אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זיהום הזפת: נבדקת אוניה חשודה ביוון; "חשש לכתם נפט נוסף מול חופי ישראל" צילום: מפקחי היחידה הימית, המשרד להגנת הסביבה

זיהום הזפת: נבדקת אוניה חשודה ביוון; "חשש לכתם נפט נוסף מול חופי ישראל"

לפי הודעת המשרד, קיימים סימנים לכתם נפט במרחק של 130-150 ק"מ מחופי ישראל; עד לטווח התחזית - 1 במרץ - הכתם לא צפוי להגיע לארץ

27.02.2021, 22:37 | ענת רואה

אסון זיהום הזפת בחופי ישראל: במסגרת החקירה שמנהל המשרד להגנת הסביבה לאיתור הגורם המזהם, נשלח צוות חוקרים בהובלת המשרד להגנת הסביבה ליוון, על מנת לבצע ביקורת על אוניה חשודה. החוקרים נמצאים שם כעת ומבצעים את הביקורת.

קראו עוד בכלכליסט

מוקדם יותר דיווח המשרד להגנת הסביבה כי ייתכן שכתם נפט נוסף נמצא בדרכו לחופי הים התיכון. לפי הודעת המשרד, עבודת מודלים שביצע על בסיס מיפוי לווייני, בשילוב טיסה של כלי טיס מאוישים מרחוק (כטמ"ם) של חיל האוויר שבוצעה היום, מראים על סימנים לכתם אפשרי בים מול חופי ישראל במרחק של כ-130-150 קילומטר מערבית לישראל.

לפי המשרד, הכתם נמצא הרחק מהמים הטריטוריאליים של ישראל ומחוץ למים הכלכליים. לפי הבדיקה הראשונית שהושלמה היום וכוללת מודלים שביצע המשרד יחד עם המכון לחקר ימים ואגמים, הכתם לא צפוי להגיע לחופי ישראל לפחות עד טווח התחזית הנראית לעין (1 במרץ). "אם יימצא שיש אכן חשד סביר להימצאות שפך נפט המאיים על חופי ישראל, המשרד יפעל בהתאם לתוכנית הלאומית לתגובה לזיהום ים בשמן", נמסר.

עוד נמסר כי לא התקבלה כל התרעה מגורמים בינלאומיים על הימצאות הכתם, וכי המשרד דיווח ל-REMPEC שבמלטה (מרכז התיאום הים-תיכוני לטיפול בזיהום ים בשמן) על הממצאים עד כה.

זיהום הזפת בחוף דור, צילום: יאיר שגיא זיהום הזפת בחוף דור | צילום: יאיר שגיא זיהום הזפת בחוף דור, צילום: יאיר שגיא

את המידע הראשוני על הימצאות אפשרית של כתם נוסף פרסם העיתונאי אמיר שואן ביום שישי. במשרד להגנת הסביבה לא הכירו באותה עת את המידע ופתחו בבדיקה. כעת נמסר כי המשרד להגנת הסביבה פועל בכל האמצעים האפשריים, כדי לשלול או לאשש את טיבו של הכתם ואת אפשרות הגעתו לישראל - בסיוע משרד הביטחון וצה"ל, המכון לחקר ימים ואגמים וגופים נוספים, כולל הסיוע מחיל האוויר, שהגיע היום באמצעות כטמ״ם אל הכתם החשוד.

עוד נמסר כי היום בצהריים התקיימה הערכת מצב בראשות מנכ"ל המשרד, דוד יהלומי, עם כל גורמי המקצוע הרלוונטיים, שבה דווח כי הכתם נע דרומה, וחלקו הקטן מזרחה. עוד דווח בהערכת המצב, כי נכון לשעה זו אין כל ודאות שמדובר בכתם שמן או נפט, והנושא ייבדק לעומק. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות