אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהשבוע הבא: סוכנים יחויבו לדווח ללקוחותיהם על זיקתם לחברת ביטוח צילום: עמית שעל

פרסום ראשון

מהשבוע הבא: סוכנים יחויבו לדווח ללקוחותיהם על זיקתם לחברת ביטוח

מה-1 במרץ, סוכן ש-40% ויותר מהכנסתו מקורה בחברת ביטוח, יצטרך להעיד על כך בפני לקוח חדש. מדובר בצעד ראשון ברפורמת הסוכן האובייקטיבי של רשות שוק ההון, שמחלקת את הסוכנים לקשורים ואובייקטיביים

24.02.2021, 18:24 | אלמוג עזר
בשבועות הקרובים תיכנס לתוקפה אחת הרפורמות המשמעותיות ביותר בנוגע למעמד סוכן הביטוח אל מול לקוחותיו. ל"כלכליסט" נודע כי כבר ב-1 במרץ תיכנס לתוקפה חובת גילוי הזיקה שיש לסוכן הביטוח עם חברות ביטוח. כלומר סוכן ביטוח יצטרך להצהיר בפני לקוח עם אילו חברות הוא עובד ומה מרכיב ההכנסות שלו. בעזרת ההצהרה למבוטחים יהיה קל יותר להבחין מתי הסוכן מוטה כלפי חברה מסוימת ומתי הוא מתנהל באופן אובייקטיבי. כך לפחות מאמינה יוזמת הרפורמה, רשות שוק ההון בראשותו של ד"ר משה ברקת.

קראו עוד בכלכליסט

זיקה של סוכן ביטוח לחברה מוגדרת בכך ש-40% מהכנסות סוכן הביטוח מקורן בחברת ביטוח ספציפית. בהתקיימותה של זיקה שכזו, יסביר הסוכן בפגישת הייעוץ והצירוף כי קיימות בשוק חברות ביטוח נוספות בשוק שהוא לא עובד איתן והלקוח יכול לפנות אליהן לקבלת הצעה נגדית. הצהרת הזיקה תאפשר שירות גלוי יותר ללקוחות ותביא לידי כך שסוכנים יאלצו לעבוד עם יותר חברות ולהציע מגוון רחב יותר ללקוחות.

ד"ר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, צילום: עמית שעל ד"ר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון | צילום: עמית שעל ד"ר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, צילום: עמית שעל

לפי חוזר שפרסמה הרשות, הצהרת הזיקה הייתה אמורה להתקיים כבר בתחילת השנה, אך חברות הביטוח ביקשו דחייה של ההוראה. זאת בשל הצורך להתאים עצמן לתנאים החדשים של הסוכנים ולהציג את המידע המפורט בפני הרשות של שיעורי המכירות על ידי סוכנים עצמאיים. הרשות העניקה דחייה למשך חודשיים וככל הנראה תסרב להעניק דחייה נוספת.

חובת גילוי הזיקה היא הצעד הראשון בדרך לרפורמה רחבה יותר עליה עובדת רשות שוק ההון בשנה האחרונה. הרשות מייצרת תשתית חקיקה במסגרתה סוכני ביטוח יתחלקו לשניים - סוכן קשור וסוכן אובייקטיבי. סוכן אובייקטיבי הוא סוכן שיעבוד עם מספר רב של חברות והוא צפוי לקבל מהן את אותה עמלה.

על פי ממצאי רשות שוק ההון ודו"ח רשות התחרות, התמריצים והעמלות שניתנות לסוכנים מחברות הביטוח מטים אותם כלפי חברות ביטוח מסוימות. כלומר הם מעדיפים לשווק בעיקר פוליסות יקרות עם עמלה גבוהה של חברות מסוימות (על פי הסכמי ההפצה שנקבעים בין הסוכנים לחברות) ואינם פועלים בתנאי תחרות. חלוקת ענף סוכני הביטוח לשני סוגים של סוכנים תיצור מצב של שקיפות ועדיפות לסוכנים האובייקטיביים.

המתנגדים העיקריים לרפורמה צפויה להיות לשכת סוכני הביטוח שאף איימה לנקוט בצעדים משפטיים נגד המהלך. על פי אוהד מעודי, סגן בכיר האחראי על תחומי ביטוח כללי ברשות שוק ההון, הרפורמה תמומש וההתנגדויות של נציגי סוכני הביטוח בנושא לא תועיל.

מעודי נאם היום (ד') בכנס של שוק הביטוח בעדיף ומסר כי שוק הביטוח תפקד בצורה טובה במשבר הקורונה, ורשות שוק ההון צפויה לבחון בשנה הקרובה את המוכנות של חברות הביטוח לאירועי קטסטרופה. הרשות תתמקד באירועים כמו רעידת אדמה ואסונות טבע אחרים ותבחן את המוכנות של חברות הביטוח לתת שירות אפקטיבי ומהיר ללקוחות. שכן, המוכנות של החברות תשפיע על תפקודן בעתות מצוקה. לדוגמה, הרשות תבדוק אם חברות הביטוח ממפות את הפיזור הגיאוגרפי של הדירות או העסקים שהן מבטחות, מתוך הרציונל כי ריכוז מוגבר של ביטוחים בערים ובשכונות ספציפיים משפיע על היכולת שלהן לתת שירות, להכיר את שיעור החשיפה, להעריך נכון את הנזקים ולתפקד כראוי בעת אירוע רחב היקף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות