אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צו איסור פרסום הוטל על חקירת אסון הזפת בחופי ישראל צילום: איגוד ערים שרון כרמל

צו איסור פרסום הוטל על חקירת אסון הזפת בחופי ישראל

זאת בעקבות בקשת המשרד להגנת הסביבה. הצו אוסר לפרסם כל פרט העלול לזהות את החשודים, ובכלל זה שמות כלי שיט, נמלי מוצא ויעד, מטענים ונתיבי שיט. תוקף הצו הוא לשבוע

22.02.2021, 11:52 | ענת רואה

שופט בית משפט השלום בחיפה זיאד פלאח, הוציא הבוקר (ב') צו איסור פרסום על פרטי החקירה הקשורה לאסון הזפת שזיהם את חופי הים בישראל בימים האחרונים. הצו הוצא לבקשת המשרד להגנת הסביבה. החקירה מתנהלת ביחידה הארצית לשמירה על הסביבה הימית של המשרד.

קראו עוד בכלכליסט

אסון הזפת בחופים, צילום: איגוד ערים שרון כרמל אסון הזפת בחופים | צילום: איגוד ערים שרון כרמל אסון הזפת בחופים, צילום: איגוד ערים שרון כרמל

הצו אוסר לפרסם כל פרט מפרטי החקירה וכל פרט העלול לזהות את החשודים, ובכלל זה שמות כלי שיט, נמלי מוצא ויעד, מטען ונתיב שיט. תוקף הצו הוא לשבוע ימים.

אירוע הזפת החל ביום רביעי שעבר, בעת שמזג האוויר היה סוער, וכמויות משמעויות של זפת נפלטו לאורך כל רצועת החוף - מראש הנקרה ועד אשקלון. ההערכה במשרד להגנת הסביבה היתה כי מדובר בפליטת נפט מכלי שיט.

בימים האחרונים מתקיימים מאמצים רבים לנקות את החופים ולצמצם את נזקי האירוע. יחד עם זאת, ארגוני סביבה טוענים כי הכתובת היתה על הקיר, ושהמשרד להגנת הסביבה לא נערך כראוי למנוע אסונות מסוג זה, למשל על ידי ניטור בזמן אמת של הים התיכון לצורך זיהוי כתמי שמן לפני שהם פוגעים בחוף.

כך, לוויין של האיחוד האירופי, שמנטר ברציפות אירועים שונים בים התיכון, זיהה כבר ב-11 בפברואר כתם שמן כ-50 ק"מ דרומית מערבית לחופי ישראל, אך למרות זאת איש בישראל לא קיבל את המידע. אילו המידע היה מתקבל, היתה אפשרות, תוך שימוש בציוד מתאים, לשאוב לפחות חלק מהחומר לפני שהוא פוגע בחוף.

מאיה יעקבס, מנכ"לית ארגון צלול, מסרה בתגובה: "הגורמים הפועלים בים ומייצרים סכנות של זיהום הן חברות נפט וספנות עשירות ורבות השפעה על הרגולטור. צלול דורשת חקירה שקופה ואת הסרת הצו לאלתר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות