אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מומחים פיננסיים? המדינה מחפשת מנהלים ל"קרן לאזרחי ישראל" צילום: אלבטרוס

מומחים פיננסיים? המדינה מחפשת מנהלים ל"קרן לאזרחי ישראל"

משרד האוצר החל להיערך להפעלת הקרן, שתנהל את הכנסות המדינה מהמסים ומההיטלים על רווחי הגז והנפט. במסגרת זו פורסם קול קורא לאנשי השקעות ופיננסים להגיש מועמדות לתפקידי חברים מקרב הציבור במועצת הקרן ובוועדת ההשקעות שלה

16.02.2021, 16:44 | אתי אפללו

משרד האוצר החל להיערך להפעלת הקרן לאזרחי ישראל, שתנהל את הכנסות המדינה מהמסים ומההיטלים על רווחי הגז והנפט. במסגרת זו פורסם קול קורא לאנשי השקעות ופיננסים להגיש מועמדות לתפקידי חברים מקרב הציבור במועצת הקרן, וחברי ועדת ההשקעות של הקרן.

קראו עוד בכלכליסט

בהתאם לחוק מכוחו הוקמה הקרן, כאשר הכנסות המדינה מהיטלים מגיעות לסך של מיליארד שקל, הקרן מתחילה לפעול, ולמרות שהחוק חוקק בשנת 2014, הפעלתו מתבצעת שבע שנים לאחר מכן. אחת הסיבות להקמת הקרן היתה התמודדות עם "המחלה ההולנדית", שמובילה לירידה ביצור ויצוא של ענפי תעשייה שונים בשל גידול חד בהכנסות ממטבע חוץ והתחזקות המטבע המקומי, שנובעים מההכנסות ממשאב טבע.

אסדת לווייתן, צילום: אלבטרוס אסדת לווייתן | צילום: אלבטרוס אסדת לווייתן, צילום: אלבטרוס

החוק מפרט את הדרישות מנציגי הציבור במועצת הקרן ובוועדת ההשקעות. בהתאם לחוק, נדרש מהמועמדים ניסיון מקצועי של שמונה שנים לפחות בניהול השקעות בהיקף כספי משמעותי, מהן שלוש שנים לפחות בניהול השקעות מחוץ לישראל. כמו כן, תינתן עדיפות תינתן לבעלי תואר שני ומעלה בכלכלה או מנהל עסקים.

מטרת הקרן היא לנהל את הכנסות המדינה מההיטל בראייה כלכלית ארוכת טווח, תוך הסתכלות על צרכי הדורות הבאים במדינת ישראל. בהתאם לחוק, משתופעל הקרן, אחת לרבעון יומרו הכנסות המדינה למט"ח, והן יושקעו (ביחד עם התשואה שהושגה מההשקעות). תפקיד המועצה לקבוע את עקרונות מדיניות ההשקעה של הקרן, לרבות רמת הסיכון, אופק ההשקעה, רמת נזילות ההשקעה, המדד שישמש לבחינת ביצועי ההשקעה וסוגי הביטחונות הנדרשים, וכן שלל תפקידים נוספים כגון מעקב אחרי יישום המדיניות, מינוי חברם מקרב הציבור לוועדת ההשקעות ועוד.

שאלון הגשת המועמדות שפרסם משרד האוצר דורש, לצד פירוט נרחב על השכלה, נסיון מקצועי ונסיון ניהולי, גם פירוט על קשרים בעבר ובהווה עם פוליטיקאים, פירוט של זיקות שיכולות להוביל לניגוד עניינים, וכן פירוט על אחזקת מניות בחברות שונות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות