אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל הפסקות ייצור בעולם - דחייה במשלוחי רכב לישראל צילום: בלומברג

בגלל הפסקות ייצור בעולם - דחייה במשלוחי רכב לישראל

לכלכליסט נודע כי משלוחים שתוכננו למרץ ואפריל נדחו למאי והיקף משלוחים אחרים צומצם. ברקע, רעידת אדמה ביפן שעצרה ייצור בטויוטה, גל קור בארה"ב שעצר ייצור בג'נרל מוטורס, ג'יפ ופורד ומגפת הקורונה שבעטיה נוצר מחסור ברכיבי אלקטרוניקה לרכבים

17.02.2021, 11:58 | תומר הדר

ענף הרכב העולמי נכנס לשורה של הפסקות ייצור, חלקן עקב אסונות טבע וחלקן בגלל הקורונה, כך מדווחים אמצעי תקשורת בעולם.

קראו עוד בכלכליסט

לפי דיווחים ביפן, בסוף השבוע אירעה רעידת אדמה עזה באזור פוקושימה - אותו אזור שנפגע ברעידת אדמה אחרת לפני כעשור, אשר גרמה אסון גרעיני. בעקבות נזקי רעידת האדמה הודיעה טויוטה על סגירה זמנית של 14 פסי ייצור ביפן בתשעה מפעלים אשר מייצרים גם דגמים עבור השוק היפני המקומי, למשל טויוטה הארייר וגם דגמים עבור שווקים גלובליים, למשל דגמי לקסוס.

לצד הדיווחים על סגירת פסי הייצור, יצרני הרכב ביפן נערכים כבר ל"אפקט גל ההדף", כלומר למצב שבו מפעלי ייצור הרכב ישובו לפעולה אך לא יהיו בנמצא יצרני חלפים אשר יספקו למפעלים. כיום כל יצרן רכב פועל בשיטה המבוססת על מינימום של חלפים בשטח המפעל ומינימום שטחי אחסון, כלומר ברגע שהחלק מגיע הוא כבר מורכב במכונית. במצב כזה, מחסור בחלק מסוים משבית פסי ייצור שלמים של רכבים. לפי הדיווחים ביפן, יצרני החלפים כבר הודיעו על מחסור צפוי בחלקים מאזור פוקושימה, מה שיורגש בקרב יצרני הרכב בשבועות הקרובים.

מפעל של פורד, צילום: בלומברג מפעל של פורד | צילום: בלומברג מפעל של פורד, צילום: בלומברג

בארה"ב, ג'נרל מוטורס הודיעה גם היא על הפסקת ייצור במפעלים בקנטאקי, וירג'יניה, אינדיאנה וטקסס - המייצרים טנדרים ורכבי כביש-שטח. במקביל, גם ג'יפ עוצרת ייצור באוהיו. בארה"ב הסיבה העיקרית להפסקת הייצור היא גל קור חריג, אשר גרם גם לפורד להודיע על הפסקת ייצור ה-F-150 בקנזס עד תחילת השבוע הבא, כדי לחסוך בגז טבעי לחימום למקרה חירום.

במקביל, בגלל השפעות הקורונה מודיעים עוד ועוד יצרני רכב על הפסקות ייצור בעקבות מחסור ברכיבי אלקטרוניקה. בסוף השבוע הודיעה ג'יפ על הפסקת ייצור באיטליה בעקבות מחסור ברכיבי אלקטרוניקה, זאת בזמן שיצרנים אחרים כדוגמת ניסאן נערכים גם הם להפסקות ייצור. על פי תחזיות שהתפרסמו השבוע, היקף גריעת הרכבים (כלומר כמה רכבים לא ייוצרו - ת.ה) כתוצאה מהמחסור ברכיבי אלקטרוניקה מגיע כבר למיליון וחצי רכבים.

הדי המחסור ברכיבי אלקטרוניקה כבר מורגשים בישראל. ל"כלכליסט" נודע כי משלוחי רכבים שיועדו להגיע ארצה בחודשים מרץ ואפריל נדחו למאי ואילך, ואילו משלוחים אחרים צומצמו בהיקף, זאת לא רק עקב מחסור ברכיבי אלקטרוניקה לפסי הייצור של הרכבים, אלא גם בעקבות מחסור ברכיבים יותר בסיסיים, אפילו גלגלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות