אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"התיקון האחרון בשווקים הוא התפתחות חיובית - לא סוף העידן השורי"  צילום: יוליוס בר

"התיקון האחרון בשווקים הוא התפתחות חיובית - לא סוף העידן השורי"

מנהל ההשקעות הראשי של יוליוס בר השוויצרי, איב בונזון, אומר: התיקון הוא "התפתחות בריאה, אשר שוטפת החוצה פוזיציות חלשות וספקולטיביות"; לדבריו, שוקי המניות נותרים חזקים בשל הנזילות שמספקים להם הבנקים המרכזיים

23.02.2021, 19:04 | חזי שטרנליכט

החולשה שנרשמה בשווקים במהלך פברואר עדיין לא מסמלת את סופו של העידן השורי, כך מעריך מנהל ההשקעות הראשי של בנק יוליוס בר השוויצרי, איב בונזון. להערכתו החשש מסופו של העידן השורי שבו נמצאות הבורסות ברחבי העולם, כמעט בלי הפסקות מאז ההתאוששות ממשבר 2008, חרף שנת מגיפת הקורונה, הוא חשש מוגזם.

קראו עוד בכלכליסט

המניות כך הוא מראה לפי נתון של מחלקת המחקר של הבנק השוויצרי אינן יקרות כפי שהיו בסוף שנות ה-90' ערב התפוצצות בועת הדוט-קום. בונזון מביא נתון שחקרה מחלקת המחקר של יוליוס בר לפיו פרמיית הסיכון במניות (Equity Risk Premium או ERP) למעשה נמצאת ברמה גבוהה וטובה, רחוק מהשפל שבו היתה במהלך השנתיים שקדמו להתפוצצות בועת הדוט-קום בשנת 2000.

ככל שנתון ה-ERP גבוה יותר, הפרמיה שמציעה השקעה במניות על פני ריבית חסרת סיכון – גבוהה יותר ומשמעותה שהמניות הן אפיק השקעות מוצלח יותר, לפי מה שמעריכים השווקים שנה קדימה.

הנתון של ה-ERP עומד על כ-4.5% כיום, הוא אמנם אינו נמצא ברמות שיא היסטוריות, כמו שהיה בסוף שנות ה-70' אז נשק ל-9%, בעקבות עשור של גאות במחירי האנרגיות, שוק מניות חלש ואינפלציה, אבל הוא כן עשוי להצביע שבניגוד לסוף שנות התשעים, אז היה בפרמייה שלילית, המניות אינן יקרות מדי.

לפי בונזון תופעת המשקיעים דרך הרשתות החברתיות דוגמת רדיט ומציין כי "התיקון האחרון בשווקים הוא התפתחות חיובית. אני לא שותף לדעה לפיה זהו סופו של העידן השורי בשוקי המניות. לאחר העליות האחרונות, שוקי המניות הפכו למאד פגיעים לתיקון כיוון שזרם ההון ומיצוב המניות הפכו לאופטימיים מדי לטווח הקצר, לטעמי".

לדבריו, "תיקון כזה כפי שקרה בשבוע שעבר הם בבחינת התפתחות בריאה, אשר שוטפת החוצה פוזיציות חלשות וספקולטיביות. באופן פונדמנטלי, שוקי המניות נותרים חזקים בשל אמפולות הנזילות שמספקים להם הבנקים המרכזיים, בשל עונת הדוחות החיוביים ובשל התקווה שהכלכלה תתאושש הודות לחיסונים ולתמרוץ פיסקלי."

בחודשים האחרונים ראינו את תופעת משקיעי הריטייל. כך למשל כל הסאגה סביב מניית גיימסטופ נדונה בהרחבה בשבועות האחרונים. בונזון מציין בהקשר זה "אני לא מסכים עם המסקנה שלפיה השתתפות פעילה של משקיעי ריטייל וטירוף במרווחים הוא סימן ברור שהשוק בשיא. מדובר במקרה של בלבול בין הסימפטומים לבין הגורמים להם. פעילות ריטייל כזאת היא סימפטום של עודפים בשוק, והגורם המרכזי להם הם עודפי הנזילות. רק הסגה לאחור של תנאי הנזילות תצליח לרסן את משקיעי הריטייל בשווקים".

איב בונזון , צילום: יוליוס בר איב בונזון | צילום: יוליוס בר איב בונזון , צילום: יוליוס בר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות