אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איש העסקים אריה עובדיה צבר חובות של כ-80 מיליון שקל, ומונו לו כונס ומנהל מיוחד צילום: עמית שעל

חשיפת כלכליסט

איש העסקים אריה עובדיה צבר חובות של כ-80 מיליון שקל, ומונו לו כונס ומנהל מיוחד

עובדיה שימש בעבר כיו"ר הפניקס וכמנכ"ל דובק, וכן כדירקטור בחברות גדולות במשק וכיועץ פיננסי; לאחר שנקלע לחובות, מוצעות מניותיו בנכס העיקרי שלו - חברת דסטיני אחזקות, העוסקת בנדל"ן – למכירה; בין הנושים של עובדיה - מאיר חברה למכוניות של יעקב שחר והבנקים הגדולים

17.02.2021, 06:54 | עמיר קורץ וגולן חזני

אריה עובדיה, אחד מוותיקי שוק ההון, שכיהן בעבר כיו"ר הפניקס, כמנכ"ל דובק וחבר מליאת רשות ני"ע, וכן שימש כדירקטור בחברות הגדולות במשק וכיועץ פיננסי, נקלע למערבולת חובות בסכום של יותר מ-80 מיליון שקל. בעקבות כך מונו לו מנהל מיוחד וכונס לנכס העיקרי שבבעלותו – מניות בחברת דסטיני אחזקות הפרטית (7.17%), העוסקת בנדל"ן מניב ויזמי בארץ ובחו"ל באמצעות חברות בנות.

קראו עוד בכלכליסט

החברה גם מחזיקה ב-93.7% מחברת גירון פיתוח ובנייה, שהאג"ח שלה נסחר בבורסה בתל אביב. המנהל המיוחד, עו"ד אדי לזר, וכונס הנכסים, עו"ד פיני יניב, ממשרד מיתר מעמידים למכירה בימים אלו את המניות במחיר מינימלי של 32 מיליון שקל, וזאת בתקווה להכניס כסף לקופת הכינוס.

אריה עובדיה, צילום: עמית שעל אריה עובדיה | צילום: עמית שעל אריה עובדיה, צילום: עמית שעל

למרות מרכזיותו של עובדיה (73) בשוק ההון, עד כה ההסתבכות החריפה שלו נשמרה מתחת לרדאר, אף שכבר בסוף 2017 הוגשה נגדו בקשה פשיטת רגל, ובתחילת 2018 ניתן כנגדו צו כינוס. המנהל המיוחד ערך חקירות של עובדיה ושל אשתו זהבה, המתגוררים כיום ברעננה, ודו"ח שהפיק פירט חובות עתק שצבר בסכום של 82.2 מיליון שקל, וזאת על פי סכום התביעות המצטבר שהוגשו נגדו, נכון לשנת 2019. החוב נצבר עקב הלוואות רבות שלקח בעיקר כדי להשקיע בחברות סטארט-אפ בתחום ההייטק - השקעות שכשלו. בעקבות זאת הוגשו נגדו תביעות חוב רבות.

הנושים הגדולים שלו הם מאיר חברה למכוניות בבעלות יעקב שחר, שהיתה בעלת השליטה בהפניקס בתקופת כהונתו של עובדיה כיו"ר – 29 מיליון שקל; מזרחי טפחות – 10.6 מיליון שקל; בנק דיסקונט – 17 מיליון שקל; בנק הפועלים – 2.1 מיליון שקל (החוב להפועלים הוחזר מאז פרסום הדו"ח ב-2019); קופת התגמולים של אל על – 4.1 מיליון שקל; מאקסטק השקעות – 12 מיליון שקל; מאקסטק טכנולוגיות – 4.4 מיליון שקל; דסטיני השקעות – 600 אלף שקל; וחוב של 1.5 מיליון שקל ליורם תוינה, אשר היה הראשון שהגיש נגדו את התראת פשיטת הרגל.

יעקב שחר, צילום: ראובן כהן יעקב שחר | צילום: ראובן כהן יעקב שחר, צילום: ראובן כהן

המנהל המיוחד ציין בדו"ח שחיבר בעבר כי עובדיה "מתנהל בהליך בחוסר תום לב, מתחמק ככל יכולתו מהמצאת מסמכים. הוא ממציא מסמכים, וגם זאת באופן חלקי, רק כאשר חרב המאסר מונחת על צווארו, ואינו מקיים את חיוביו בהליך".

עובדיה  לא הוכרז עד היום כפושט רגל, היות שלמנהל המיוחד שמונה היה חשוב שיוכל להמשיך לכהן בדירקטוריונים השונים כדי שימשיך לקבל מהם משכורת ולהתחיל לשלם את חובותיו. הכרזה עליו כפושט רגל לא היתה מאפשרת לעובדיה להמשיך ולכהן בדירקטוריונים השונים, מהם הוא נהנה, לפי דו"חות שהוגשו על ידו בעבר, משכר של כ-100 אלף שקל בחודש.

יצוין כי החוב של עובדיה לחברת מאיר מובטח בשעבוד על מניותיו בחברת דסטיני אחזקות הפרטית, וזו הסיבה שכעת הכונס והמנהל המיוחד גם יחד מעמידים אותן למכירה במחיר מינימלי של 32 מיליון שקל. הגשת ההצעות יכולות להתקבל עד אמצע חודש מרץ. על פי חוות דעת של מומחה כלכלי שמונה לשם הערכת שווי מניותיו של עובדיה בחברת דסטיני, שווין נע בין 40.4 מיליון שקל ל-47.6 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות