אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמבפה והולאנד יצטיינו בכדורגל הרבה זמן - בזכות ענפים אחרים צילום: רויטרס

אמבפה והולאנד יצטיינו בכדורגל הרבה זמן - בזכות ענפים אחרים

ארלינג הולאנד וקיליאן אמבפה, צמד הספורטאים הצעירים ממשיכים לכבוש פסגות חדשות מדי חודש, אבל האם הם יוכלו להציג את אותה יכולת מדהימה בעוד 15 שנה ויותר, כמו קודמיהם כריסטיאנו רונלדו וליאו מסי? המצדדים טוענים שיש להם נשק סודי - הצטיינות בענף ספורט אחר

22.02.2021, 09:33 | אוריאל דסקל

בשבוע האחרון - בעקבות ההופעות המרשימות של קיליאן אמבפה וארלינג הולאנד בליגת האלופות, במקביל להופעות נפל של ליאו מסי וכריסטיאנו רונלדו - התחילו לדבר על "העברת השרביט" מהצמד הפורטוגלי-ארגנטינאי לצמד הצרפתי-נורבגי.

באותו הזמן - כי הרי אי אפשר פשוט ליהנות מצמד ספורטאים צעירים שכובשים פסגות חדשות מדי חודש - התחילו לדבר גם על כך ש"אין מצב" שהולאנד ואמבפה יוכלו להציג את אותה מצוינות יציבה של 15+ שנים בטופ העולמי כמו קודמיהם, רונלדו ומסי.

קיליאן אמבפה ופול פוגבה , צילום: גטי אימג קיליאן אמבפה ופול פוגבה | צילום: גטי אימג'ס קיליאן אמבפה ופול פוגבה , צילום: גטי אימג

המקטרגים טוענים כי השניים "מסתמכים יותר מדי על היכולות הגופניות שלהם" - אמבפה על המהירות והולאנד על הגודל והכוח. כמו כן, יש טענה שהשניים באור הזרקורים מגיל מאוד צעיר מה שיוביל לשחיקה מוקדמת. השניים אכן מקצוענים מגיל 16 ולא מעט אנשי מקצוע חוששים שהשחיקה תוביל לפציעות כרוניות ועייפות מנטלית - בסגנון מייקל אואן, וויין רוני או רונלדיניו.

זה הימור די "בטוח" שאמבפה והולאנד לא ישחקו ברמה הגבוהה יותר מ-15 שנים. מעטים הכדורגלנים בהיסטוריה שעשו זאת - אם התחילו כמקצוענים בגיל 16 או בגיל 21. אך יש לזכור שרונלדו ומסי שיחקו עם מבוגרים מגיל 16-17 ואחרי יותר מ-15 שנה במקצוע ממשיכים להיות בין השחקנים הטובים בעולם. כמו כן, בדומה לאמבפה והולאנד, גם מסי ורונלדו שניהם הציגו בצעירותם יכולות גופניות אדירות שהקשו מאוד על מקצוענים מבוגרים. עם השנים, שניהם השתנו, התגברו ונותרו מצוינים.

אז כן, אמבפה והולאנד אכן "פריקים" של הטבע - אמבפה מהיר וזריז בצורה בלתי רגילה והולאנד מציג שילוב נדיר של עוצמות ומהירות - אבל המוח שלהם הוא זה שמאפשר להם לשחק ברמה הזו. ועם המוח הזה הם יעשו התאמות להתפתחות וההתבגרות הגופנית שלהם.

ארלינג הולאנד , צילום: רויטרס ארלינג הולאנד | צילום: רויטרס ארלינג הולאנד , צילום: רויטרס

לא רק כדורגלנים טובים

כמו כן, הולאנד ואמבפה הם לא רק כדורגלנים מצוינים, הם ספורטאים אדירים. וכמו כוכבים אחרים כיום, גם הם התחרו והצטיינו ביותר מענף אחד.

קיליאן אמבפה עסק באתלטיקה קלה, כדורסל וכדוריד - אמא שלו שיחקה כדוריד מקצועי ואבא שלו היה כדורגלן ומאמן כדורגל. הולאנד הוא בנו של כדורגלן פרמיירליג לשעבר וגדל עם 30-40 ילדים בשכבת גיל דומה לשלו. כולם התאמנו, בענפים שונים, ב"אולם ספורט" ענקי - עם דשא מלאכותי ומסלול אתלטיקה - שנבנה כדי לאפשר אימון בספורט במשך כל ימות השנה, הולאנד הצעיר וחבריו התחרו בכדורגל, כדוריד וענפי אתלטיקה שונים.

הענפים השונים ששיחקו בגיל מוקדם עשויים לסיע להם להתמודד עם השחיקה המנטלית וגם עם הפציעות. בפדרציה הלאומית לספורט בבתי ספר תיכון בארה"ב, בדקו מה ההשפעה של התמקדות בענף אחד על בריאות השחקנים ומצאו ששחקנים שמתמקדים בענף אחד הם בעלי סיכוי גבוה ב-70% להיפצע במהלך עונה מאשר ספורטאים שעוסקים במספר ענפים. באייאקס, מפתחת הכדורגלנים הטובה באירופה, מגיל 6-7 עד גיל 13 כ־40% מהאימונים בכלל לא קשורים לכדורגל - ויש במועדון מאמנים שמתעסקים רק באימון הענפים השונים. "הדרישות מכדורגלן היום הן להיות גם אתלט גדול, ככה הכדורגל התפתח", לפי אדווין גודהארט, האחראי למדעי הספורט במועדון.

אבל לא בהכרח צריך מחקרים בשביל לראות שהמשותף לספורטאים כגון זלאטן איברהימוביץ', רוברט לבנדובסקי, לברון ג'יימס, טים דאנקן, פאולו מאלדיני, רוג'ר פדרר, טום בריידי, ארון רודג'רס ואחרים שהצטיינו או מצטיינים עד גיל מאוחר יחסית - הוא שכולם התאמנו בענף אחר עד גיל מאוחר יחסית (13-14 או יותר). זלאטן הצטיין בטאקוונדו, מאלדיני היה טניסאי טוב, לבנדובסקי התאמן בהתעמלות וג'ודו, לברון ג'יימס שיחק פוטבול, טים דאנקן היה שחיין מצטיין, רוג'ר פדרר היה כדורגלן טוב והיה יכול לעשות קריירה יפה בסקי, טום בריידי וארון רודג'רס הצטיינו בבייסבול, כמו מייקל ג'ורדן.

הורים חייבים את זה לילדים שלהם

כוכב צעיר נוסף שיעשה כותרות גדולות בעתיד הקרוב הוא פדרו נטו מוולבס. וכמו הולאנד ואמבפה הוא מגיע לכדורגל מענפים אחרים מהם הוא מביא אלמנטים לתוך המשחק שלו. השחקן הקדמי הפורטוגלי בן ה-20 הוא בנו של שחקן נבחרת ההוקי גלגליות של פורטוגל והצטיין בעצמו בענף (בגיל 13 כבר שיחק עם בני 15 בגלל כישוריו עם המקל). "לקחתי מזה הרבה" הסביר נטו בראיון ל"את'לטיק". "אני מהיר מאוד בסיבוב, בהגנה על הכדור. ההוקי גלגליות מאוד מהיר - זה גם עזר. הייתי מהיר וטוב בטיפול בכדור".

נטו סיפר גם שאביו לקח אותו לשחות גם. "שחיתי המון... לא הייתי מייקל פלפס. הייתי גרוע. אבל אבא שלי אמר לי שזה טוב לי לפיתוח הריאות.".

דיוויד ת'ורפ, מאמן כדורסל פרטי מהטובים בארה"ב, מסביר שהורים חייבים את זה לילדים שלהם לתת להם להתנסות בענפים אחרים - אפילו אם הם כבר "בחרו" את הענף שלהם. "ספורטאים שמתמקדים רק בענף אחד מגיל צעיר סובלים גופנית" הוא אומר. "השרירים, הגידים, הרצועות, כל הדברים הללו יישחקו מהר יותר בגלל החדגוניות של האימון שלהם. ספורטאים מגיעים ל־NBA שחוקים והרוסים כי הם שיחקו מאות משחקי קט־סל וליגת נוער וזה מקצר להם את הקריירה. היום אנחנו יודעים את זה כי יש מעבדות ספורט מתקדמות שיודעות לזהות תבניות גופניות ומצביעות על בעיה ביו־מכנית שצריך לפתור באמצעות חיזוק שרירים או ניתוח. לעומת זאת כדורסלנים ששיחקו בענפים אחרים ופיתחו גידים, רצועות ושרירים נוספים מגיעים לליגה במצב טוב יותר. כמאמן כדורסל וכמאמן מתנדב בבייסבול אני רואה איך ילדים מתפתחים כבני אדם בענפים אחרים, ומבין שהכרחי שהם ישחקו בכמה ענפי ספורט עד גיל נערות לפחות לפני שהם בוחרים באיזה ענף לדבוק".

וחייבים לאמץ את זה בתחומים שונים

בספר Range, הסופר דיוויד אפשטיין כותב על נתון כמעט בלתי נתפס. לפי הרישומים ההיסטורים, אנחנו יודעים שמדען שמנגן על כלי נגינה הוא בעל סיכוי גבוה יותר לזכות בפרס נובל מאשר מדען שלא מנגן על כלי נגינה. עד כמה גבוה יותר? פי 22 גבוה יותר (!). לפי אפשטיין והמחקרים, התחום האחר מסייע למדענים לפתור בעיות וגם להבין דברים על תחום ההתמחות שלהם.

גם בגוגל גילו במחקר פנימי שהעבודה הטובה והיעילה ביותר נעשית על ידי צוותים בהם יש לחברי הצוות את הביטחון להציע רעיונות מעולמות תוכן מגוונים.

הגיוון ושילוב הרעיונות הוא קריטי לכמעט כל תחום. למשל, לאחרונה מפקד תחנת משטרה במריאטה, ג'ורג'יה החליט ששוטרים יתאמנו פעם בשבוע בג'יו-ג'יטסו. הנתונים, שוב, די מוכיחים את חשיבות החדרת הרעיונות החדשים בארגונים: שוטרים שהתאמנו באומנות הלחימה היפנית נפצעו ב-48% פחות מכאלו שלא, הם השתמשו בטייזר חשמלי 27% פחות פעמים, וגרמו ל-53% פחות פציעות של עצורים.

מן הסתם מומחיות בענף מסוים כמעט תמיד תהיה הכרח למצוינות באותו ענף. הולאנד ואמבפה הם מומחים צעירים בכדורגל. עם זאת, חשוב לציין שהגיוון, התנועתי, הגופני והמחשבתי הוא לא פחות קריטי להצלחה לטווח הארוך - עבור אמבפה והולאנד ובעצם כמעט כל אדם אחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות