אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ה'צרות' חוזרות להייטק: השכר עולה, וכך גם דרישות המועמדים צילום: שאטרסטוק

ה'צרות' חוזרות להייטק: השכר עולה, וכך גם דרישות המועמדים

השקעות ההון בחברות הייטק ישראליות גם בתקופה של משבר הביאו לתנופה מחודשת בתחרות על הטאלנטים. חברות בצמיחה צריכות לגייס עובדים, והמועמדים מצידם, מציבים דרישות חדשות ברוח התקופה, חלקם נעלמים באמצע תהליך הגיוס או מסרבים לבצע את משימות הבית. כך נראה שוק תעסוקה שחוזר לעצמו

28.02.2021, 13:21 | מעין מנלה

אין סימן טוב יותר לחזרה לשיגרה בהייטק מאשר דרישות המועמדים לעבודה. אם במהלך שנת 2020 גם חברות ההייטק חוו ירידה בשכר, צמצום והקפאת גיוסים ותופעה של 'היצמדות לכיסא', כלומר עובדים שלא מעוניינים לעבור למקום עבודה חדש, הרי שהיום נראה שה'צרות' חזרו להייטק. הדרישות, בהתאם לרוח התקופה, מתמקדות יותר בעבודה גמישה ופחות ב'פינוקים' שניתן למצוא במשרד.

קראו עוד בכלכליסט

"כשיש תחרות מרובה בשוק ותהליך הגיוס מתנהל מרחוק יש קושי לרתום מועמדים לתהליך ולתרבות הארגונית", אומרת דניאל ארבל, HRBP מחברת מודיעין הסייבר IntSights. "לאחרונה, אנו עדים לתופעות חדשות כמו: 'גוסטינג', מועמדים שנעלמים פתאום כלא היו, מועמדים שלא מבצעים את משימות הבית או אף מבקשים לעבוד מהבית כחלק מתנאי העבודה".

גם חגית טנא,-פרג, מנהלת משאבי אנוש בחברת אוטונומו מספרת שההייטק חזר להתנהג כמו לפני המשבר. "במהלך השנה שעברה, במיוחד במחצית הראשונה של השנה הרגשנו ששוק התעסוקה עומד במקום. הייתה הרבה אי ודאות, עובדים פוטנציאליים חששו לעזוב מקום עבודה אחד ולעבור לאחר כי אף אחד לא ידע מה הולך לקרות. מועמדים שקבעו ראיונות ביטלו אותם ברגע האחרון והחברות עצמן היו מאוד זהירות בהתנהלותן וגייסנו במשורה. בתקופה האחרונה אנחנו רואים שחברות רבות גייסו כספים והשקעות וההייטק בהתאם, חזר להתנהג כמו לפני המשבר, עם צורך גדול בעובדים. גם אנחנו מגייסים לכל המחלקות ומרגישים כי התחרות גברה מאוד בחודשים האחרונים".

מעבר לתחושתן של מנהלות משאבי האנוש, גם המספרים מראים שהתחרות על הטאלנטים חזרה ביתר שאת. לפי פול צוקר, מנכ"לית נישה מקבוצת דנאל מספר המשרות הפנויות בהייטק כרגע חזר לרמה של ינואר 2020. "באפריל ירדנו ב-60% במספר המשרות ואחר כך זה לאט לאט חזר. השוק חזר להיות שוק של מעסיקים ובהתאם גם הדרישות". שתי מגמות שמתרחשות כעת בשוק התעסוקה בהייטק הן העדפה ברורה של מועמדים לחברות בהן יש גמישות וכן דרישה לרמות שכר גבוהות ב-10-15% בממוצע.

"העבודה מהבית שהחלה בתחילת המשבר ועד היום בחלק לא מבוטל מהחברות יצרה העדפה ברורה לחברות בהן יש גמישות: עבודה מהבית או מודל היברידי המאפשר הגעה למשרד ליומיים או שלושה. לא מעט מועמדים פוסלים מיידית הצעה לתפקיד נדרש ומעניין אם ידוע כי החברה חזרה לעבודה מלאה מהמשרד. בחלק מהשיחות אף עלתה בקשה לעבודה מלאה מהבית באופן קבוע. בנוסף, מועמדים דורשים רמות שכר גבוהות יותר אחרי שבחרו להקפיא תהליכי חיפוש בתקופת המשבר בשל אי הוודאות. השוק הפך להיות שוק של מועמדים ולכן רמות השכר עולות", אומרת צוקר.

ראיון עבודה בוידאו, למעסיקים קשה יותר להתבלט בגיוס עובדים מרחוק, צילום: שאטרסטוק ראיון עבודה בוידאו, למעסיקים קשה יותר להתבלט בגיוס עובדים מרחוק | צילום: שאטרסטוק ראיון עבודה בוידאו, למעסיקים קשה יותר להתבלט בגיוס עובדים מרחוק, צילום: שאטרסטוק

מיכל גרשון סובול, VP Global HR של Kryon אומרת כי "דרישות השכר של המועמדים בהחלט עלו, בשוק המקומי וגם בזה הגלובלי. למועמדים מוכשרים יש מגוון אפשרויות והצעות כל העת. שפע האפשרויות מחייב את הארגון לשמור על אטרקטיביות, הן בהיבט השכר והן בהיבט הגמישות. לדעתי, מודל העבודה ההיברידי כאן להישאר ומאפשר למועמדים שמקום מגוריהם מרוחק להשתלב גם בתעשייה במרכז".

החברות, שנאבקות על הטאלנטים במרחב הויראטואלי חשות שהתחרות החריפה. "תחום הפינטק חווה צמיחה אדירה בשנה האחרונה ואנחנו נדרשנו לגייס עשרות עובדים בשנה מורכבת. עד אמצע 2020 הייתה תחושה שתהליך הגיוס היה קצת יותר מאוזן, אבל בשנה האחרונה הקושי הולך וגדל כי לעובדים יש מגוון של אפשרויות. ציפינו שהמשבר יקל קצת על תהליכי הגיוס אבל נוכחנו לדעת שבדיוק להיפך. קיים קושי גדול יותר לבלוט ביחס למתחרים כשהתהליך כולו נעשה בזום. למרות המשבר, המשכורות במהלך השנה הנוכחית עלו. בדיונים עם מועמדים עולה כמובן האופציה של עבודה מהבית אבל הופתענו לגלות כי הרבה מהם דווקא רוצים לקום בבוקר, להגיע למשרד ולפגוש את החברים שלהם. זו גם הסיבה שבגללה אנחנו לא רואים כרגע צורך להכניס עבודה מהבית כחלק מחוזה העסקה", אומרת מורן ממון, מנהלת HR של Stampli.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מועמדים שלא טורחים להגיש את משימות הבית ? - ממש "זעקת הקוזאק הנגזל"
1. מבחנים הזויים שלוקחים הרבה זמן ... ומעבר לזה החברות כן מחזירות פידבק ראוי ? 2.בממוצע תהליך לוקח עכשיו חודש עד חודש וחצי, ולרוב שולחים מייל בסוף התהליך שמדבר על חוסר בניסיון , דבר שהמעסיק יכול להסביר עם הפגישה הראשונה או בקריאת קו"ח - בשביל מה למשוך את המועמדים סתם ?!
ע  |  17.03.21
7.
התשובה של הHR של Stampli גורמת לי לא לשלוח אליהם אפילו קו"ח
בזמן שמנהלות משאבי האנוש האחרות שהתראיינו לכתבה מודות בפה מלא שלאנשים חשובה האפשרות לעבוד מהבית (בין אם באופן חלקי או מלא), נשמע שמנהלת משאבי האנוש של Stampli מתרצת למה הם לא מעגנים בחוזים עבודה מהבית. מה שנקרא - בהצלחה לך לגייס עובדים איכותיים
אני  |  10.03.21
6.
טאלנט
התחרות חריפה אבל החברות לא מבינות... אני למשל בהליכי מיון לחברה אחרת. כשהבוס שלי יקבל את מכתב ההתפטרות הפה שלו יפער.. הוא יעשה הכל כדאי שאשאר אבל זה יהיה כבר מאוחר מידי. במקום לתת הטבות להעלות שכר ביוזמת החברות עצמן מחכים שהעובד יבוא לבקש. פשוט שגיאה. ממש אין לי בעיה ללכת לבקש העלאה אבל כשאני מבקש ולא המעסיק יוזם - זה מעיד על מידת ההערכה כלפי העשייה של העובד. כשהמעסיק יודע שעשרות מגייסות ומנהלים רודפים אחרי עובד מסוים בלינקדאין והוא לא מפנק את העובד מיוזמתו אז שלא יתפלא שהעובד בורח למקום אחר.
רז  |  02.03.21
5.
אין מצב שאני אפילו אשקול עבודה במשרה מלאה מהמשרד
היברידי בכיף - יומיים, גג שלושה בשבוע? סבבה. להכריח אותי לעבוד במשרה מלאה אומר שהמנהלים בחברה לא סומכים או שאין להם יכולת לעבוד עם צוותים מרחוק וזה רמז לסביבת עבודה ולעבודה לא משהו ולהסתכלות על שעות עבודה ולא על תפוקה.
telnet שזה כמו טאלנט  |  28.02.21
לכל התגובות