אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרוש שר שיכון מקצועי בדחיפות צילום: רז רוגובסקי

דרוש שר שיכון מקצועי בדחיפות

יש למנות שר שיכון שאינו פוליטיקאי, אלא איש נדל"ן בעל ניסיון של עשרות שנים בתחום

22.02.2021, 12:56 | רוני מזרחי

 מוגש מטעם Dun's 100

היו ימים רחוקים שבהם תפקיד שר הבינוי והשיכון היה נחשק. מלבד משרד האוצר, הוא נחשב במשך שנים רבות למיניסטריון הכלכלי המשמעותי ביותר. זה התחיל עוד בשנות ה-70 של המאה הקודמת עם דוד לוי ואחריו אריק שרון ופואד בן אליעזר. כולם נהנו מסמכויות נרחבות ביותר ותקציבים אדירים וכולם היו בכירים במפלגות השלטון.

בהמשך חל פיחות במעמד שר השיכון. התקציבים קוצצו בהדרגה, חלק נכבד מהסמכויות, דוגמת מע"צ, הועברו למשרדים אחרים ובמקום ששרי השיכון יגיעו ממפלגות השלטון, מונו שרי שיכון ממפלגות לווין קואליציוניות, דוגמת אריאל אטיאס מש"ס, אורי אריאל מהבית היהודי ויעקב ליצמן מאגודת ישראל.

אין זה מקרה, אם כך, שתפקיד שר השיכון איננו נחשב כיום למשאת נפשם של פוליטיקאים בכירים. המשרד ממותג כיום כנישתי, סקטוריאלי, נחות במובהק לעומת משרד הפנים, הנהנה מגוף אדיר עוצמה דוגמת מנהל התכנון, סחיט בפני מניפולציות של גופים דוגמת רמ"י, נוקט במדיניות זיג זג שרק מבלבלת ומתדלקת את שוק הדיור, מחליף פקידים בתדירות גבוהה ולאחרונה גם השר עצמו שהתפטר וחזר בו לאחר תקופה קצרה.

לפרוטוקול: אין לי ולא כלום כנגד שר השיכון הנוכחי. בסך הכל הוא, דוגמת קודמיו, עושה את המיטב שהוא יודע לעשות, בכלים המצומצמים שיש לו כמובן, נתון לגחמות המגזר שהוא מייצג. הוא בסך הכל פוליטיקאי לא רע ומשופשף, אבל מה לעשות, הוא איננו מבין בנדל"ן ובשוק הדיור וגם לא אמור להבין בו לאחר שקיבל את תפקידו לאחר קריירה פוליטית ארוכה בתפקידים אחרי לחלוטין, דוגמת שר הבריאות.

הבעיה מהשורש איננה ליצמן. הבעיה הינה הפיחות הוזחל במעמד המשרד שהפך אותו לאסקופה נדרסת בידי משרדים אחרים ופקידים שונים ומשונים, החל מהאוצר, דרך משרד הפנים ורמ"י וכלה בוועדות השונות. בעיה זו לא תעלם כלל ועיקר גם אם על כסאו של ליצמן ישב לאחר הבחירות שר שיכון אחר ממפלגת לווין אחרת. אעיז ואמר: גם אם ישב שר בכיר מאחת ממפלגות הקואליציה הגדולות(תרחיש שבעיני הינו בעלי סיכוי נמוך) הבעיה תוותר על כנה.

הפתרון היחידי, לטעמי, הינו מינוי של שר שיכון מקצועי(!), לא פוליטיקאי המייצג מפלגה זו או אחרת ומגזר כזה או אחר, אלא איש נדל"ן בעל ניסיון של עשרות שנים בתחום שייצג ללא מתום את האינטרס של כולנו, הקבלנים, רוכשי הדירות וכמובן האינטרס של כלכלת מדינת ישראל שענף הנדל"ן חייב לחזור ולהיות הקטר המוביל שלה כמו ב"ימים הטובים".

רוני מזרחי , צילום: רז רוגובסקי רוני מזרחי | צילום: רז רוגובסקי רוני מזרחי , צילום: רז רוגובסקי

אני קורא לכל המפלגות וכל הפוליטיקאים, ובמיוחד בעת הזאת של מגיפת הקורונה ומשבר כלכלי כה עמוק, להתאחד תחת המסר הזה וכן לשלב לקראת הבחירות המשמשות ובאות את הפתרונות האסטרטגים שהן מציעות על מנת לפתור את המשבר בענף. עד כה, לצערי, משבר הדיור לא רק שלא בא לידי ביטוי, אלא הודחק אל השוליים שבשוליים. הגיע הזמן, אם כן, לתקן את המעוות!

*כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות