אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הקורונה אישר: ישראלים יוכלו לחזור לארץ בלי לעבור ועדת חריגים   צילום: אי פי איי

דיווח שוטף

קבינט הקורונה אישר: ישראלים יוכלו לחזור לארץ בלי לעבור ועדת חריגים

במסגרת המתווה, מכסת הנכנסים ליום תעמוד על 3,000 בני אדם, אך השרה רגב החליטה כי בשלב הראשון המספר יהיה רק אלף; ישראלי שחוסן יוכל לצאת מהארץ באופן חופשי; ד"ר אלרעי פרייס: יש מוטציות רבות, שלא נגיע לקטסטרופה; אמ"ן: יש לחסן בהקדם גם מחלימים

02.03.2021, 21:22 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

21:20 - רגב החליטה: בשלב הראשון רק אלף ישראלים יוכלו לשוב לארץ מדי יום

שרת התחבורה מירי רגב החליטה כי בשבוע הראשון למתווה התעופה ייכנסו עד 1,000 ישראלים ביום - ולא 3,000, כפי שאושר בקבינט הקורונה. כך נודע ל-ynet. השרה רגב קיימה הערכת מצב לאחר החלטת הקבינט להשבת הישראלים לקראת הבחירות ב-23 במרץ, וסיכמה כי בשלב הראשון ייכנסו לישראל לא יותר מ-1,000 ביום. היא הסבירה זאת ברצון לוודא את אפקטיביות האכיפה לצד אספקה של מלאי הצמידים האלקטרונים, שיאפשרו פיקוח הדוק על הבידוד הביתי.

 

19:11 - השרים אישרו: ישראלים יוכלו לחזור לארץ בלי לעבור ועדת חריגים

יממה לאחר ההחלטה על קיום הפעימה השלישית ביציאה מהסגר כמתוכנן, קבינט הקורונה הכריע היום  גם על צמצום משמעותי של פעילות ועדת החריגים - והגבלתה ליוצאים מישראל שאינם מחוסנים בשתי מנות בלבד. ישראלי שחוסן יוכל לצאת מהארץ באופן חופשי. השרים דנו גם בדרכים להגדלת הפיקוח על המבודדים בבתים, ובין היתר יוקצו למשטרה מאות פקחים מטעם המדינה - וייעשה שימוש ב"הסכמון", שיאפשר למשטרה לקבל מהמבודדים את מיקומים בהודעת SMS.

נתב"ג, צילום: איי אף פי נתב"ג | צילום: איי אף פי נתב"ג, צילום: איי אף פי

לגבי החוזרים לארץ, תבוטל ועדת החריגים וכל אזרח ישראלי בחו"ל יוכל לשוב לארץ אם ירצה בכך - בכפוף למגבלה של עד 3,000 נכנסים מדי יום. מחוסנים שייכנסו לארץ יהיו פטורים מבידוד, לא מחוסנים יחויבו בבידוד ביתי עם אמצעי פיקוח אלקטרוני (אזיקון מעקב או אפליקציית מעקב) ומי שיסרב לכך יחויב לשהות בבידוד במלונית. (תומר הדר, איתמר אייכנר ואדיר ינקו)

 

18:40 - ד"ר אלרעי פרייס: יש מוטציות רבות, שלא נגיע לקטסטרופה

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, הזהירה הערב בוועדת הקורונה: "אנחנו רואים מוטציות רבות בחוץ, לא רק מניו יורק. חייבים לראות שהאנשים שנכנסים פנימה לא יהיו רק תחת אכיפה של המשטרה, שלא נמצא את עצמנו בתוך חודש בקטסטרופה ונשאל איך הכנסנו לכאן אנשים עם מוטציות. במצב כזה החיסונים עשויים ללכת לפח, חייבים להיזהר".

במקביל לדבריה פרסם משרד הבריאות הודעה שלפיה אותרו בישראל שלושה חולים עם המוטציה מניו יורק - כולם בני משפחה אחת. בנוסף, אותרו שני מקרים שמקורם באפריקה ומצויים באנגליה, ארצות הברית, ניגריה וירדן. לפי אלרעי פרייס, גם מוטציה מהולנד נכנסה לישראל. המשנה לראש המל"ל איתן בן דוד אמר כי "אם רוצים להחזיר הביתה ישראלים, יש לזה מחיר. אם לא רוצים, גם לזה יש מחיר". 

 

ד"ר שרון אלרעי-פרייס , צילום מסך: לע"מ ד"ר שרון אלרעי-פרייס | צילום מסך: לע"מ ד"ר שרון אלרעי-פרייס , צילום מסך: לע"מ

 

17:30 - סערת ועדת החריגים: השרים דנים בצמצום פעילותה

יממה לאחר ההחלטה על קיום הפעימה השלישית ביציאה מהסגר כמתוכנן, קבינט הקורונה מתכנס כעת כדי לדון במתווה הכניסה לארץ והיציאה ממנה. על פי המסתמן, הקבינט יאשר את ההצעה לצמצום משמעותי של פעילות ועדת החריגים ולהגביל אותה רק ליוצאים מישראל שאינם מחוסנים בשתי מנות. ישראלי שחוסן יוכל לצאת מהארץ באופן חופשי.

לגבי החוזרים לארץ, תבוטל ועדת החריגים וכל אזרח ישראלי בחו"ל יוכל לשוב לארץ אם ירצה בכך. מחוסנים שייכנסו לארץ יהיו פטורים מבידוד, לא מחוסנים יחויבו בבידוד ביתי עם אמצעי פיקוח אלקטרוני (צמיד מעקב או אפליקציית מעקב) ומי שיסרב לכך יחויב לשהות בבידוד במלונית.  

 

16:27 - יפו: לראשונה מאז פתיחתו המחודשת - סוף שבוע של הופעות באצטדיון בלומפילד

לראשונה מאז פתיחתו המחודשת - סוף שבוע של הופעות באצטדיון בלומפילד ביפו: עברי לידר בהופעת שישי צהריים (5.3), שלום חנוך במוצ"ש (6.3) וירדנה ארזי ודקלה ביום ראשון בערב (7.3). ההופעות, המיועדות לקהל עד 500 איש, יתקיימו באוויר הפתוח ובהתאם לתנאי התו הירוק. הכניסה לאירוע בהצגת תו ירוק ותעודת זהות. האירוע בישיבה במקומות מסומנים תוך שמירה על ריחוק חברתי. (מאיה נחום שחל)

שלום חנוך , צילום: תומריקו שלום חנוך | צילום: תומריקו שלום חנוך , צילום: תומריקו

 

13:00 - הקורונה בפברואר: שיעור הילדים החולים זינק, ירידה חדה אצל בני 60 ויותר

מניתוח הנתונים של משרד הבריאות על ידי ynet ניכרת עלייה חדה מאוד בשיעור הילדים שנדבקו בקורונה. מהנתונים עולה כי עד סוף ינואר כ-11.2% מהנדבקים היו בני עד תשע – כלומר אחד מכל תשעה. בנתונים של חודש פברואר בלבד המצב שונה לחלוטין ובחודש שעבר היו כ-19.7% מהנדבקים בני פחות מתשע – כלומר אחד מכל חמישה. למרות שיעור ההידבקות הגבוה בקרב ילדים, רק שני ילדים עד גיל 10 מאושפזים במצב קשה.

בקבוצת הגיל 10 עד 19 גם חלה עלייה, אבל מתונה בהרבה מ-20.1% ל-22.47%. מדובר בקבוצת הגיל שבה נדבקו הכי הרבה ישראלים מאז פרוץ המגפה. גם בקרב הצעירים – בני 20 עד 29 – חלה עלייה מתונה מ-19.83% מסך כל התחלואה עד ינואר לכ-21% בפברואר. כלומר, בעוד שעד ינואר היו 51.16% מהנדבקים בני פחות מ-30, הנתון עלה באופן משמעותי ל-63.23%. כלומר בעוד שעד ינואר כמחצית מהנדבקים היו בגיל זה, בפברואר שניים מתוך שלושה היו בני פחות מ-30.

תלמידים בכיתה (ארכיון), צילום: יריב כץ תלמידים בכיתה (ארכיון) | צילום: יריב כץ תלמידים בכיתה (ארכיון), צילום: יריב כץ

הירידה המשמעותית ביותר היא בקרב בני 60 ומעלה, שהיו הראשונים להתחסן. בקרב בני 60 עד 69 חלה ירידה מכ-6.4% עד סוף ינואר לכ-3.8% מסך כל הנדבקים בפברואר, בקבוצת הגיל 70 עד 79 – חלה ירידה מכ-3.3% לכ-1.8% ובקרב בני 80 ומעלה הירידה היא מ-2.34% ל-1.32%. כלומר, בקרב בני 60 ומעלה חלה ירידה מ-12.1% (כמעט אחד מכל שמונה נדבקים) עד ינואר ל-6.94% - כלומר אחד מכל 14.5 נדבקים.

אז כמה התחסנו עד כה? מנתוני משרד הבריאות עולה כי 85.7% מבני ה-90 ומעלה התחסנו בשתי מנות החיסון, וכך גם 84.8% מהישראלים שבשנות ה-80 לחייהם, 87.8% מאלו שבני 70 עד 79 ו-75.9% מבני 60 עד 69 קיבלו כבר את שתי מנות החיסון.

בקבוצת הגיל 50 עד 59 – 66.5% מהישראלים כבר קיבלו את שתי מנות החיסון וכך גם 56.6% מבני 40 עד 49 ו-39.4% אצל בני 30 עד 39. כיוון שהאישור להתחסן לצעירים ניתן אחרון – נכון להיום 30.8% מבני 20 עד 29 התחסנו בשתי המנות וכך גם 9.8% מבני 10 עד 19. משרד הבריאות אינו מספק מידע מדויק על שיעור המתחסנים בקרב בני 16 עד 19.

(ירון דרוקמן)

11:15 - קנצלר אוסטריה: נשתף פעולה עם ישראל בפיתוח דור נוסף של חיסונים

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ אמר כי הוא וראש ממשלת דנמרק מטה פרדריקסן מתכוונים להפסיק להסתמך רק על האיחוד האירופי בכל הנוגע לאספקת חיסונים נגד קורונה, והודיע כי שתי המדינות מתכננות לשתף פעולה עם ישראל בפיתוח דור נוסף של חיסונים. השניים צפויים להגיע לארץ ביום חמישי הקרוב ולדון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיתוף פעולה בנושאי מחקר ופיתוח של חיסונים. "אנחנו חייבים להיערך למוטציות נוספות ולא צריכים להיות תלויים רק באיחוד האירופי", אמר קורץ. אוסטריה חיסנה עד כה 5.5% מהאוכלוסייה שלה. 

סבסטיאן קורץ, צילום: גטי אימג סבסטיאן קורץ | צילום: גטי אימג'ס סבסטיאן קורץ, צילום: גטי אימג

11:00 - זינוק חריג: 350 גני ילדים סגורים בגלל חשיפה לנדבקים

זינוק חריג במספר גני הילדים שנסגרו בעקבות חשיפה לחולים מאומתים. כך עולה מנתונים שהוצגו הבוקר (יום ג') בישיבת הערכת המצב של משרד הבריאות. מהנתונים עולה כי נכון לאתמול, 350 גני ילדים סגורים בעקבות כניסה לבידוד של הילדים, הגננות והסייעות.

גן ילדים בגבעתיים, צילום: דנה קופל גן ילדים בגבעתיים | צילום: דנה קופל גן ילדים בגבעתיים, צילום: דנה קופל

יש לציין כי כניסה לבידוד של ילדי הגן עשויה להתרחש בעקבות הדבקה של אחד הילדים או הגננות. מנתוני משרד הבריאות מיום ראשון השבוע עולה כי עד כה התחסנו כ-67% מעובדי ההוראה במנה אחת לפחות, ו-51% מהם השלימו את קבלת שתי מנות חיסון הקורונה. כאשר לוקחים בחשבון גם את המחלימים עולה כי כשליש מעובדי ההוראה עדיין לא חוסנו בשתי מנות של חיסון פייזר.

מנגד, נרשמת יציבות במספר בתי הספר שנסגרו והוא עומד כעת על 38. אירועי ההתפרצות המרכזיים שנרשמו בימים האחרונים וגרמו לסגירה של גנים ובתי ספר התרחשו בהוד השרון, רמת השרון עמק חפר, גבעת שמואל, אופקים, ג'ת ופתח תקווה. מהנתונים עולה שבעוד שבחברה החרדית ובחברה הכללית יש ירידה במספר המאומתים החדשים בקרב ילדים – בחברה הערבית נרשמת דווקא מגמה הפוכה.

10:50 - אמ"ן: מחלימים מקורונה עלולים להידבק במוטציה הדרום-אפריקנית, לחסנם בהקדם

מרכז המידע והידע הלאומי של אמ"ן פרסם מאמר שבו נכתב כי מחלימים מקורונה עלולים להידבק במוטציה הדרום-אפריקנית של הנגיף. "ייתכן שהם יכולים להידבק בסבירות דומה לזו של אדם שטרם נחשף לנגיף או שטרם חוסן", נכתב. באמ"ן המליצו להמשיך לצמצם ככל שניתן את האפשרות לכניסה מחו"ל, להמשיך להקפיד על הנחיות הריחוק החברתי וכן לחסן את אוכלוסיית המחלימים בהקדם, בדגש על אוכלוסיות הסיכון. "מידע שנצבר לאחרונה מעלה כי די במנת חיסון בודדת כדי לשפר מאוד את התגובה החיסונית במחלימים", נכתב עוד.

מתחסנים בת"א, צילום: עידו קסלר מתחסנים בת"א | צילום: עידו קסלר מתחסנים בת"א, צילום: עידו קסלר

10:30 - 20 חולי קורונה נפטרו מאז אתמול, מספר המאושפזים מוסיף לרדת

4,624 ישראלים אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה. בסך הכול נערכו כ-90 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 5.2%. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר.

מספר חולי הקורונה המאושפזים בבתי החולים ממשיך לרדת והבוקר הוא עומד על 1,198. 729 חולים מאושפזים במצב קשה. 234 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 5,779 חולי קורונה – 20 מהם היום ואתמול.

 

מחלקת טיפול נמרץ בשיבא תה"ש, צילום: יריב כץ מחלקת טיפול נמרץ בשיבא תה"ש | צילום: יריב כץ מחלקת טיפול נמרץ בשיבא תה"ש, צילום: יריב כץ

 

מספר המתחסנים אתמול היה נמוך בצורה משמעותית לעומת יום שני בשבוע שעבר. 42,951 ישראלים קיבלו אתמול את מנת החיסון הראשונה ו-58,626 את השנייה. כלומר אתמול ניתנו למעלה מ-100 אלף חיסונים לעומת יותר מ-164 אלף ביום שני בשבוע שעבר. בסך הכול 51.32% מהישראלים קיבלו את מנת החיסון הראשונה וכמעט 37% גם את השנייה.

 

בישראל 39,190 חולים פעילים. 5,228 מהם מתגוררים בירושלים, 1,791 בתל אביב, 1,243 בנתניה, 1,015 בפתח תקווה, 996 באשדוד, 950 באשקלון, 941 בראשון לציון, 929 בבאר שבע, 892 בבני ברק, 823 בחולון, 893 בחיפה, 674 ברהט, 632 ברחובות, 629 בבת ים, 571 בלוד, 564 ברמלה ו-499 בבית שמש.

במקביל, מקדם ההדבקה R – שבישיבת הממשלה אמש נאמר כי הוא פחות רלוונטי, שינה כיוון וירד ל-0.97. מנתוני משרד הבריאות עולה כי מקדם ההדבקה בחברה הערבית הוא 1.17, בחברה הכללית 0.96 ובחרדית 0.82.

 

בדו"ח אמ"ן, שהתפרסם גם הוא הבוקר, נכתב כי מגמת הירידה בתחלואה נעצרה, בשעה שהיקפה עודנו גבוה - מספר החולים הקשים נותר גבוה יחסית – ומקדם ההדבקה נושק לאזור ה-1 בימים האחרונים, סימן להאטת הירידה עד כדי עצירתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות