אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ לא התערב בחוק החזר מקדמה לזוגות שחתונתם בוטלה צילום: אלכס קולומויסקי

בג"ץ לא התערב בחוק החזר מקדמה לזוגות שחתונתם בוטלה

כך קבע היום השופט נעם סולברג, בתגובה לעתירת בעלי האולמות. עם זאת, הוסכם כי אם הזוג ובעל האולם הגיעו להסכמות בכתב אחרי ה-12 במרץ 2020 - אלו יגברו, ולא יחול ההסדר בחוק להחזר המקדמה; יוזמת החוק: "טוב עשה ביהמ"ש, אלפי זוגות צעירים לא יתחילו את חייהם בחוב על אירוע שלא התקיים"

21.02.2021, 15:30 | ליטל דוברוביצקי

בג"ץ החליט היום (א') שלא להתערב בחוק החזר מקדמה לזוגות שאירוע החתונה שלהם בוטל בשל הקורונה, אך יחד עם זאת, הוסכם כי במקרים של הסכמות בין בעל האולם לבני הזוג החל מתאריך ה-12.3.2020 לא יחול ההסדר בחוק להחזר מקדמה, ומה שהוסכם בין הצדדיים יחול. על ההסכמה להיות מפורשת ובכתב.

קראו עוד בכלכליסט

אבירם אלון, מנכ"ל התאחדות בעלי האולמות וגני האירועים שהגישה העתירה נגד החוק אמר: "החוק לא יחול במקרים של הסכמות מאוחרות מתחילת משבר הקורונה. בג"ץ הכריע כי הסכמות אליהם הגיעו הצדדים לאחר ה-12.3.20 יגברו, ולא יחול ההסדר בחוק.

בשל השבתת הענף על ידי המדינה, ספגו בעלי אולמות האירועים מכה כלכלית אנושה. אולמות האירועים מפרנסים עשרות אלפי עובדים במעגל הראשון ועוד מאות אלפי משפחות במעגלים הבאים".

אולם אירועים, צילום: טל שחר אולם אירועים | צילום: טל שחר אולם אירועים, צילום: טל שחר

מנגד, ממטה מאבק חתונות הקורונה מסרו כי "המטה שמח מאד על החלטת בג"ץ .כמו כן, לא היה לנו צל של ספק שכך תגמר העתירה והיה לנו ברור שזה עוד מהלך שנועד לסכל ולעכב את השבת הכספים לזוגות. לאור ההחלטה אנו מצפים שכעת בעלי האולמות ישיבו את הכספים כחוק ובהקדם. אנו לא מעוניינים לשמוע על עוד מקרים של בעלי האולמות אשר גורמים נזקים ועוול לזוגות.לצערנו עדיין נתקלים בקשיים רבים מצד אולמות רבים".

כאמור, התאחדות בעלי האולמות וגני האירועים בישראל שהינה הגוף היציג לענף האירועים בישראל ומייצגת מאות בעלי אולמות וגני אירועים עתרה לאחרונה לבג"ץ על מנת שיתערב בחוק החזר המקדמות לזוגות שאירוע החתונה שלהם בוטל בגלל משבר הקורונה. ההתאחדות טענה באמצעות עו״ד איה רייך מינא ועו״ד נטליה זרון ממשרד עמית פולק מטלון, כי החוק הקיים דורש מבעלי האולמות לשלם באופן מידי החזרי מקדמות וללא פריסת תשלומים ופוגע בהם.

העתירה נמחקה בכפוף להסכמות

העתירה הוגשה לאחר שוועדת הכלכלה אישרה בסוף דצמבר לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להחזר מקדמה כספית לזוגות שהאירוע שלהם בוטל בתקופת הקורונה.

את הצעת החוק הגישו הח"כית הילה שי וזאן, ח"כ יעקב מרגי וח"כ משה גפני. האישור לא עבר בקלות ובעלי האולמות שהשתתפו בו התנגדו להצעת החוק. החוק קובע כי זוגות ששילמו עבור אירוע שהתבטל בשל הקורונה ומגבלותיה יקבלו את הכסף חזרה, אם לא הצליחו להגיע להסכמות עם בעלי האולמות. ההצעה נכנסה לתוקף ב-1 בינואר 2021 ותחול על אירועים שנקבעו החל מה-12 במרץ 2020 ואשר החוזים לגביהם נחתמו לפני תקופת הקורונה.

גפני. ממגישי ההצעה, צילומים: אלכס קולומויסקי גפני. ממגישי ההצעה | צילומים: אלכס קולומויסקי גפני. ממגישי ההצעה, צילומים: אלכס קולומויסקי

היום אמר בדיון שופט העליון נועם סולברג כי "המצוקה ידועה. באופן אישי, בתי התחתנה בדיוק בתקופה הזו". בסוף הדיון הבהיר השופט סולברג כי "אנחנו לא נתערב. המצוקה נוגעת ללב. בתקופה הזו המצוקה היא של הרבה מאוד ענפים...פגיעה חוקתית אין כאן". בסוף הדיון קיבלה ההתאחדות את הצעת בית המשפט למחוק את העתירה בכפוף להבהרה לגבי הסכמות אליהם הגיעו הצדדים לאחר ה-12 במרץ.

מהילה שי וזאן, יוזמת חוק החזר המקדמות נמסר: "החוק שחוקקתי רגע לפני פיזור הכנסת ובהסכמה מלאה של כל חברי הכנסת, נועד להבטיח כי אלפי זוגות צעירים שחתונתם בוטלה, לא יתחילו את חייהם בחוב על אירוע שלא התקיים. טוב עשה בית המשפט שהשאיר על כנו את החוק ולא נעתר לטענות העותרים. הליך החקיקה התבצע באופן תקין לחלוטין והחוק אף נכתב על ידי המשנה ליועמ״ש, עו״ד ארז קמיניץ, עו"ד איתי עצמון, היועץ המשפטי של ועדת הכלכלה ובכירים נוספים במשרד המשפטים, תוך תשומת לב רבה לאור הרגישות בהתערבות בחוזים פרטיים. לכן, היה ברור שהחוק יעמוד במבחן בג״ץ, וימשיך להגן על הזוגות הצעירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות