אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה להאריך את סגירת נתב"ג עד 6 במרץ צילום: אי פי איי

דיווח שוטף

הממשלה אישרה להאריך את סגירת נתב"ג עד 6 במרץ

המלצת צוות הטיפול במגפות: לחסן מחלימי קורונה במנה אחת אחרי שלושה חודשים; מספר חולי הקורונה הקשים - הנמוך זה חודש וחצי; תלמידי ז'-י' נשארים בבית: הדיון הסתיים ללא החלטה; המשנה ליועמ"ש: מעסיקים יכולים לחייב עובדים להתחסן - בכפוף לנסיבות במקום העבודה; המלונות יחזירו אלפי עובדים לקראת הפתיחה המחודשת; העובדים הפלסטינים החוקיים יחוסנו בשבוע הבא

18.02.2021, 22:10 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

22:09 - הממשלה אישרה להאריך את סגירת נתב"ג עד 6 במרץ

הממשלה אישרה במשאל טלפוני להאריך את ההגבלות על הכניסה והיציאה לארץ בשבועיים נוספים, עד 6 במרץ. כמו כן, מוקדם יותר סוכם כי בשבוע הבא ינחתו כ-800 עולים בשש טיסות שאישרה ועדת החריגים.

21:20 - המלצת צוות הטיפול במגפות: לחסן מחלימי קורונה במנה אחת אחרי שלושה חודשים

צוות הטיפול במגיפות (צט"מ) ימליץ למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי לחסן מחלימים מקורונה במנת חיסון אחת שלושה חודשים לאחר מועד ההחלמה. ההמלצה כפופה לאישור המנכ"ל שצפוי לקבלה.

(אדיר ינקו)

20:10 - משרד הבריאות: 903 חולי קורונה במצב קשה, 297 מונשמים

מספר חולי הקורונה שמצבם קשה ממשיך לרדת וכעת עומד על 903 - המספר הנמוך ביותר מאז 5 בינואר. כמו כן, מהם 297 חולים מחוברים למכונת הנשמה. כך עלה מנתוני משרד הבריאות. בנוסף, מחצות אובחנו 1,876 חיוביים לקורונה ונערכו כ-28 אלף בדיקות לאיתור הנגיף. שיעור החיוביים עומד על 6.8% - הנתון הגבוה ביותר בשלושת הימים האחרונים. במהלך היום נפטרו 19 חולי קורונה ומספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה עומד על 5,501.

(ירון דרוקמן)

19:15 - דיון השרים על החינוך נגמר ללא החלטה על החזרת החטיבות ביישובים ירוקים וצהובים

דיון השרים בעניין החזרת הלימודים בכיתות ז'-י' ביישובים הירוקים והצהובים הסתיים ללא הסכמה. מוקדם יותר ביקש שר החינוך יואב גלנט להעלות את הנושא לדיון בממשלה.

(איתמר אייכנר) 

18:00 - המשנה ליועמ"ש: מעסיקים יכולים לחייב עובדים להתחסן - בכפוף לנסיבות במקום העבודה

בעוד שמבצע החיסונים בעיצומו וישנם מעסיקים המבקשים להטיל סנקציות על עובדים שמסרבים להתחסן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, מפרסם חוות דעת בנושא וקובע כי לא ניתן לאסור באופן גורף על מעסיקים לדרוש מעובדיהם להתחסן, אך יש לבחון כל מקרה בהתאם לנסיבות במקום העבודה.

למעשה, בשל הבעיה הסבוכה קובע נזרי כי לא ניתן לקבוע דרישה קטגורית וכללית להתחסן בלא בחינה וביסוס של הצדקת הדרישה. הוא מנחה את המעסיקים לבחון כל החלטה בהתאם לנסיבות הקונקרטיות של מקום העבודה ואופיו, וכן מציע להידרש לשאלת קיומן של חלופות פוגעניות פחות, שיכולות להגשים את התכלית החשובה של מניעת ההדבקה במקום העבודה ושמירה על הציבור.

המשנה ליועמ"ש רז נזרי, צילום: אוהד צויגנברג המשנה ליועמ"ש רז נזרי | צילום: אוהד צויגנברג המשנה ליועמ"ש רז נזרי, צילום: אוהד צויגנברג

עוד הובהר במכתב ההבהרה של המשנה ליועמ"ש כי דרישת התחסנות במקומות עבודה מצויה על סדר יומם של גורמי הממשלה הרלוונטיים בהקשרים שונים, וכי נבחנים יחד עם היועמ"ש צעדים מתאימים להסדרתם לצורך התמודדות עם המשבר. במסגרת זו צויין במכתב כי בימים אלה מקודמת על ידי משרד הבריאות בשיתוף היועמ"ש חקיקה שתסדיר את הסמכות לדרוש התחסנות מעובדים מסוגים שונים, בין היתר ממורים ומצוותי הוראה. גיבוש הסדר חקיקתי מעין זה נעשה כמקובל תוך בחינה משפטית ועריכת האיזונים הנדרשים בין הצורך בשמירה על בריאות הציבור וזכויות הפרט.

נזרי מוסיף שכל נושא הסדרת החיסונים במקומות עבודה יוסדר "מתוך הבנת התכלית החשובה של שמירת בריאות הציבור והחזרת המשק לפעילות - תכליות אשר נוגעות בזכויות יסוד בסיסיות כמו הזכות לחיים, הזכות לקנין והזכות לחינוך - אף מקודמת על ידי משרד הבריאות בשיתוף עמנו חקיקה שתסדיר את הסמכות לדרוש התחסנות מעובדים מסוגים שונים, בין היתר ממורים ומצוותי הוראה. גיבוש הסדר חקיקתי מעין זה נעשה כמקובל תוך בחינה משפטית ועריכת האיזונים הנדרשים בין הצורך בשמירה על בריאות הציבור וזכויות הפרט".

17:00 - לקראת הפתיחה המחודשת, עובדי המלונות חוזרים לעבודה

לקראת חזרתה לפעילות של תעשיית המלונאות ביום ראשון הקרוב, הודיעה רשת מלונות דן שתחזיר לעבודה כ-1,200 עובדים; רשת ישרוטל תחזיר בשלב זה לעבודה 3,500 עובדים, ו-5,500 עובדים עד לחג הפסח (בהנחה שכל המלונות יפתחו); ורשת פתאל תחזיר בשבועות הקרובים לעבודה 4,000 עובדים, בהתאם לקצב פתיחת המלונות.

בתי מלון באילת, צילום: יאיר שגיא בתי מלון באילת | צילום: יאיר שגיא בתי מלון באילת, צילום: יאיר שגיא

16:20 - קבינט הקורונה האריך את חובת הבידוד במלוניות עד 1 במרץ

ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה אישרה את הארכת חובת הבידוד לשבים לארץ מכל המדינות עד יום שני, 1 במרץ. משך הבידוד עומד על שבועיים או על עשרה ימים בכפוף לשתי בדיקות קורונה שליליות. בעלי תעודת מתחסן או מחלימים אינם מחויבים בבידוד.

16:00 - הנתונים מראים: החיסונים הפחיתו את התחלואה בקורונה בקרב מבוגרים

נתוני התחלואה בקורונה מצביעים על ירידה משמעותית בתחלואה בקרב בני 60 ומעלה, שהיו הראשונים לקבל חיסונים נגד הנגיף. לפי הנתונים הללו, החיסונים יעילים בהפחתת התחלואה בנגיף. בגל הראשון, בחודשים מרץ ואפריל, שיעור המאומתים בני 60 ומעלה עמד על 19.5%, בגל השני בחודשים ספטמבר ואוקטובר צנח השיעור ל-12.1%. בחודש דצמבר, במהלך הגל השלישי, עמד מספר המאומתים בני 60 ומעלה על 12.7%. בחודש ינואר עם תחילת השפעת מבצע החיסונים ירד השיעור ל-10.1% וכעת בחודש פברואר, לאחר שרוב האוכלוסייה בגילים האלה כבר חוסנה, חלה ירידה חדה ו-6.5% מהמאובחנים בחודש הזה הם בני 60 ומעלה. מנגד, שיעור הצעירים מתוך הנדבקים ממשיך לעלות. בחודש הנוכחי 61.7% מהמאומתים הם בני פחות מ-29 - הקבוצה שהייתה האחרונה להתחסן.

(ירון דרוקמן)

14:30 - חיסוני מודרנה יגיעו בשבוע הבא לישראל, העובדים הפלסטינים החוקיים יחוסנו

משלוח גדול של חיסוני מודרנה צפוי להגיע לישראל בשבוע הבא. לישראל עד כה הגיעו במשלוח בודד כמאה אלף מנות חיסון שלא נעשה בהם שימוש. בהמשך צפויים להגיע מנות חיסון נוספות של החברה ובשלב זה הכוונה היא לחסן במנות הללו את העובדים הפלסטינים השוהים בארץ כחוק. עם זאת, בהמשך שוקלים לחסן במנות הללו גם ילדים בגילאי 12 עד 16, בהתאם לתוצאות המחקר של מודרנה.

14:00 - מנכ"ל משרד הבריאות מעריך: "נאשר לחסן מחלימים"

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' חזי לוי, העריך כי המשרד יאשר לחסן מחלימים נגד קורונה. לדבריו, היום תתקבל החלטה בנושא. "נצטרך להחליט ממתי הוגדרו מחלימים והאם יקבלו מנת חיסון אחת או שתיים", אמר.

13:40 - שירות התעסוקה למעסיקים: דווחו על עובדים שמסרבים לחזור לעבוד

שירות התעסוקה פנה למעסיקים בהודעה וביקש מהם לדווח באתר השירות או בטלפון על סירובי עובדים לחזור מחל"ת, ו"להיעזר בכליו". וזאת לאור "שיח מתמשך בין שירות התעסוקה והתאחדות התעשיינים".  

לדברי רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "במסגרת המאמצים להשבת דורשי עבודה למעגל העבודה ולחזרת המשק לשגרה, שירות התעסוקה פועל ללא לאות ובשיתוף פעולה פורה עם המעסיקים הבולטים ובראשם התאחדות התעשיינים. זוהי עת משבר שהיציאה ממנה תתאפשר רק במאמץ משולב של מדינה, מעסיקים ואזרחים".

שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים מסר כי: "תעשיינים ומעסיקים רבים מתלוננים שעובדים מסרבים לחזור למקומות העבודה ומעדיפים להשתמש 'בשירות החל"ת' של מדינת ישראל. החל"ת ניתן ככלי סיוע לעובדים שאין ביכולתם לעבוד בגלל ההגבלות על המשק כתוצאה מנגיף הקורונה ולא ככלי לחופשה בתשלום מטעמים אחרים – ומכך ראוי שכספי המדינה והגדלת הגירעון כתוצאה מכך יופנו אך ורק לאותם עובדים שבאמת אין להם מקום עבודה לחזור אליו.

"עובד המסרב לחזור למקום עבודתו יואיל ויממן את חופשתו מכיסו. אנו מברכים על צעד זה של שירות התעסוקה ורואים בו כלי חשוב בתיקון העיוותים שנוצרו במשק העבודה וסיוע חשוב למעסיקים בקליטה חזרה של העובדים שלהם והחזרת המשק לפעולה כלכלית מלאה".

11:30 - שירות התעסוקה: בשבוע הראשון ליציאה מהסגר חזרו לעבודה 14,317 איש

שירות התעסוקה מדווח כי בשבוע הראשון ליציאה מהסגר חזרו לעבודה 14,317 איש, לראשונה השנה נקבע יחס חוזרים-נרשמים חיובי ועמד על 132 חוזרים על כל 100 נרשמים (יחס של 1.23). קצב החזרה של בני 35-54 גבוה פי 2.5 מהקצב הממוצע, יחס חוזרים-נרשמים של 3.25 לעומת 1.32. קצב החזרה לעבודה של עובדי המכירות והשירות עמד על 2.16. ירידה בשיעור הנרשמים שנותרו ללא מעסיק: מ-49% ל-45.7% השבוע.

שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

11:15 - יותר מרבע מהנפטרים בישראל בינואר – חולי קורונה

עפ"י הלמ"ס, כי יותר מרבע מהנפטרים בחודש ינואר היו ישראלים שנדבקו בנגיף. 5,233 ישראלים נפטרו בינואר, ובהם 1,459 חולי קורונה. בינואר בשנה שעברה, לשם השוואה, נפטרו 4,584 ישראלים, עוד לפני הגעת נגיף הקורונה לארץ. מדובר בעלייה מדאיגה של 14.1% ביחס לשנה שעברה. לפי שעה נתוני הלמ"ס עדיין לא סופיים, וייתכן שמדד התמותה ביחס לאוכלוסייה עוד יעלה. (ירון דרוקמן)

 

אנשי חברה קדישא מטפלים בנפטר מקורונה, צילום: אלכס קולומויסקי אנשי חברה קדישא מטפלים בנפטר מקורונה | צילום: אלכס קולומויסקי אנשי חברה קדישא מטפלים בנפטר מקורונה, צילום: אלכס קולומויסקי

11:00 - צניחה בתחלואת הקורונה בצה"ל: בתוך שבוע מספר החולים הפעילים נחתך בחצי

1,573 משרתים בשירות חובה, קבע ועובדי צה"ל מאובחנים כחולי קורונה במצב קל, משרת אחד בצה"ל מוגדר כחולה קשה. מדובר בצניחה בתחלואה בצה"ל, לאחר שבשבוע שעבר עמד מניין החולים על יותר מ-3,100. נכון להבוקר 6,727 משרתים נמצאים בבידוד ביתי.

10:00 - הנחיות משרד החינוך לפורים: ניתן להביא משלוחי מנות, חובה לעטות מסכה

לקראת חג הפורים משרד החינוך פרסם את ההנחיות לקיום האירועים במוסדות החינוך. לפי ההנחיות התלמידים יוכלו להביא משלוחי מנות באריזה סגורה, והם יחולקו בסוף יום הלימודים. יחד עם זאת, חל איסור להקים דוכנים ולערוך תהלוכות, מצעדים, מסיבות או ריקודים המייצרים התקהלות. ברשויות שבהן מתקיימת למידה מרחוק, ניתן יהיה לקיים את האירועים בשטח פתוח בקבוצות קבועות של 20 משתתפים לכל היותר, בכפוף לשינוי התקנות. במשרד הבהירו כי מסכת התחפושת אינה פוטרת מעטיית מסכה רגילה, אך יש לנקוט "משנה זהירות" בעטיית מסכה מתחת לתחפושת, מחשש לחנק.

קרנבל פורים בירושלים הרבה לפני ימי הקורונה, צילום: בועז אופנהיים קרנבל פורים בירושלים הרבה לפני ימי הקורונה | צילום: בועז אופנהיים קרנבל פורים בירושלים הרבה לפני ימי הקורונה, צילום: בועז אופנהיים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות