אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פועל נהרג בקריסת מנוף באתר בנייה של "אלמוגים" באור עקיבא

פועל נהרג בקריסת מנוף באתר בנייה של "אלמוגים" באור עקיבא

באותה שכונה הוצא לפני כחודש צו בטיחות נגד אלמוגים, בשל הסמכה שניתנה בניגוד לחוק תקנות העגורנאים; זוהי תאונת הבנייה השניה השבוע, והחמישית במספר מתחילת השנה

01.03.2021, 14:36 | דותן לוי

פועל נהרג היום לאחר שמנוף קרס באתר בנייה של חברת אלמוגים בשכונת אור ים שבאור עקיבא. בשעה 12:15 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א על קריסת המנוף, מסוג עגורן צריח; חובשים ופראמדיקים שהגיעו למקום דיווחו על גבר כבן 40 שנלכד מתחת למנוף כשהוא מחוסר הכרה וסובל מפגיעה רב מערכתית והם נאלצו לקבוע את מותו.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר באתר שנמצא בשלבי הקמה. ההרוג עסק בחיווט כשהוא על הקרקע בעת שהמנוף קרס עליו. מבדיקת צווי הבטיחות עולה כי רק לפני חודש הגיעו פקחי מנהל הבטיחות במשרד העבודה לאתר נוסף של חברת אלמוגים גם הוא באור ים והוצא נגדה צו בטיחות בשל הסמכה שניתנה בניגוד לחוק תקנות העגורנאים.

מדובר בתאונת בנייה שנייה מאז תחילת השבוע וחמישית מתחילת השנה. אתמול, נהרג ויטלי בוריסובל, עובד בן 46 אשר התחשמל למוות באתר בנייה באשדוד לאחר שנגע במוט מפיגום שנפל על קו החשמל. החברה המבצעת במקרה זה היתה "יפים פיינשמידט קבלן בניין", וגם במקרה זה הוטל לפני 3 חודשים צו בטיחות על ידי מפקח של מנהל הבטיחות בגין מחסור במעקות על משטחי העבודה; באתרים שונים בביצוע הקבלן הוטלו בשנתיים האחרונות 8 צווי בטיחות.

המנוף שקרס באור עקיבא המנוף שקרס באור עקיבא המנוף שקרס באור עקיבא

 

ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, אמר: "למרבה הצער תאונות שבהן קורס מנוף הינן שכיחות מאוד וזאת בין היתר גם בשל מחדל משרד העבודה שאינו שם דגש מספיק בנושא הבטיחות במנופים. ביום 19.5.19 קרס מנוף באתר בנייה ביבנה שגרם למותם של 4 עובדים עד היום המדינה לא הביאה את האחראים לדין פלילי; כאשר זהו המצב, אין להתפלא שמנופים ממשיכים לקרוס ולהרוג פועלים ועוברי אורח".

ד"ר הדס תגרי, מנכ"לית הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, אמרה בתגובה: "תאונה קטלנית באתר בנייה רודפת תאונה, ויום לאחר התחשמלותו למוות של עובד באתר תמ"א באשדוד אנו עדים לתאונה קטלנית בה נהרג עובד במהלך הרכבת עגורן צריח באתר, אשר מביאה את מנין ההרוגים בתאונות עבודה מתחילת השנה לשבעה, מהם חמישה באתרי בנייה. לאחר שנהרגו ארבעה עובדים במהלך פירוק עגורן צריח באתר של חברת רמי שבירו התברר שחקיקת הבטיחות אינה קובעת נהלים להכשרות ורישיונות להרכב ופירוק עגורנים.

"יש להצטער על כך שעל אף שהחל הליך לשינוי התקנות, משרד העבודה לא השלים תהליך חיוני זה, וזאת בדומה לשורת תקנות קריטיות נוספות שתיקונן מתמהמה זו עת ארוכה – בהן התקנות להרחבת אחריות לבטיחות באתרי בנייה - באופן הפוגע אנושות בבטיחות העובדים".

מחברת אלמוגים נמסר בתגובה: "החברה מרכינה את ראשה בעת הזו ומשתתפת באבלה הכבד של המשפחה. יצויין כי הנושא מצוי בבדיקה של רשויות החוק ולפיכך, החברה מנועה מלהתייחס בנושא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות