אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התחזית: צפויה עלייה חדה בתת תעסוקה במחצית הראשונה של 2021 צילום: באדיבות שירות התעסוקה

התחזית: צפויה עלייה חדה בתת תעסוקה במחצית הראשונה של 2021

כך לפי שירות התעסוקה; תת תעסוקה הוא מצב בו אנשים נאלצים לעבוד במשרה שדרישותיה נמוכות מכישוריהם, תמורת הכנסה נמוכה מזו שהתרגלו לה; מדו"ח דופק שוק העבודה שמפרסם השירות עולה כי בחודש שעבר חזרו לעבוד 18 אלף איש בלבד - הנתון הנמוך ביותר מאז פרוץ משבר הקורונה; בנוסף, על כל אדם שחזר לעבוד נרשמו שבעה מובטלים חדשים

23.02.2021, 16:00 | שחר אילן

מספר החוזרים לעבודה בחודש ינואר 2021 עמד על 18 אלף בלבד - הנמוך ביותר מאז החל משבר הקורונה; כך עולה מדו"ח דופק שוק העבודה לחודש ינואר שמפרסם היום (ג') שירות התעסוקה, ומסכם את הסגר השלישי.

הדבר מדאיג במיוחד משום ששירות התעסוקה דווקא הגביר בחודשים האחרונים את המאמצים לקבלת דיווחים בזמן אמת של חוזרים לעבודה, לרבות הצלבות שהוא מבצע עם נתוני הביטוח הלאומי.

קראו עוד בכלכליסט

כך, בחודש שעבר - שיאו של הסגר השלישי - נרשמו 7 דורשי עבודה על כל אדם שחזר לעבודה. זהו מצב גרוע בהרבה מזה שנרשם בחודש ספטמבר, בו נרשמו 5.7 דורשי עבודה על כל חוזר לעבודה. ספטמבר היווה את שיאו של הסגר השני מבחינת המספר הכולל של נרשמים לשירות.

עם זאת, גורם מרכזי לנתונים הקשים הוא שינואר 2021 היה החודש הראשון מאז תחילת המשבר בו ישראל היתה בסגר לכל אורכו.

שירות התעסוקה , צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה , צילום: באדיבות שירות התעסוקה

בשירות התעסוקה מדגישים שתמונת המצב בסיום הסגר השלישי גרועה מאשר בסיום הסגר השני, באוקטובר 2020. כך, בסוף דצמבר היו רשומים בשרות התעסוקה 727 אלף דורשי עבודה ובסיומו נרשמה עלייה ל-824 אלף.

נתון בעייתי נוסף הוא יחס דורשי העבודה למשרות הפנויות: בינואר 2021 היו 60 אלף משרות פנויות, לעומת 102 אלף בינואר 2020, לפני המשבר. יחס דורשי העבודה שאינם בחל"ת (כלומר אין להם מעסיק) למשרות פנויות עמד על 6.5.

מספר הנרשמים בשירות התעסוקה מספר הנרשמים בשירות התעסוקה מספר הנרשמים בשירות התעסוקה

מנהל מחלקת המחקר והמדיניות של שירות התעסוקה, ד"ר גל זהר, אומר כי: "התחרות על כל משרה פנויה עתידה להתעצם ככל שנתקרב ליוני 2021 ולתום תקופת הזכאות לדמי אבטלה". לדבריו, "עד כה מרבית דורשי העבודה לא חשו בלחצים אלו עקב השימור המלאכותי של רמת החיים באמצעות דמי האבטלה. ככל שנתקרב לסיום תקופת הזכאות לקצבאות, דורשי העבודה יתחליו להרגיש לחצים אלו ביתר שאת, אשר עלולים להוביל לכניסה מוגברת למצב של תת תעסוקה".

תת תעסוקה הוא מצב בו אנשים נאלצים לעבוד במשרה שדרישותיה נמוכות מכישוריהם, והתגמול שהם מקבלים עבור עבודתם נמוך מההכנסה המקובלת שלהם. מצב זה הוא רע לא רק לפרט, אלא גם למשק - כיוון שהוא מוריד את הפיריון. על רקע זה, מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור, קורא למדינות שתעודד מעסיקים ליצור משרות.

יחס דורשי העבודה על כל משרה פנויה יחס דורשי העבודה על כל משרה פנויה יחס דורשי העבודה על כל משרה פנויה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות