אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתוני הקורונה: 834 חולים במצב קשה, 12 נפטרו היום. שיעור החיוביים - 6.5%                   צילום: דנה קופל

דיווח שוטף

נתוני הקורונה: 834 חולים במצב קשה, 12 נפטרו היום. שיעור החיוביים - 6.5%

משרד הבריאות לקופות החולים: חיסוני מודרנה יגיעו במרץ, מיועדים גם למחלימים; פרופ' אש בתדרוך לתקשורת: "המגפה לא מאחורינו, אתמול אותר מקרה ראשון של זן חדש מאוגנדה"; המשק נפתח הבוקר בעיקר למחוסנים ולמחלימים; 15 ערים גדולות: נאפשר להחזיר את תלמידי החטיבות לבתי הספר - מיום רביעי

21.02.2021, 23:30 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

23:25 - נתוני הקורונה: 834 חולים במצב קשה, 12 נפטרו היום. שיעור החיוביים - 6.5%

משרד הבריאות עדכן כי 1,243 בני אדם אובחנו אתמול בנגיף הקורונה מתוך 19,601 בדיקות, ושיעור החיוביים עמד על 6.5%. מחצות ועד למועד העדכון עוד 1,957 ישראלים נמצאו חיוביים. לפי שעה מצבם של 834 חולים קשה, בהם 280 מונשמים. מפרוץ המגפה בישראל נפטרו 5,577 בני אדם, מהם 12 היום.

18:50 - 15 ערים גדולות: נאפשר להחזיר את תלמידי החטיבות לבתי הספר - מיום רביעי

פורום 15 הערים הגדולות מכריז על מרד בתחום החינוך וקורא לחידוש הלימודים בבתי הספר בכיתות ז' עד י' - מיום רביעי הקרוב. זאת אף שקבינט הקורונה קבע שהתלמידים יחזרו לבתי הספר רק ב-9 במרץ.

בהודעת הפורום נאמר ש-15 ראשי הערים התכנסו היום לדיון חירום "לאור העובדה שקבינט הקורונה קבע שחזרתם של תלמידי כיתות ז' עד י' לפעילות בית ספרית לא תתרחש לפני ה-9 במרץ ולאור ההיעדרות הממושכת של תלמידים אלה מבתי הספר, וההשפעה הפדגוגית, החברתית והנפשית הקשה עליהם". הוחלט ש"החל מיום ד' הקרוב יאפשרו עיריות הפורום למנהלי בתי הספר להחזיר את תלמידי כיתות ז' עד י' לפעילות בית ספרית".

18:10 - משרד הבריאות לקופות החולים: חיסוני מודרנה יגיעו במרץ, מיועדים גם למחלימים

בפגישה שהתקיימה בין שר הבריאות יולי אדלשטיין ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי לבין נציגי קופות החולים, נאמר כי מאות אלפי חיסוני קורונה של חברת התרופות מודרנה יגיעו לארץ במרץ. עוד נאמר כי חלק מהמנות יישמרו לטובת חיסון עובדים פלסטינים, וחלק נוסף - לחיסון מחלימים, ככל הנראה במנה אחת. צוין כי תעדוף המחלימים ייעשה על פי גיל.

 

חיסון של מודרנה, צילום: רויטרס חיסון של מודרנה | צילום: רויטרס חיסון של מודרנה, צילום: רויטרס

 

17:50 - נתניהו בביקור באילת: "יש לנו חיסון לכל אחד, אני מתחנן - לכו להתחסן"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר באילת והתייחס למבצע החיסונים: "יש לנו חיסון לכל אחד, אני מתחנן - לכו להתחסן. ראינו את המקרה הטרגי של אוסנת בן שטרית, האישה בהיריון שנפטרה מקורונה. זה פשוט קורע את הלב". נתניהו התייחס גם לפתיחת המלונות, חדרי הכושר ותחומים נוספים תחת התו הירוק ואמר: "הדרכון מאפשר לנו לפתוח את המשק בהדרגה, מחזיר את החיים".

16:25 - פרופ' אש: המגפה לא מאחורינו, אתמול אותר מקרה ראשון של זן חדש מאוגנדה

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש ציין בתדרוך לתקשורת כי מגמת הירידה בתחלואה נמשכת, ומקדם ההדבקה עומד בימים האחרונים על כ-0.9. הוא סיפר כי גם מספר החולים שמצבם קשה נמצא בירידה, אולם אמר כי "המגפה לא מאחורינו". הוא התייחס למוטציות של הנגיף: "הוריאנט הבריטי גורם בסבירות גבוהה לתחלואה יותר קשה בקרב צעירים", וסיפר על מקרה ראשון של זן מאוגנדה שאותר אתמול בישראל.

 

אש התייחס לחג הפורים המתקרב, וציין כי הוא מוטרד מהפרת ההנחיות בשבוע זה, כלשונו. אש קרא לראשי הרשויות ולמנהיגים במגזרים שונים למנוע את ההתכנסויות האסורות בחג - ולחגוג רק בחיק המשפחה. "אפשר לקיים תפילות תחת התו הירוק, אבל הסעודות הגדולות, הטישים והמסיבות - אסורים לגמרי. יש בהם סכנה לבריאות של כולנו", אמר.

 

 

נחמן אש, צילום: טל שחר נחמן אש | צילום: טל שחר נחמן אש, צילום: טל שחר

 

12:19 - זינוק של 80% בתלונות הציבור לרשות האכיפה והגבייה ב-2020

רשות האכיפה והגבייה פרסמה את דו"ח תלונות הציבור לשנת 2020 ממנו עולה כי משבר הקורונה ומצוקת החייבים הובילה לעליה חדה בתלונות הציבור: בשנת 2020 טופלו ברשות 1,750 תלונות, זינוק של כ-80% לעומת 2019. בשנת 2020 ירד זמן הטיפול בתלונות רגילות בממוצע ב-32% לעומת 2019. עוד עולה כי במרכז לגביית קנסות שגם מבצע את גביית דוחות קורונה, נבדקו 551 פניות שסווגו עלי ידי האזרחים ששלחו אותם כתלונות. בדיקת פניות אלו על ידי אגף בכיר לביקורת פנימית העלתה כי במרבית המקרים אין מדובר בתלונות אלא בפניות ובקשות שסווגו על ידי האזרחים בטעות כתלונות. מתוך הפניות שאכן היו תלונות נמצאו 32 תלונות כמוצדקות ו-18 תלונות נמצאו מוצדקות חלקית. (ליטל דוברוביצקי) 

11:00 - אלרעי פרייס על הצעתו של יו"ר ועדת החוקה: "אין כרגע אופציה לאיזוק אלקטרוני"

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, הגיבה בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת להצעתו של יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, להצמיד אזיק אלקטרוני לשבים מחו"ל במקום להכניסם למלוניות. "למיטב ידיעתי אין כרגע אופציה לאיזוק אלקטרוני", אמרה אלרעי פרייס. "הטכנולוגיה קיימת אבל היא מאוד יקרה, ואני גם לא בטוחה שהיא נמצאת בישראל". לדבריה, "ועדת החריגים צריכה להחריג אנשים נכים עם מצבים בריאותיים קשים. הווריאנטים השונים עדיין מאיימים עלינו בצורה משמעותית, הם מגיעים מכל מיני ארצות שלא שמענו עליהן".

ד"ר שרון אלרעי-פרייס , צילום מסך: לע"מ ד"ר שרון אלרעי-פרייס | צילום מסך: לע"מ ד"ר שרון אלרעי-פרייס , צילום מסך: לע"מ

09:35 - נתוני הקורונה: 4,553 אובחנו כנדבקים במהלך סוף השבוע, מקדם ההדבקה - 0.79

מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה של אמ"ן עדכן כי ביום שישי אובחנו 3,389 בני אדם כנדבקים בקורונה, וביום שבת אובחנו 1,164 חיוביים. ביום שישי בוצעו כ-57 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 5.9%, בעוד בשבת בוצעו כ-18 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 6.4%. במרכז המידע והידע הלאומי מדגישים כי מספר המאומתים החדשים נמוך בשל מיעוט הבדיקות. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 847 חולי קורונה במצב קשה. יותר מ-75% מהמאובחנים במהלך סוף השבוע היו בני פחות מ-39. מקדם ההדבקה נותר יציב והוא עומד על 0.79.

בדיקה לקורונה, צילום: רויטרס בדיקה לקורונה | צילום: רויטרס בדיקה לקורונה, צילום: רויטרס

 

 

08:00 - המשק נפתח, בעיקר למחוסנים ולמחלימים

החל מהבוקר המשק הישראלי נפתח, בעיקר למחוסנים ולמחלימים. בכפוף להצגת תעודת מתחסן או מחלים ניתן יהיה להשתתף באירועי תרבות וספורט ולהיכנס לחדרי כושר וחדרי סטודיו, לבתי מלון, לבריכות שחייה, לתערוכות ולבתי תפילה בכפוף לרישום מראש. בתי המלון ייפתחו ללא חדרי אוכל, וילדים יוכלו להיכנס אליהם בהצגת בדיקת קורונה שלילית. בנוסף, חנויות רחוב, קניונים ושווקים ייפתחו לכלל האוכלוסייה, ללא צורך בהצגת תעודת מתחסן או מחלים, כמו גם מוזיאונים, ספריות ובתי תפילה במגבלת התקהלויות.

בנוסף, 1.1 מיליון תלמידים ישובו הבוקר (א') לבתי הספר לאחר כחודש וחצי של למידה מקוונת בזום, בהם ילדי כיתות ה'-ו' וכן י"א-י"ב ביישובים ירוקים, צהובים וכתומים בהירים. הם ילמדו ארבעה ימים בלבד, ייצאו לחופשת חג הפורים, ויחזרו שוב לכיתות ביום שני שלאחר מכן.

תלמידי יא תלמידי יא' ו-יב' חזרו הבוקר ללימודים בשוהם | צילום: יריב כץ תלמידי יא

תלמידים אלה יצטרפו לילדי הגנים וכיתות א'-ד' שחזרו לספסל הלימודים לפני כשבועיים. אולם בדומה לסגרים הקודמים, גם הפעם תלמידי כיתות ז'-י' ייאלצו להמשיך ללמוד מול המסכים בבתים, לפחות עד 7 במרץ. אם הם יחזרו במועד זה, הם צפויים ללמוד 11 ימים בלבד עד לחופשת חג הפסח.

חנות רחוב פתוחה הבוקר בתל אביב, צילום: עידו ארז חנות רחוב פתוחה הבוקר בתל אביב | צילום: עידו ארז חנות רחוב פתוחה הבוקר בתל אביב, צילום: עידו ארז

דיון בנושא החזרתן של שכבות גיל אלה נערך ביום חמישי האחרון, אך ההחלטה לא שונתה - והדבר עורר כעס וביקורת עזה בקרב ההורים, הילדים וצוותי ההוראה שזועמים על פתיחת קניונים ומכוני כושר לפני מערכת החינוך. שר הבריאות יולי אדלשטיין אף הודה כי "הייתה זאת טעות לפתוח את המסחר לפני החינוך, אבל אי אפשר גם וגם וגם". כך או אחרת, ההורים והתלמידים המאוכזבים - שמתמודדים במשך זמן רב עם הקשיים המורכבים בלמידה מרוחקת שכזאת - יוצאים למאבק. השבוע הם השביתו שעות לימודים בזום, וצפויים לעשות זאת גם בבוקר. השבוע המאבק יוחרף, כאשר הורים יזמו למידה בקניון TLV בתל אביב ובקניון הראל במבשרת ציון.

ירושלים הבוקר, צילום: רויטרס ירושלים הבוקר | צילום: רויטרס ירושלים הבוקר, צילום: רויטרס

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי "יותר מ-3.2 מיליון איש, מחוסנים ומחלימים, יוכלו מעכשיו ליהנות ממקומות שנפתחו רק למחזיקי התו הירוק: חדרי כושר, בתי מלון ותרבות". לדבריו, "בינתיים אנחנו ממשיכים לחסן: עד היום חוסנו כ-4,300,000 איש. מתוכם קרוב ל-3 מיליון קיבלו גם את החיסון השני. אנחנו עושים מאמצים גדולים לחסן כמה שיותר, במיוחד בני 50 פלוס". אדלשטיין הוסיף: "יש לי שתי בקשות כדי שהפתיחה תוכל להמשיך - לכו להתחסן והקפידו על ההנחיות. גם אם התחסנתם, תמשיכו לעטות מסכה ולשמור על מרחק והיגיינה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות