אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות שוק ההון בביקורת פתע על המוסדיים בנוגע להשתתפותם בגל ההנפקות צילום: עמית שעל

רשות שוק ההון בביקורת פתע על המוסדיים בנוגע להשתתפותם בגל ההנפקות

הרשות דרשה היום מעשרה גופים מוסדיים מסמכים בנוגע לתהליך קבלת ההחלטות בהשתתפות בהנפקות השונות. ברשות מדגישים כי הביקורת לא נפתחה כתוצאה ממידע על כשל בהתנהלות הגופים המוסדיים

21.02.2021, 16:55 | אלמוג עזר

גל ההנפקות בשוק ההון מטריד את רשות שוק ההון: היום הודיעה הרשות, כי עשתה ביקורי פתע בעשרה משרדים של משקיעים מוסדיים מרכזיים. הרשות מבקשת לבדוק את נוהל קבלת ההחלטות של המוסדיים להשתתף לאחרונה בהנפקות חדשות (IPO) וכן את ההחלטות של המוסדיים לתמוך במיזוגים של חלק מהחברות. ל"כלכליסט" נודע כי הביקורת נעשתה אצל כלל ביטוח, הראל, הפניקס, מגדל, מנורה, מיטב דש, ילין לפידות, אלטשולר שחם, פסגות ומור (גמל). במסגרת הביקורת התבקשו אותם גופים להעביר מסמכים וחומרים בנוגע לתהליך קבלת ההחלטות על השתתפותם בהנפקות.

קראו עוד בכלכליסט

ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע ומשה ברקת יו"ר רשות שוק ההון, צילום: עמית שעל, אוראל כהן ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע ומשה ברקת יו"ר רשות שוק ההון | צילום: עמית שעל, אוראל כהן ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע ומשה ברקת יו"ר רשות שוק ההון, צילום: עמית שעל, אוראל כהן

בדיקת הרשות נעשתה לאחר ששנת 2020 התאפיינה בשיא עסקאות הנפקות לראשונה בבורסה בתל אביב, במהלכה 27 חברות הונפקו בסכום כולל של כ-4.6 מיליארד שקל. ברשות מדגישים כי הביקורת לא נפתחה כתוצאה ממידע על כשל בהתנהלות הגופים המוסדיים. על פי הרשות מדובר בביקורת נרחבת שתוכננה מראש, המתמקדת בבחינת איכות הליכי קבלת החלטות השקעה בעסקאות השונות. בבדיקה ניתן דגש על אילו בדיקות עשו המוסדיים לפני ההחלטה אם להשקיע בחברה.

הבורסה מתאפיינת בגאות בתחום ההנפקות בחודשים האחרונים, ולצד זאת הדבר החיובי שבכך, יש גם צד שלילי, והוא מקרים שבהם גם חברות שאינן במצב פיננסי איתן מצליחות להנפיק, ונהנות מביקושים ומשווי גבוה בהנפקות. באחרונה הביעה יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה חשש מעליית רמת הסיכון בהנפקות בראיון ל"כלכליסט", והרשות אף מנסה לנקוט בצעדים להקטין את רמת הסיכון בהנפקות. כעת נראה כי גם יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת מחליט להתערב, ולבדוק את תהליך קבלת ההחלטות בקרב המוסדיים בהשתתפות בהנפקות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות