אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התעשייה האווירית תפתח למשרד הביטחון דור חדש לטיל "חץ" צילום: באדיבות משרד הביטחון

התעשייה האווירית תפתח למשרד הביטחון דור חדש לטיל "חץ"

חץ-4 יחליף את חץ-2, שנכנס לשירות לפני 21 שנה. לפיתוח יהיו שותפים משרד הביטחון והסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים, ה-MDA. תקציב הפרויקט שאושר השבוע: כמה מאות מיליוני דולרים

18.02.2021, 15:14 | אודי עציון

לאחר שוועדת השרים לענייני ביטחון אישרה השבוע את הפרויקט, יוצא לדרך פיתוח הדור הרביעי של טיל החץ הישראלי, ליירוט טילים באליסטיים. כמו קודמיו יפותח וייוצר חץ-4 בידי התעשייה האווירית, כשתעשיות ביטחוניות נוספות, כמו אלביט, תומר וייתכן שגם רפאל, ישתלבו בו כקבלניות משנה.

קראו עוד בכלכליסט

הדור הראשון של הטיל שימש רק להוכחת יכולת בעת פיתוח המענה הישראלי לטילי הסקאד, בעקבות חוסר היכולת למנוע מהם לפגוע בישראל במהלך מלחמת המפרץ ב-1991. הדור השני היה הגרסה המבצעית הראשונה, שנכנסה לשירות בשנת 2000, והדור השלישי פותח כדי להתמודד עם טילים באליסטיים גרעיניים, וליירט אותם עוד בחלל.

השבוע אישרה ועדת השרים לענייני הצטיידות תקציב ראשוני לפרויקט, המוערך בכמה מאות מיליוני דולרים, רובם מתקציב הסיוע הביטחוני. המיירט החדש צפוי להיכנס לשירות בסוף העשור, להיות מסוגל להתמודד עם איומים חדשים, ולהיות זול יותר מקודמו.

טיל חץ, צילום: באדיבות משרד הביטחון טיל חץ | צילום: באדיבות משרד הביטחון טיל חץ, צילום: באדיבות משרד הביטחון

במשרד הביטחון סירבו להתייחס לשאלה האם הוא יהיה מסוגל להתמודד גם עם טילים היפרסוניים, מהירים במיוחד שמפתחים כיום ברוסיה, ארה"ב וסין, ועשויים להגיע גם למזרח התיכון בשנים הבאות.

לפיתוח יהיו שותפים משרד הביטחון והסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים, ה-MDA. שר הביטחון, בני גנץ, אמר כי "לצד פיתוח היכולות ההתקפיות החיוניות, מערכת הביטחון פועלת כל העת לחסום את שמי ישראל מול איומים בליסטיים, בבנייה מתמדת של מערך רב שכבתי. פיתוח 'חץ 4' יחד עם שותפינו האמריקניים, יביא לקפיצת מדרגה טכנולוגית ומבצעית בשדה הקרב העתידי, אל מול איומים שמתפתחים כל העת במרחב המזרח תיכוני ומעבר לו".

מנהל מפעל מל"מ בתעשייה האווירית, יעקב גליפת: "היכולות החדשות, שנמצאות כבר בתהליך פיתוח, יספקו מיירט שיהיה המתקדם מסוגו בעולם וייתן יכולת הגנה משמעותית נוספת למדינת ישראל ולאזרחיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות