אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המורים והגננות דורשים עוד מיליארד שקל מחברת קרנות ההשתלמות שלהם צילום: שאטרסטוק

המורים והגננות דורשים עוד מיליארד שקל מחברת קרנות ההשתלמות שלהם

החברה שצברה עודפים של 3 מיליארד שקל, מתכוונת לחלק כ-2 מיליארד לעמיתים, אך אלו פנו לבית המשפט בבקשה שיורה על חלוקת כלל העודפים

18.02.2021, 15:47 | אתי אפללו

בקשה לאישור תובענה ייצוגית כנגד החברה המנהלת את קרנות ההשתלמות של המורים והגננות, הוגשה אתמול (ד') לבית הדין לעבודה. ברקע מבקשת הקרן לחלק 2 מיליארד שקל עודפים שהצטברו בקופתה. התובע, המורה רון אתר, טוען כי מכיוון שבקופה של הקרן הצטברו 3 מיליארד שקל עודפים, יש לחלק את מלוא הסכום, ולא להותיר כשליש ממנו בקופת החברה המנהלת. 165 אלף מורים וגננות הם עמיתים בקרנות ההשתלמות של המורים והגננות.  

קראו עוד בכלכליסט

הרקע לחלוקה מקורו בהחלטה שהתקבלה על ידי רשות שוק ההון בסוף 2010. קרנות המורים והגננות הן קרנות מפעליות הנמצאות בבעלות משותפת של ההסתדרות והמדינה ופועלות ללא מטרות רווח. עד סוף 2010 עמיתי קרנות המורים והגננות נהנו מהבטחת תשואה של 4% צמודת מדד שהוגדרה בתקנון הקרן. אלא שאז פנתה רשות שוק ההון לחברת הניהול של הקרנות והודיעה להן כי מנגנון הבטחת התשואה חייב להתבטל בגלל הסיכון שהוא מייצר לקרן שמתחייבת לתשואה גם אם שוקי ההון לא ייצרו אותה בפועל.

(אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

לאור השנים בהם היתה התחייבות של הקרן לתשואה של 4% צמודת מדד, הכספים שהושקעו בשוק ההון הניבו תשואה גבוהה יותר בפועל עבור העמיתים, ויש בקרן יתרות כספיות שלא שויכו לעמיתים ספציפיים. אלו נשמרו על ידי החברה המנהלת ככרית ביטחון.

הקרנות פנו לפרופ' גיא דוידוב, מומחה בדיני עבודה ופרופ' בפקולטה למשפטים מהאוניברסיטה העברית, ולאחר שקיבלו חוות דעת כי הכסף יכול לשרת את מטרות הקרן כמו שיפור ההשתלמויות, הוחלט לחלק 70% מהעודף שנצבר לאוכלוסיית העמיתים הרלבנטית כש־30% יישארו בקרן לטובת המשך קידום מטרותיה. על כן, החליטה הקרן לחלק 2 מילארד שקל, ולהשאיר בקופתה כמליארד.

ארבעת המבקשים, החברים בהסתדרות המורים, באמצעות עורכי הדין רן שפרינצק, אריק ברנאייזן ויונתן בן עוזר, ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות' ובשיתוף עו"ד עופר לוי טועניםכי על הקרנות לחלק את מלוא העודפים שהצטברו, ולא להשאיר בקופתן מאום. לטענתו, השארת כספי עמיתים שמנוהלים בנאמנות בקופה היא הפרת חובת הנאמנות ואף מהווה הפרת חובות חקוקות אחרות, זאת לאור הנסיבות בהן משאירים מיליארד שקל לקידום מטרות כלליות ואמורפיות.

עוד נטען כי לא ברור למה דווקא הוחלט לחלק 70% מהכסף, ולא סכום אחר, לאור כך שאין מטרה בסכום ידוע שמבקשת הקרן לקדם. לסיכום, טוען התובע, שגם אם הכסף לא שויך לעמיתים ספציפיים, הוא נובע מהשקעת הכספים שהם הפקידו לאורך השנים, ולכן יש ליעדו לטובתם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות