אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחתמה עסקת ההלוואה של הפועלים לוורבורג פינקוס צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

נחתמה עסקת ההלוואה של הפועלים לוורבורג פינקוס

ההלוואה - 700 מיליון שקל - תאפשר לקרן לדחות את קריאת כספי המשקיעים ובכך לשפר את תשואת ההשקעה בחברת כרטיסי האשראי MAX

21.02.2021, 06:52 | גולן חזני ועירית אבישר

עסקת ההלוואה של בנק הפועלים לקרן ההשקעות ורבורג פינקוס נחתמה ביום חמישי. ל"כלכליסט" נודע כי בעלת המניות הגדולה (75%) בחברת כרטיסי האשראי MAX (לשעבר לאומי קארד) נטלה הלוואה של 700 מיליון שקל מהבנק, למימון התשלום האחרון לבנק לאומי וקבוצת עזריאלי עבור רכישת הבעלות בלאומי קארד.

קראו עוד בכלכליסט

הרכישה בוצעה לפני שנתיים, והקרן אמורה לשלם בסוף החודש 1.1 מיליארד שקל ללאומי מתוך עסקה של כ־2 מיליארד שקל. ההלוואה תאפשר לוורבורג פינקוס לדחות את המועד שבו תצטרך "לקרוא לכסף" של המשקיעים שלה לצורך ההשקעה ב־MAX, ואולי תאפשר לה השקעה חדשה בחברת הפינטק הישראלית Personetics שעליה הוכרז בשבוע שעבר. מחצית מהתשלום של 1.1 מיליארד השקלים אמורה להגיע מהלוואה שניטלה ממוסדיים, ומחצית מהכסף וורבורג פינקוס אמורה להביא מהמשקיעים שלה. את המגעים בין הצדדים הוביל ירון בלוך, יו"ר MAX המשמש גם כנציג הקרן בארץ.

ורבורג פינקוס רכשה את MAX וצירפה כשותפים את כלל ביטוח (10%), מנורה מבטחים (10%) ואלייד (5%), ולצורך העסקה הוקמה חברה ייעודית שנטלה הלוואה של 975 מיליון שקל מקבוצת מוסדיים בהובלת חברת הביטוח הראל למימון הרכישה. הלוואה זו הוותה 50% מהרכישה, ואת היתר מזרימים בעלי המניות. שותפיה של MAX כבר הביאו לעסקה את חלקם - 250 מיליון שקל. אם יתקבל המימון, התוצאה היא ששנתיים לאחר ההשתלטות על MAX הביאה ורבורג פינקוס רק 170 מיליון שקל מהבית למימון העסקה. הצעד של ורבורג פינקוס נועד לשפר את פוטנציאל התשואה השנתית הממוצעת (IRR) מההשקעה ב־MAX, וזאת מאחר שההלוואה מהפועלים תדחה בכמה שנים את השלב שבו הקרן תצטרך "לקרוא לכסף" ממשקיעיה.

ירון בלוך ירון בלוך ירון בלוך

ביצוע מהלכים פיננסיים לשיפור התשואה חשוב לוורבורג פינקוס בהשקעתה ב־MAX, שנרכשה לפני שנתיים וחילקה לבעלים הקודמים שלה חצי מיליארד שקל טרם הרכישה. בחברה אמנם עשו מאז כמה מהלכים, בהם כניסה לעולם הביטוח. בנוסף, ורבורג פינקוס הקימה חברה־אחות ל־MAX בתחום טכנולוגיות התשלומים, וזו רכשה את כספיט וקרדיט גארד, הפעילות בתחום התשלומים, בסכום כולל של 150 מיליון שקל, במטרה לפתח פעילות פינטק לבתי עסק וגופים פיננסיים. אולם, עדיין לא ניכר שיפור בתוצאות הכספיות, והחברה רשמה שחיקה מסוימת בנתח השוק שלה, בין היתר בשל משבר הקורונה שפגע בה ובענף כולו.

היקף השימוש בכרטיסי אשראי ירד בעקבות המשבר, ומנוע הצמיחה של האשראי הצרכני נפגע. התוכניות והיעדים של ורבורג פינקוס השתבשו וזה עשוי להשפיע בעתיד על האקזיט שתעשה בהשקעה. לכן, דחיית משיכת חלק מרכזי מההשקעה תשפר את התשואה. בשבוע שעבר הודיעה MAX כי תייקר עמלות בתחום האשראי, בהן עמלת פירעון מוקדם ועמלת רישום שעבוד, וכן ייקור עמלות בכרטיסים הנטענים והוספת שתי עמלות חדשות באותם כרטיסים, ובמקביל תוזיל 3 עמלות אחרות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות