אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירוג המדינות שמתמודדות הכי טוב עם הקורונה: איפה ישראל? צילום: רויטרס

דירוג המדינות שמתמודדות הכי טוב עם הקורונה: איפה ישראל?

ניו זילנד עדיין צועדת בראש, מקסיקו עמוק בתחתית, וארה"ב הולכת ומשתפרת: בלומברג מפרסמת מדי חודש דירוג של 53 מדינות, ובודקת כיצד הן התמודדו עם הנגיף באופן השוואתי. מה היה מצבה של ישראל בפברואר לעומת יתר העולם?

26.02.2021, 20:53 | חדשות חוץ

כמעט שנה מאז התפרצה הקורונה, נראה כי ארה"ב וחלקים מאירופה מתחילים לצאת מהחשכה ומטפסים במעלה הדירוג החודשי של בלומברג, שמבקש לבחון את האופן שבו מתמודדות 53 מדינות עם הנגיף.

קראו עוד בכלכליסט

למרות שבראש הכותרות בחלק ממדינות אלה, הופיעו בחודש האחרון בעיקר המאמצים שלהן בנושא החיסונים, ההתקדמות של חלק מהן במעלה הדירוג הושגה במידה רבה בזכות מאמצים משמעותיים יותר שננקטו על ידן בנושא חבישת מסיכת והותרת אזרחים בבתיהם. ארה"ב, שמוביל כעת ג'ו ביידן, מתכוננת להתאוששות כלכלית מהירה מהצפוי. בדירוג פברואר של בלומברג זינקה המדינה 8 מקומות לעבר המקום ה-27 ברשימה - בדיוק באמצע.  
נשיא ארה"ב ג נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. ארה"ב רשמה שיפור משמעותי בהתמודדות עם הנגיף בחודש החולף | צילום: אי פי איי נשיא ארה"ב ג

מי שממשיכה להוביל את הדירוג של בלומברג זה החודש הרביעי ברציפות היא ניו זילנד (1) עם ציון של 77.6. בין היתר, הצליחה המדינה לשמור על הדירוג הגבוה היות ששמרה על הגבולות שלה סגורים במהלך פברואר, ביצעה ארבע עסקאות להשגת חיסונים והצליחה כמעט לחסל כליל את התפשטות הנגיף בקרבה.

מיד אחריה צועדות אוסטרליה (2), שעלתה מקום אחד בדירוג, סינגפור (3) שירדה מקום אחד, ופינלנד (4) שעלתה שלוש מקומות מהמקום השביעי. עוד בצמרת המדינות שמתמודדות בצורה הטובה ביותר עם הקורונה בעולם: נורווגיה (5) שעלתה מהמקום השישי, סין (6) שירדה מקום אחד מהמקום השביעי, וטיוואן (7) שירדה שלושה מקומות מהמקום הרביעי. סוגרות את העשירייה הראשונה: דרום קוריאה (8) שעלתה ארבע מקומות, יפן (9) שירדה בדירוג מקום אחד, ותאילנד (10) שעלתה ארבע מקומות.

ישראל מדורגת במקום ה-14 בדירוג של חודש פברואר עם ציון כולל של 59.6 והתקדמה מקום אחד מהמקום ה-15 - כמעט אך ורק בזכות מספר המתחסנים הגבוה. בפרמטר אחר שנבחן על ידי בלומברג - מספר מקרי הקורונה החודשי - ישראל צועדת בתחתית הרשימה עם 1,874 נדבקים בקורונה ל-100 אלף איש שנמדדו בחודש האחרון. רק פורטוגל (1,598 מקרים ל-100 אלף איש) וצ'כיה (2,156 מקרים ל-100 אלף איש) יותר גרועות ממנה. לפני ישראל בדירוג נמצאות דנמרק (11), קנדה (12) והונג קונג (13), ואחריה איחוד האמירויות (15), הודו (16), וערב הסעודית (17).

עורכי הדירוג כותבים כי "ישראל - המובילה העולמית בתחום החיסונים - מספקת הוכחה בעולם האמיתי לכך שחיסוני ה- mRNA הניסיוניים פועלים לא רק למניעת מקרי מוות אלא גם מאטים את קצב העברת הנגיף". בבלומברג מציינים כי ישראל עלתה שלב אחד בדירוג למקום ה-14 "עם השקת החיסונים המהירה", אף שזו עדיין לא השכיחה את גל המוטציה הבריטית שפוקד את המדינה ומדגים את הסכנה שהמוטציות ממשיכות להוות.

הדירוג מבוסס על פרמטרים שונים, ובכלל זה את מספר הנדבקים בקורונה בחודש האחרון ל-100 אלף איש, מספר המתים מקורונה בחודש האחרון ל-100 אלף איש, מספר המתים מהנגיף למיליון איש מתחילת המגפה, שיעור המאומתים העדכני בבדיקות קורונה, נגישות לחיסונים (שיעור האזרחים ששוריינו עבורם חיסונים), ומספר המתחסנים בפועל ל-100 תושבים.

עורכי הדירוג מציינים, בין היתר, כי כלכלות עשירות שהיו בעבר בתחתית הרשימה, כמו צרפת, בלגיה ואיטליה, טיפסו במעלה הדירוג מאז החלה לפרסם אותו בלומברג בנובמבר ודחקו מטה מדינות כמו דרום אפריקה ואינדונזיה. כעת השליש התחתון של הדירוג מורכב ממדינות מתפתחות באמריקה הלטינית ובאפריקה.

השליטה של מדינות עשירות באספקת החיסונים העולמית - שמנכ"ל ארגון הבריאות העולמי כינה כ"כישלון מוסרי קטסטרופלי - ככל הנראה תמנע ממדינות עניות להתקדם במעלה הדירוג בחודשים הקרובים. כך לדוגמה מקסיקו נותרה בתחתית הדירוג במקום ה-53, האחרונה בין כל המדינות שנבדקו.

באשר לארה"ב מציינים עורכי הדירוג כי אף שהיא רשמה ציון דרך עגום של 500,000 מצים מנגיף הקורונה, היא נמצאת בעיצומה של נקודת מפנה בטיפול במגפה. מספר המאומתים שנרשם בחודש החולף נחתך בחצי לעומת החודש שלפניו, וגם מספר מקרי המוות מהקורונה נמצא בירידה. בבלומברג מציינים כי אזרחי ארה"ב מקפידים כעת הרבה יותר על חבישת מסיכות לעומת העבר, מה ששיפר את מיקום המדינה בדירוג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות