אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נקודת אור: ישראל חצתה את רף 3 מיליון המתחסנים במנה השנייה צילום: אביגיל עוזי

דיווח שוטף

נקודת אור: ישראל חצתה את רף 3 מיליון המתחסנים במנה השנייה

הדיון הממשלתי על עוצר הלילה בפורים נדחה למחר. בשל דרישת גנץ, יכונס מחר גם קבינט הקורונה לדון בפתיחת מערכת החינוך ביישובים ירוקים וצהובים. מספר הנכנסים לארץ יצומצם ל-200 ביום. הלילה תפוג חובת הבידוד במלוניות

22.02.2021, 20:09 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

20:08 - מדגם של משרד הבריאות: 1% מהדגימות החיוביות - הן מהזן הדרום אפריקאי

משרד הבריאות מעדכן הערב כי מתוצאות מדגם שבוצע במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות, עולה כי כ-1% מן הדגימות הן מהזן הדרום אפריקאי. ישנם אזורים באוכלוסייה שהשיעור אף גבוה מכך.

המדגם כלל כ-3,000 דגימות חיוביות לנגיף קורונה שנאספו החל מסוף חודש ינואר, שנלקחו ממעבדות שונות בפריסה ארצית. בהליך הריצוף שבוצע במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות, נמצאו 27 דגימות חיוביות לוריאנט הדרום אפריקאי.

18:50 -  ישראל חצתה את רף 3 מיליון המתחסנים במנה השנייה

לפי הנתונים של משרד הבריאות, מספר המתחסנים במנה השנייה של החיסון של פייזר חצה היום את ה-3 מיליון אנשים. חציית הרף מגיעה ברקע להקלות שאושרו בממשלה בתחילת השבוע הקשורה לפתיחת המסחר ורגע לפני הכרעת הממשלה בקשר לסגר הלילי אשר מציע משרד הבריאות בפורים. ישראל ממשיכה להוביל את העולם בפער גדול במספר המתחסנים ביחס לאוכלוסייה, והוא עומד על יותר מ-47%.

3,324 ישראלים אובחנו מחצות כחיוביים לקורונה. בסך הכול בוצעו כ-44 אלף בדיקות ושיעור החיוביים הזמני עומד על 7.5% - הנתון הגבוה בימים האחרונים. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,303 חולי קורונה, 801 מהם במצב קשה. 270 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 5,593 חולי קורונה, אחד מהם היום.

17:00 - הדיון על עוצר הלילה בפורים נדחה למחר

הדיון בממשלה על האפשרות להטלת עוצר לילי במהלך חג פורים כדי למנוע הפצה נרחבת של נגיף הקורונה במסיבות והתקהלויות נדחה למחר (יום ג') ב-17:30. אם תאשר הממשלה את ההצעה, העוצר יחול מיום חמישי בערב ועד מוצאי שבת, כולל. בשל דרישת שר הביטחון בני גנץ, יכונס מחר גם קבינט הקורונה לדון בנושא החינוך. גנץ צפוי לדרוש את פתיחת כל החינוך בערים ירוקות וצהובות, או לפחות שתוצג התקדמות במשא ומתן עם ארגוני המורים על החזרת ימים בקיץ.

פרויקטור הקורונה פרופ פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש | צילום: טל שחר פרויקטור הקורונה פרופ

בפתח הדיון אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני שומע דיווחים שיש מחסור בחיסונים. אלו דיווחים לא נכונים. חיסוני פייזר ימשיכו להגיע גם במהלך חודש מרץ ל-5 מיליון בוגרים שיוכלו להתחסן. מאות אלפי חיסוני מודרנה יגיעו עד אמצע מרץ ובהמשך יגיעו עוד מיליוני חיסונים של מודרנה. נוכל לחסן את כל האוכלוסייה הבוגרת, אם 100 אחוז מאזרחי ישראל ירצו להתחסן. אני מקווה שכך יהיה".

בצהריים נערך דיון בעניין במועצה לביטחון לאומי, בהשתתפות הממונה על המאבק בקורונה פרופ' נחמן אש ונציגים ממשרד הבריאות ומשרדים נוספים. המשתתפים הסכימו להביא לאישור ממשלה הצעה להטיל את העוצר מדי יום מ-20:00 ועד 5:00 למחרת. משרד הבריאות יצטרך לגבש את התקנות שיובאו לאישור הממשלה, אך ככל הנראה הממשלה לא תספיק לדון בהם בישיבתה. 

14:30 - המל"ל המליץ: עוצר לילי מחמישי עד מוצ"ש, אירועי תרבות יוחרגו

 

בדיון במל"ל בנוכחות נציגי משרד הבריאות, התרבות והמשטרה סוכם כי ימליצו להטיל עוצר לילי בחג הפורים, מיום חמישי עד מוצאי שבת, בין השעות 20:00 עד 5:00 בבוקר. כמו כן, בדיון עלה כי אירועי תרבות וספורט שנקבעו מראש יוכלו להתקיים ועל הפוקדים אותם להציג את הכרטיס לאירוע ואת התו הירוק. עוד סוכם כי המשטרה תעשה מאמץ לאתר מסיבות מתוכננות ותפעל לפיזור התקהלויות. כעת משרד הבריאות יגבש תקנות שיובאו לאישור הממשלה.

13:40 - הלילה תפוג חובת הבידוד במלוניות, מספר הנכסים לארץ יצומצם ל-200 ביום

הלילה בחצות תפוג חובת הבידוד במלוניות לשבים מחו"ל בעקבות התנגדות ועדת חוקה - שדרשה מהממשלה להציג פתרונות בידוד אחרים. בדיון שנערך היום בנושא, בהשתתפות ראש הממשלה ושרי התחבורה והבריאות, הוחלט כי משבוע הבא תצומצם למינימום כניסת ישראלים ארצה - למעט מקרים הומניטריים דחופים - עד לכניסה של לא יותר מ-200 ישראלים ביום.  "וזאת עד למציאת פתרון טכנולוגי ו/או השבת הבידוד במלוניות, להבטחת בידוד השבים לישראל כנדרש כולל טיסות העולים שחלקם ייאלצו להידחות. לאור הסיכום נקראים הישראלים שבדעתם לצאת מישראל בימים הקרובים, לשקול את נחיצות היציאה לנוכח ההגבלות הצפויות על חזרתם", נמסר בהודעת משרד התחבורה.

נוסעים בנתב"ג, צילום: טל אזולאי נוסעים בנתב"ג | צילום: טל אזולאי נוסעים בנתב"ג, צילום: טל אזולאי

11:00 - אחרי שבועות של ירידה: מקדם ההדבקה מטפס

3,038 ישראלים אובחנו אתמול (יום א') כחיוביים לקורונה - כך לפי נתונים שפרסם מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה. בסך הכול נערכו אתמול כ-50 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 6.3%. מספר החולים שמצבם קשה עומד על 837. אחרי כמה שבועות שבהם מקדם ההדבקה ירד - נרשמה עלייה מ-0.79 ל-0.83.

גם אתמול היו יותר מ-75% מהמאובחנים בני פחות מ-40. 6% בלבד הם בני 60 ומעלה. במקביל נמשכת הירידה בגיל החולים החדשים שמצבם קשה, ואתמול יותר מ-30% מהם היו בני 40 עד 59 - זאת כתוצאה ישירה של מבצע החיסונים ושיעור ההתחסנות הגבוה בקרב בני 60 ומעלה. 9.5% מבני 50 ומעלה טרם התחסנו מסיבות שאינן ברורות.

10:20 - דו"ח אמ"ן: 3,038 נדבקים מאומתים לקורונה אובחנו אתמול, 75% בני פחות מ-40

3,038 נדבקים מאומתים לנגיף הקורונה אובחנו אתמול. כך עלה מנתוני דו"ח אמ"ן שפרסם מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה. 75% מהמאובחנים אתמול הם בני פחות מ-40. בסך הכול נערכו אתמול כ-50 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 6.3%. מחברי הדו"ח הזהירו שוב כי בשבועות הקרובים תיתכן עלייה חוזרת בתחלואה בשל הסרת ההגבלות ותפוצתו הנרחבת של הווריאנט הבריטי לנגיף, שהפך לדומיננטי בישראל.

09:44 - יו"ר ארגון המורים נגד חידוש הלימודים בחטיבות בערים הגדולות: "חוסר אחריות"

 

יו"ר ארגון המורים רן ארז התייחס להודעת פורום 15 הערים מאתמול שלפיה יחזירו את הלימודים בחטיבות הביניים בניגוד להחלטת הממשלה ואמר כי "זהו חוסר אחריות משווע של ראשי הערים אשר החליטו לקחת את החוק לידיים ולגרור את המורים והמנהלים לעבור על החוק". לדברי ארז, "אין להם את הידע בתחום הרפואי והאפידמיולוגי. מי שצריך לקבוע בתחום זה הוא אך ורק משרד הבריאות והמומחים שלו. אם יקרה אסון ותלמיד או מורה ייפגעו חלילה וחס, אני לא רואה איזו אחריות ייקח על עצמו מי מראשי הערים האלה". ארז הוסיף כי "עמדת ארגון המורים בנושא הקורונה, אך ורק על פי הוראות משרד הבריאות. אני שמח להיווכח שגם המרכז לשלטון מקומי ומשרד החינוך חושבים כך".

רן ארז, צילום: דנה קופל רן ארז | צילום: דנה קופל רן ארז, צילום: דנה קופל

09:15 -  שירות התעסוקה: שיעור האבטלה הכי גבוה הוא באילת – כ-40%

שירות התעסוקה פרסם את רשימת הערים עם שיעור דורשי העבודה הגבוה ביותר בינואר. בראש הרשימה ניצבה אילת עם שיעור דורשי עבודה של 40.4%, אחריה ביתר עילית עם שיעור של 30.9%, ואחריה אום אל פחם, נצרת, טבריה ועכו עם שיעורים של 29.8%, 29.6%, 27.8% ו- 27.8% בהתאמה.

אילת, צילום: ערן גרנות אילת | צילום: ערן גרנות אילת, צילום: ערן גרנות

08:15 - משרד הבריאות שוקל הטלת עוצר לילי בפורים

במשרד הבריאות דנים בימים האחרונים על האפשרות של הטלת הגבלות חמורות בפורים הקרוב, כדי למנוע עלייה מחודשת בתחלואה שנמצאת בימים האחרונים בירידה משמעותית. בינתיים, אנשים רבים ניצלו את פתיחת המסחר אתמול (יום א') כדי לקנות תחפושות לפורים - ובחנויות הצעצועים נרשמו תורים ארוכים לקראת החג, שיחל ביום חמישי בערב.

בני ברק בפורים (ארכיון), צילום: אביגיל עוזי בני ברק בפורים (ארכיון) | צילום: אביגיל עוזי בני ברק בפורים (ארכיון), צילום: אביגיל עוזי

בשלב זה במשרד הבריאות עדיין לא גיבשו החלטה בנוגע להגבלות בפורים, כשאחת האפשרויות היא הטלת עוצר לילי כדי למנוע התקהלויות ברחובות, במסיבות מחתרתיות או במקומות אחרים. מלבד האפשרות של עוצר לילי דנו במשרד הבריאות גם בהטלת הגבלות אחרות שיסייעו לצמצם את המגעים במהלך החג.

08:00 - שר הבריאות: כמעט 3 מיליון ישראלים קיבלו את מנת החיסון השנייה

שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן כי כמעט 3 מיליון ישראלים כבר התחסנו במנת החיסון השנייה. זאת, מתוך 4,377,000 מיליון ישראלים שהתחסנו. אתמול התחסנו 157 אלף בני אדם בארץ, מהם 80 אלף הגיעו לקבל את מנת החיסון הראשונה.

יולי אדלשטיין, שר הבריאות, צילום: לע"מ יולי אדלשטיין, שר הבריאות | צילום: לע"מ יולי אדלשטיין, שר הבריאות, צילום: לע"מ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות