדיונים בוועדה הקשורים בו עצמו.

ועדת השרים גם צפויה להעביר לאחריות הכנסת את אבטחתו של יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד). יו"ר אופוזיציה כאחד מסמלי השלטון הוא אישיות מאובטחת הזכאי גם לרכב שרד ממוגן. לפיד מסרב להשתמש ברכב שרד ממוגן, אך הוא מאובטח על ידי מאבטחי שב"כ ומסיעים אותו ברכב לא ממוגן של הכנסת. לפיד משתמש ברכב ממוגן רק בנסיעות מיוחדות לפי הנדרש בהתאם להוראות האבטחה.

לפיד ביקש בעבר להוריד ממנו את האבטחה. לפני שבועיים נסע לארצות הברית כדי להיפגש עם יועץ הסקרים שלו בלי מאבטח. לפי הערכות, יוחלט כי לפיד יאובטח רק בביתו ולא יחויב באבטחה צמודה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות