אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההשפעה של המוטציה: עלייה של 70% בסיכון למחלה קשה אצל לא מחוסנים צילום: איי פי

ההשפעה של המוטציה: עלייה של 70% בסיכון למחלה קשה אצל לא מחוסנים

מחקר חדש של הכללית מצא כי בינואר-פברואר נרשמה עלייה חדה בהידרדרות לתחלואה קשה מקורונה אצל לא מחוסנים - ככל הנראה בגלל המוטציה הבריטית; הסגר נכנס לתוקף ב-20:30 ויימשך עד 5:00; במסגרת הסגר תיאסר יציאה מהבית למרחק של יותר מ-1,000 מטר ושהיה בבתי אחרים עד יום ראשון; גם התחבורה הציבורית תצומצם ויהיו שורת הגבלות

25.02.2021, 20:42 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

20:30 - הגבלות, קנסות ואוטובוסים: הסגר הלילי נכנס לתוקף

הסגר הלילי בחג הפורים נכנס הערב (יום ה') לתוקף בשעה 20:30 ויימשך עד 05:00. במסגרת הסגר תיאסר יציאה מהבית למרחק של יותר מ-1,000 מטר ושהייה בבתי אחרים. גם התחבורה הציבורית תצומצם, וכמו תמיד בישראל המתווה לגבי ההגבלות בקווים פורסם ברגע האחרון. הסגר הלילי יחול גם בשישי ובשבת, אולם לא ביום ראשון – אז נחגג שושן פורים בירושלים.

הממשלה אישרה את ההגבלות מחשש שכמו בשנה שעברה התקהלויות המוניות והחגיגות – בעיקר באזורים שבהם קהילות דתיות – תגרום להדבקה המונית בנגיף הקורונה, שתפגע במאמצי היציאה ההדרגתית מהסגר, כשכבר כעת ניכרים סימנים מדאיגים כמו עלייה מחודשת במקדם ההדבקה.

אלו ההגבלות במהלך הסגר הלילי, שלא יחול ביישובים שבהם מרבית האוכלוסייה אינה יהודית וכן במזרח ירושלים:

• איסור על יציאה ממקום המגורים עד לטווח של 1,000 מטר, למעט למטרות חיוניות, ובדומה למתכונת הסגר שהופעל בדצמבר.

• איסור על שהייה בבית אדם אחר

• איסור על הפעלת עסקים בשעות סגר הלילה לקבלת קהל, למעט עסקים חיוניים (חנויות מזון וכדומה)

 

• קיום מסיבות אסור בכל מקרה לאורך כל שעות היום והלילה. קנס בסך 5,000 עד 10,000 שקלים צפוי לבעל מקום על הפעלת מסיבה או אירוע המוני החורג מהגבלת ההתקהלויות, וכן ניתן לתת קנסות נוספים לנותני שירותים באירוע המוני.  

 

• הקנס על הפרת הגבלות הסגר הלילי (יציאה למרחק של יותר מאלף מטר, שהייה בבית אחר) הוא 500 שקלים.

 

• בתי התפילה פועלים על פי הגבלות ההתקהלות הקיימות – 10 בפנים ו-20 בחוץ. בתי תפילה הרשומים ברשות המקומית כמקומות הפועלים על פי תו ירוק יוכלו לפעול על פי מגבלות התפוסה המותאמים לתו הירוק, בהכנסת מחוסנים ומחלימים בלבד, וללא ילדים מתחת לגיל 16 שאינם מחלימים.

• בשעות הסגר הלילי ניתן להתפלל במרחב הציבורי או בבית תפילה בטווח של 1,000 מטרים מהבית. במשרד הבריאות המליצו לסיים תפילות וקריאת מגילה לפני שעת תחילת הסגר.

• את ארוחות החג מומלץ לקיים בקרב המשפחה הגרעינית ועל פי המגבלות שפורטו. בשעות הלילה – קיים כאמור איסור שהייה בבתים של אחרים.

 

• ניתן להפעיל משאיות שמחה ברשויות המקומיות, תוך נקיטת אמצעים למניעת התקהלויות במקום.

 

• פעילות המשק ממשיכה לאורך שעות היום כפי שפעלה לפני החג. המסחר ממשיך להיות פתוח במתכונת תו סגול.

• פעילויות בתו ירוק מותרות לאורך שעות היום.

 

בלי רכבת, עם אוטובוסים בתוך הערים

 

במהלך הסגר יחולו גם הגבלות על פעילות התחבורה הציבורית, אך המתווה לגבי ההגבלות פורסם רק הערב, כשעה לפני כניסתו לתוקף. על פי המתווה, הקווים הבינעירוניים לא יפעלו הערב לאחר השעה 20:00 ובמוצאי השבת. תחנות רכבת ישראל בכל רחבי הארץ ייסגרו לכניסת נוסעים בשעה 20:00, וייפתחו מחדש ביום ראשון בבוקר, עם חידוש השירות.

 

תחבורה הציבורית העירונית תמשיך לפעול בתפוסה של 75% ממספר מקומות הישיבה, במטרה לתת מענה ליציאה המותרת על פי התקנות. מחר (שישי) תפעל התחבורה הציבורית, העירונית והבינעירונית, במתכונת רגילה ובתפוסה מצומצמת של 75%, בלוחות הזמנים הרגילים.

 

במוצאי שבת תפעל התחבורה הציבורית העירונית כסדרה, ללא פעילות של התחבורה הציבורית הבינעירונית. ביום ראשון צפויה שוב התחבורה הציבורית, העירונית והבינעירונית, לפעול במתכונת רגילה ובתפוסה של 75% בכל הארץ. על מנת לאכוף את ההגבלות החדשות המשטרה הודיעה כי תציב כ-250 מחסומים בכבישים ותפרוס בהם 2,500 ניידות.

19:45 - ההשפעה של המוטציה: עלייה של 70% בסיכון למחלה קשה אצל לא מחוסנים

מכון כללית למחקר, שפרסם את המחקר המקיף על יעילות החיסונים נגד קורונה שמצוטט ברחבי העולם, מפרסם מחקר חדש החושף את השפעת המוטציה הבריטית על התחלואה בארץ. לפי המחקר, במהלך ינואר נרשמה עלייה חדה של 70% בסיכון לתחלואה קשה בקרב לא מחוסנים.

בקרב 50 אלף מבוטחים שנדבקו בקורונה במהלך ינואר-פברואר 2021, ולא חוסנו לפני כן, נרשמה עליה של 70% בהידרדרות לתחלואה קשה ביחס לצפוי לאור נתוני 60 אלף נדבקים בחודשים קודמים. הסיבה, ככל הנראה - התפשטות הזן הבריטי.

 

במהלך חודשים ינואר-פברואר 2021, תקופת הסגר השלישי ושיא מבצע חיסוני קורונה, נצפתה תופעה לא מוסברת", נכתב בהודעה מטעם הכללית. "התחזיות ניבאו ירידה מיידית ומשמעותית במספר החולים הקשים החדשים מדי יום. בפועל, למרות שיעור גבוה של בני 60+ אשר קיבלו מנת חיסון ראשונה, ובהמשך גם את מנת החיסון השנייה, הירידה במספר היומי הכולל של החולים הקשים הייתה צנועה".

 

הם ציינו כי בתקופה זו הפך הווריאנט שזוהה לראשונה בבריטניה לדומיננטי בישראל. זן זה נצפה לראשונה בישראל בסוף דצמבר ועד תחילת חודש פברואר כבר גרם, לפי הערכות משרד הבריאות, לרוב ההדבקות בישראל. על פי מחקרים מן העולם, זן זה ידוע כמדבק יותר. ממספר דיווחים ראשוניים מאנגליה, עלה כי מוטציה זו עשויה לגרום גם לתחלואה קשה ותמותה ניכרת יותר, אולם לא היו נתונים מישראל המתייחסים לתופעה אפשרית זו.

 

במכון כללית למחקר אמרו כי עקבו אחר שיעור ההידרדרות לתחלואה קשה בקרב נדבקים לא מחוסנים במשך 14 ימים ממועד ההדבקה שלהם. המעקב כלל קבוצת השוואה של כ-60 אלף נדבקים בקורונה בתקופה שבין 1 לאוקטובר ל-19 בדצמבר 2020 (לפני תחילת מבצע החיסונים ולפני זיהוי הזן הבריטי בישראל). בתקופה זו, שיעור ההידרדרות למחלה קשה בתוך 14 ימים בקרב הנדבקים היה דומה לשיעורים בעבר - 1.0% בבני 30-50, 3.7% בבני 50-60 ו-14.5% בבני 60+.

17:15 - מעבירים חיסונים למדינות זרות, ולחסרי מעמד נגמר: "בלי חיסון, אנחנו עלולים להדביק"

עשרות בני אדם הפגינו בצהריים בתל אביב נגד משרד הבריאות, במחאה על ההחלטה להפסיק ולהקצות לבית החולים איכילוב חיסוני קורונה נוספים עבור חסרי מעמד ומבקשי מקלט. כתוצאה מההחלטה צפוי מתחם החיסונים שהקימה עיריית תל אביב בשכונת נווה שאנן להפסיק לקבל מתחסנים חדשים משבוע הבא.

המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "אין הבדל בין דם לדם, תחסנו את כולם", "הנגיף לא מבדיל בין בעלי מעמד לחסרי מעמד", "הקורונה הורגת את כולנו", "גזענות בבריאות" ועוד.

בהרנה, מבקש מקלט מאריתריאה שהשתתף בהפגנה, אמר: "באתי להפגנה כדי להגיד לממשלת ישראל ולמשרד הבריאות שהמחלה היא עולמית, לא מבדילה בין אזרחים למבקשי מקלט, צריך לתת את החיסון לכולם. זה הזוי מאוד שמדינת ישראל נלחמת על הבריאות של המדינה, אבל מבדילה את האנשים שבתוכה. אם אני לא מתחסן, אני יכול להדביק. אנא, אשרו לנו להתחסן".

 

מתחם החיסונים נחשב להצלחה מסחררת וחוסנו בו עד כה יותר מעשרת-אלפים חסרי מעמד השוהים בישראל. גורמים בבית החולים איכילוב אמרו ל-ynet כי במשרד הבריאות הסבירו את ההחלטה שלא להקצות בשלב זה חיסונים נוספים לחסרי המעמד בכך שבמקום התחסנו מאות בני אדם יותר מכפי שציפו, וכי במשרד רוצים להפנות משאבים לאוכלוסיות ייחודיות נוספות.

 

מתחם החיסונים לחסרי המעמד יפעל עד יום שני, ולאחר מכן ייתנו בו רק את המנה השנייה למי שכבר התחסנו. ממשרד הבריאות נמסר: "המשך האספקה נקבע על פי הערכות המצב במשרד". מעיריית תל אביב נמסר: "מאחר שלא ניתנו עוד הקצאות חיסונים לאיכילוב, בשלב זה החיסונים במתחם לקהילה הזרה הושעו".

 

הפגנה למען חיסונים חסרי מעמד פליטים קורונה , צילום: מוטי קמחי הפגנה למען חיסונים חסרי מעמד פליטים קורונה | צילום: מוטי קמחי הפגנה למען חיסונים חסרי מעמד פליטים קורונה , צילום: מוטי קמחי

 

 

16:30 - גנץ לנתניהו: "קיים דיון בהעברת החיסונים הישראליים למדינות זרות"

שר הביטחון בני גנץ פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני כדי לדון בהעברת החיסונים הישראליים למדינות זרות. לטענת גנץ, "קבלת ההחלטות ללא אישור בהתאם למנגנונים הדמוקרטיים מעלה חשש לפגיעה ביחסי החוץ ובביטחון המדינה".

ישראל העבירה חיסונים לכמה מדינות, בהן צ'כיה והונדורס. גנץ טען כי "אספקת החיסונים למדינות אלה מעולם לא עלתה לדיון בפורומים הרלוונטיים. זו לא הפעם הראשונה שהחלטות ביטחוניות ומדיניות משמעותיות מתקבלות מאחורי גבם של הגורמים הרלוונטיים".

בני גנץ, צילום: צילום מסך בני גנץ | צילום: צילום מסך בני גנץ, צילום: צילום מסך

13:13 - 38 ילדים ונערים חולי קורונה מאושפזים, 4 בנות במצב אנוש

4,298 נדבקים חדשים בנגיף קורונה אובחנו אתמול (ד') ושיעור החיוביים עמד על 5.9% מתוך יותר מ-75 אלף בדיקות. כך עולה מנתוני משרד הבריאות. 38 ילדים ונערים עד גיל 18 מאושפזים בבתי החולים, מתוכם ארבע בנות במצב אנוש ומונשמות, נער נוסף במצב קשה. בנוסף, 48 נשים בהריון מאושפזות. שש מהן במצב אנוש, שתיים מחוברות ל"אקמו". מפרוץ המגפה נפטרו 5,673 בני אדם. החדשות המעודדות: יותר מ-3.2 מיליון ישראלים התחסנו במנה שנייה. כמו כן, מספר החולים קשה והמונשמים מוסיף לרדת - 770 חולים קשה מאושפזים בבתי החולים, מהם 249 מונשמים.

בית חולים זיו בצפת, צילום: איי פי בית חולים זיו בצפת | צילום: איי פי בית חולים זיו בצפת, צילום: איי פי

מוקדם יותר היום דווח כי חולה קורונה בן 26 משכונת ראס אל-עמוד במזרח ירושלים התמוטט הבוקר בביתו והובהל לבית החולים הדסה הר הצופים - שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו לאחר שנלחמו על חייו. לפי עדות קרוב המשפחה, הצעיר לא סבל ממחלות רקע והוא כנראה לא חוסן. הסיבה למותו טרם התבררה.

12:55 - פרויקטור הקורונה למגזר החרדי: "חזרנו לעלייה מדאיגה בתחלואה"

פרויקטור הקורונה למגזר החרדי, האלוף רוני נומה, הזהיר כי התחלואה במגזר החרדי שוב בעלייה. לדבריו, "מגמת הירידה בתחלואה בציבור החרדי נבלמה והחלה עלייה מדאיגה. אנחנו אחרי חודש קשה של חולים ונפטרים רבים, וחשוב שלא נחזור לשם". הוא הוסיף כי הוא מוטרד מ"האסון שעלול להיגרם מהתקהלויות ומסיבות בפורים", והזהיר: "התנהגות לא אחראית בפורים תחזיר אותנו לתחלואה גבוהה ולתמותה".

09:00 - במשטרה נערכים לעוד מסיבות פורים: "נאכוף בבתים פרטיים ובמגזר החרדי"

בצל תמונות המסיבות ההמוניות ברחובות תל אביב, אומרת המשטרה שהיא מתכוונת לאכוף את הסגר הלילי גם בבתים פרטיים: סגן דוברת המשטרה, סגן-ניצב אסי אהרוני, אמר הבוקר (ה') באולפן ynet כי המשטרה נערכת לאכיפת הסגר הלילי ולאכיפת התקהלויות גם בבתים פרטיים. "נאכוף גם במגזר החרדי", הוא אמר.

נתנו לכם משימה לא פשוטה. איך עושים את זה?

"זו משימה מורכבת ואתמול זה לא היה רק ברוטשילד. עוד לפני כן התקיימה מסיבת רחוב בשוק הכרמל ומיד שהבנו שיש שם את המסיבה הזאת אז כמובן שהרבה כוחות הופנו לשם ופיזרו את המסיבה, נרשמו דו"חות. בעלי עסקים ש'תדלקו' את המסיבה זומנו לשימועים".

איך אפשר לתדלק מסיבת רחוב כזאת?

"ברגע שאתה מזמין לשם אלכוהול ושתייה אז אנשים נשארים שם והמסיבה מתפתחת".

מסיבה בת"א, אמש, צילום: יובל חן מסיבה בת"א, אמש | צילום: יובל חן מסיבה בת"א, אמש, צילום: יובל חן

הייתה הזרמת אלכהול בשטח?

"ודאי, ולכן אותם בעלי עסקים גם זומנו היום לשימוע. אני גם לא מבין את ההתנהלות של הציבור כי באמת מדובר באנשים ברי דעת ששומעים כמוני וכמוך על הנגיף שעדיין נמצא פה, שפוגע באוכלוסייה הצעירה, שומעים את גורמי הבריאות שמדברים על הווריאנטים שפוגעים בצעירים; לקיים מסיבות כאלה זה סוג של התאבדות".

אבל זה ברחוב, לא במקום סגור

"זה צפוף, בלי מסכות, אחד ליד השני וזה פשוט מסיבות מסוכנות".

 

מה תעשו בנוגע למי שחוגג במועדונים סגורים ובבתים?

"ברור לכולם שאנחנו לא יכולים להיות בכל פינה ברחוב, אבל בכל מקום שנשמע נגיע ונטפל ופה מקבלת משנה תוקף אותה האחריות הציבורית גם של הציבור וגם של הרשויות המקומיות. ראינו את זה בסילבסטר: אזרחים פנו למשטרה ודיווחו על מסיבות כאלה מתוך חשש אישי שזה מתקיים בקרבת הבית שלהם והם יידבקו. לכן הקמנו את מוקדי החירום והמידע כדי שנדע על כל מסיבה ונוכל לאכוף גם בבתים פרטיים. כיום מדובר בקנס של עד עשרת אלפים שקלים".

 

 , צילום: יובל חן צילום: יובל חן  , צילום: יובל חן

 

דבריו של אהרוני מגיעים אחרי מסיבות הפורים ההמוניות שתועדו הלילה בתל אביב. מסיבה אחת התקיימה בסמטאות שוק הכרמל ופוזרה, בעוד בהמשך החלה מסיבה אחרת, בשדרות רוטשילד, שבה השתתפו מאות בני נוער.

 

המשתתפים בשוק הכרמל רקדו ללא מסכות וללא שמירה על הנחיות הריחוק החברתי, ואף שתו אלכוהול, הודות לברים שנפתחו בשכונת כרם התימנים בחודש האחרון במתכונת טייק-אוויי. האזור הצפוף הפך במהרה למסיבה המונית. אחת המשתתפות במסיבה אמרה ל-ynet שיצאה לשתות עם חברות בירה, ו"איכשהו פתאום התחילה מסיבה". היא סיפרה שכעבור חצי שעה הגיעו שוטרים שפיזרו את כולם.

 , צילום: יובל חן צילום: יובל חן  , צילום: יובל חן

08:00 - הראשון בעולם: פורסם מחקר הענק מישראל על יעילות החיסון

מבצע החיסונים בישראל ממשיך לעורר תקווה ברחבי העולם, וכעת אחד המחקרים שנערכו בה בשבועות האחרונים – ואשר מראים כי לחיסון שפיתחה חברת פייזר יעילות גבוהה ביותר נגד נגיף הקורונה – הפך למחקר הראשון בעולם שעבר ביקורת עמיתים והתפרסם בכתב עת מדעי. המחקר המדובר הוא אותו מחקר שפרסמה בשבוע שעבר קופת החולים כללית, שהראה כי שבוע לאחר קבלת המנה השנייה לחיסון יעילות של 94% במניעת הדבקה תסמינית ויעילות של 92% במניעת מחלה קשה. את המחקר ערך מכון כללית למחקר, וסייעו לו חוקרים מאוניברסיטת הרווארד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות