אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אסונות טבע הם מקור משמעותי להפסדים עבור משקי בית ועסקים" צילום: אי פי איי

"אסונות טבע הם מקור משמעותי להפסדים עבור משקי בית ועסקים"

כך אמרה בכנס כלכלי בוושינגטון ליאל בריינארד, חברת מועצת המנהלים של הפדרל ריזרב. לדבריה, ישנו מחקר שמצא שאסונות טבע הביאו להפסדים עולמיים של 5.2 טריליון דולר מאז 1980, 70% מהם לא מבוטחים"; מזכ"ל האו"ם: "מי שטען כי גל הכפור בטקסס מוכיח שהעולם לא מתחמם הוא מוחלט"

21.02.2021, 13:43 | עומר כביר
"שינוי אקלים כבר גובה מחיר כלכלי משמעותי, וצפויות להיות לו השלכות משמעותיות על הכלכלה בארה"ב ובשאר העולם" – כך הזהירה בסוף השבוע ליאל בריינארד, אחת משש חברות מועצת המנהלים של הפדרל ריזרב, בנאום שנשאה בכנס של המכון הבינלאומי לפיננסים (IIF) בוושינגטון DC.

קראו עוד בכלכליסט

"מוסדות פיננסיים שלא יצרו מסגרת שמודדת, מנטרת ומנהלת סיכוני אקלים עלולים להתמודד עם הפסדים מוגדלים בנכסים רגישי-אקלים, שיגרמו כתוצאה משינויים סביבתיים, מעבר לא-מאורגן לכלכלה דלת-פחמן או שילוב של שניהם", אמרה בריינארד והוסיפה יש ראיות משמעותיות שמצביע על כך שאירועי מזג אוויר קיצוני שנגמרים כתוצאה משינוי אקלים, כמו בצורות, שריפות, הוריקנים וגלים חום, נמצאים בעלייה: "אסונות טבע הם מקור משמעותי להפסדים עבור משקי בית ועסקים, מחקר אחד מצא שאסונות טבע הביאו להפסדים עולמיים של 5.2 טריליון דולר מאז 1980, 70% מהם לא מבוטחים".

 

 

ליאל בריינארד, חברה במועצת המנהלים של הפדרל ריזרב , צילום: wikipedia ליאל בריינארד, חברה במועצת המנהלים של הפדרל ריזרב | צילום: wikipedia ליאל בריינארד, חברה במועצת המנהלים של הפדרל ריזרב , צילום: wikipedia

הסופה בטקסס , צילום: אי פי איי הסופה בטקסס | צילום: אי פי איי הסופה בטקסס , צילום: אי פי איי

אזהרה של בריינארד נאמרה בשעה שארה"ב מתמודדת עם דוגמה חיה לסכנות של מזג אוויר קיצוני – גל כפור חמור במיוחד שמכסה את מרבית טקסס, וגורם בין השאר לשיבושים משמעותיים ברשת החשמל ולהפסקות חשמל ארוכות בחלקים נרחבים במדינה. אלו גרמו לכשלים מסכני חיי אדם כמו מחסור במשאבים בבתי חולים, שנאלצים להתמודד עם גידול במספר המטופלים. "אנחנו מביאים מים במשאיות כדי שנוכל להדיח אסלות", אמרה בכירה באחד מבתי החולים ל"ניו יורק טיימס". שיבושים אחרים במערכת אספקת המים הובילו רשויות להורות למיליוני אזרחים להרתיח את מי השתייה שלהם.

לדברי בריינארד, מוסדות פיננסים כבר מגיבים לשינויים קשורי-אקלים ומגיבים בין השאר לדרישות משקיעים לפורטפוליו ידידותי לאקלים. עם זאת, היא הבהירה שרגולטורים ובנקים מרכזיים צריכים להתאים את עצמם, וליצור כלי פיקוח חדשים שיאפשרו להתמודד עם אתגרי פיקוח שקשורים למשבר האקלים. "ניתוח תרחשים יכול להיות כלי יעיל כדי להעריך השלכות של סיכונים קשורי-אקלים מתחת מגוון רחב של הנחות", אמרה.

בתוך כך, מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, תקף מכחישי אקלים שטענו שגל הכפור שמכסה את טקסס הוא הוכחה לכך שהעולם לא מתחמם, וכינה את הטענות "בורות מוחלטת". "מדובר בחוסר הבנה מדעי מוחלט", אמר גוטרש לעיתונאים, לפי דיווח של רויטרס. "אם בוחנים הוריקנים, אם בוחנים סערות, אבל גם אם בוחנים גלי וחום וגלי קור, הם נעשים קיצוניים יותר בגלל שינוי אקלים. שינוי אקלים מעצים אותם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות