אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל מפטרת בכירה נוספת בצוות ה-AI לאחר שמתחה ביקורת על החברה צילום: Twitter/MMitchell

גוגל מפטרת בכירה נוספת בצוות ה-AI לאחר שמתחה ביקורת על החברה

מג מיטשל, שעמדה בראש צוות האתיקה בתחום הבינה המלאכותית, הפכה למבקרת חריפה של גוגל לאחר עזיבתה מעוררת המחלוקת בדצמבר של בכירה נוסף בצוות, טימניט גברו. האחרונה פוטרה לאחר שסירבה לחזור בה ממאמר שלה ושל מיטשל בו הן מתחו ביקורת על הטכנולוגיה של גוגל

21.02.2021, 14:43 | חדשות חוץ

מג מיטשל, שעמדה בראש צוות האתיקה בבינה מלאכותית של גוגל, פוטרה מתפקידה: זאת לאחר עזיבתה מעוררת המחלוקת בדצמבר של בכירה נוסף בצוות, טימניט גברו.

"פוטרתי", צייצה מיטשל ביום שישי, והוסיפה שהיא "כואבת מכדי לבטא במילים משהו שימושי. הפיטורים של טימניט גברו יצרו אפקט דומינו טראומתי עבורי ושאר חברי הצוות, ואני מאמינה שמענישים אותנו בגלל הטראומה הזו".

קראו עוד בכלכליסט

מיטשל הפכה למבקרת חריפה של גוגל וההנהלה לאחר עזיבתה של גברו – שנחשבת לאחת החוקרות השחורות הבולטות בתחום הבינה המלאכותית. היא פוטרה בדצמבר לאחר שסירבה לחזור בה ממאמר מחקר שפרסמה בו העבירה ביקורת על הטכנולוגיה של גוגל. עם זאת, בחברה טענו כי היא התפטרה מהתפקיד ולא פוטרה. מיטשל חתומה גם היא על המאמר השנוי במחלוקת.

מג מיטשל, צילום: איי פי, Twitter/MMitchell מג מיטשל | צילום: איי פי, Twitter/MMitchell מג מיטשל, צילום: איי פי, Twitter/MMitchell

האופן בו ניהלו בגוגל את הפרשה של גברו עורר זעם רב בקרב העובדים, ומעל ל-1,200 עובדים ו-1,500 חוקרים חתמו על מכתב מחאה. "הפיטורים הם צעד נקמה נגד ד"ר גברו, והם מצביעים על הסכנה לאנשים שעובדים בתחום הבינה המלאכותית או אתיקת הבינה המלאכותית – במיוחד שחורים ובני מיעוטים אחרים – ברחבי גוגל", נטען במכתב.

על אף הביקורת, בחברה המשיכו והאשימו את מיטשל בהורדת מסמכים מהמערכות שלהם והודיעו כי יבדקו את התנהלותה. כך, במשך חמישה חודשים נחסמה הגישה של מיטשל למערכת, כולל גישה לחשבון האימייל שלה וליומן. היא שימשה כמנהלת הצוות ביחד עם גברו. "לאחר שבדקנו את ההתנהלות של המנהלת הזו, אישרנו כי היו כמה הפרות של התקנון, וכן של מדיניות האבטחה שלנו, כולל הדלפות של מסמכים סודיים ורגישים ושל מידע אישי של עובדים אחרים", נמסר מגוגל.

אלכס האנה, חוקר נוסף בצוות האתיקה של הבינה המלאכותית, האשים בעקבות המקרים את ענקית הטכנולוגיה במוסר כפול. "גוגל מהווה כר פורה למטרידים, מנצלי הזדמנויות ואנשים שמתעסקים רק באגו וביוקרה, כתב בטוויטר. "אך לכל מי שמוכן להגן על חברים נגד אפליה, או מרים קולות שצריך להשמיע - מראים את הדרך החוצה".

במקביל, בגוגל חשפו ביום חמישי מחלקה חדשה לשימוש אחראי בבינה מלאכותית, בהובלת מריאן קרוק, מנהלת שחורה מוערכת.

מיטשל החלה לעבוד בגוגל בנובמבר 2016 לאחר שעבדה במעבדת המחקר של מיקרוסופט ופרויקט הבינה המלאכותית של החברה. בגוגל היא ייסדה ב-2017 את צוות האתיקה בבינה מלאכותית, ובין הפרויקטים שהובילה היה ניסיון להסביר מה מודלים של לימוד מכונה עושים ומה המגבלות שלהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות