אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח אמריקני: יורש העצר הסעודי אחראי לרצח חשוקג'י צילום: איי אף פי

דו"ח אמריקני: יורש העצר הסעודי אחראי לרצח חשוקג'י

ביידן מעביר לסעודיה מסר שלפיו וושינגטון לא תבליג עוד על הפרות זכויות אדם, ושעות אחרי השיחה שלו עם המלך סלמאן חשף דו"ח מסווג שבו מאשים המודיעין האמריקני את יורש העצר - והשליט בפועל של הממלכה - באישור המבצע שבו נרצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י. לפי הדו"ח, שאותו טראמפ סירב בעבר לחשוף, בן סלמאן ראה במבקר המשטר איום

26.02.2021, 21:04 | ynet
הממשל האמריקני חשף הערב (ו') דו"ח מסווג שבו קובעות סוכנויות המודיעין בארה"ב כי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, מי שחשב למנהיגה בפועל של סעודיה, היה זה שאישר את המבצע ב-2018 שבו נרצח העיתונאי הסעודי ומבקר המשטר ג'מאל חשוקג'י בשגרירות באיסטנבול. הדו"ח פורסם שעות ספורות לאחר שיחת הטלפון שקיים הנשיא ג'ו ביידן עם מלך סעודיה סלמאן, ועל כוונתו הברורה לעצב מחדש את יחסיה של ארה"ב עם אחת מבעלות הברית החשובות ביותר שה במזרח התיכון.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

על פי ההערכה בדו"ח המודיעיני מטרת המבצע שאותו אישר בן סלמאן הייתה לתפוס או להרוג את חשוקג'י, שבו ראה יורש העצר איום על הממלכה. על פי הדו"ח הוא תמך באלימות נגדו, אם הדבר היה עוזר להשתיקו. סעודיה, נזכיר, דחתה את ההאשמות שבן סלמאן היה מעורב במבצע, אם כי היא הודתה שחשוקג'י נהרג במבצע "סורר" ללכידתו, שהסתבך.  

העיתונאי הסעודי ג העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י שנרצח באיסטנבול | צילום: אי פי איי העיתונאי הסעודי ג

 

בדו"ח של מנהל המודיעין הלאומי נכתב כי ההערכה שבן סלמאן אישר את הפעולה "מבוססת על השליטה שלו בהליך קבלת ההחלטות בממלכה, המעורבות הישירה של יועץ בכיר ומצוות האבטחה שלו במבצע, ועל התמיכה של יורש העצר בשימוש באמצעים אלימים כדי להשתיק מתנגדי משטר מחוץ לסעודיה".

 

חשוקג'י, נזכיר, נמנה בעבר עם נאמני בית המלוכה הסעודי, אבל בעשור שעבר עזב לארה"ב והפך למבקר חריף של השליטים בריאד. ב-2018 פותה לבקר בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, אבל אחרי שנכנס אליה – מעולם לא יצא. תחילה טענה סעודיה כי היא אינה יודעת היכן הוא, אבל בהמשך הודתה כי הוא נרצח בתוך השגרירות על-ידי אנשיה.

ריאד הכחישה כי לנסיך בן סלמאן היה קשר למעשה, אבל גורמי מודיעין במערב, בכלל זה בארה"ב, התעקשו שידו הייתה במעל ושהפעולה אף בוצעה בהוראתו. חברי קונגרס דמוקרטים תבעו מטראמפ להעניש את הנסיך בביטול חוזים צבאיים ובסנקציות נוספות, אבל טראמפ סירב. גם את הדו"ח שכעת ביידן הסיר את סיווגו טראמפ סירב לחשוף, ב-2019. ביידן, מצדו, הבהיר כי אף שתחת הנהגתו תישאר ארה"ב בעלת ברית של סעודיה, היא גם תקיים "הערכה מחדש" של היחסים איתה ותעשה את ההתאמות הנדרשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות