אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האחרונה בשורה: טוויטר תמחק חשבונות שיפיצו פייק ניוז על קורונה צילום: רויטרס

האחרונה בשורה: טוויטר תמחק חשבונות שיפיצו פייק ניוז על קורונה

באופן מפתיע חיכתה טוויטר עד עכשיו כדי להכריז על הצעדים נגד מכחישי הקורונה. זאת משום שהיא נחשבת לאחראית מבין הרשתות החברתיות הגדולות, בהן פייסבוק ויוטיוב. החברה הודיעה שתצרף אזהרה לכל פוסט שיכלול מידע מוטעה או מטעה לגבי מגיפת הקורונה, ומי שייתפס יותר מחמש פעמים, חשבונו יושעה לצמיתות

02.03.2021, 11:56 | רפאל קאהאן
טוויטר הודיעה אמש (ב') על שינוי במדיניות פרסום הציוצים שלה. על פי הודעתה בבלוג החברה היא תצרף חותמת אזהרה לכל פוסט שיכלול מידע מוטעה או מטעה לגבי מגיפת הקורונה. יתרה מכך, מי שייתפס מפיץ מידע שקרי בנושא זה יותר מחמש פעמים חשבונו יושעה לצמיתות. בהתחשב בקלות היחסית שבה ניתן לקים חשבון משתמש בטוויטר, האיום האחרון עשוי להיות קצת ריק מתוכן.

קראו עוד בכלכליסט

טוויטר היא הרשת החברתית הגדולה האמריקאית האחרונה שהודיעה על הצעדים האלה. יוטיוב של גוגל כבר הודיעה על מהלך דומה באוקטובר שעבר ופייסבוק התמהמה עד לפני חודש. ואולם טוויטר נחשבת כרשת האחראית יותר מבין שלושתן ומפתיע לגלות שעד כה לא התייחסה לנושא הזה. בנוסף היא חביבה מאוד על מפיצי קונספירציות ושאר מרעין, כך שזה מוזר שהיא לא ניסתה להילחם בנושא.

מימין: ג מימין: ג'ק דורסי ומארק צוקרברג, מנכ"לי טוויטר פייסבוק | צילומים: אי.פי מימין: ג

כמובן שמי שעמדה בעין הסערה היא פייסבוק, כך שיכול להיות שבטוויטר ניצלו את המהומה נגד המתחרה כדי להמשיך ולפעול מתחת לרדאר. אך כעת שהיא נותרה האחרונה בזירה, החליט מי שהחליט במטה שלה שהגיעה הזמן ליישר קו עם השאר. האמצעים שטוויטר תפרוס כוללים בודקי עובדות אנושיים ומערכות אוטומטיות. כנראה שמנגנוני ה-AI שלה ינסו למצוא פוסטים בעייתיים ולהעביר אותם לבדיקת אדם בשר ודם.

חשוב להדגיש שהמערכות האלה עדיין לא יעילות במיוחד. הן מתבססות על זיהוי של מילות מפתח או מושגים, אך אינן יודעות למקם אותן במסגרת קונטקסט של שיחה. כך יוצא שיוטיוב למשל מחקה השבוע ערוץ של חובבי שחמט בגלל שהאלגוריתם שלה זיהה שיחה על פתיחת שח עם מושגים כגון "שחורים" ו"לבנים" כשיח גזעני. נקווה שהמנגנון של טוויטר יהיה יעיל יותר בזכות העין האנושית שאמורה לפקח עליו.

האזהרות יופעלו מהיום

בפועל השיטה תפעל כך: היא תתחיל להפעיל את האזהרות כבר היום, בתחילה על ידי בדיקה של עורכים ובהמשך גם בשילוב של מערכות ה-AI שלה.

באזהרות היא תשתיל קישורים למקורות מידע אמינים ומוסמכים בנושא הקורונה. אם הציוץ מכיל תוכן שקרי, היא תעדכן את המשתמש ותרשום לו אזהרה. אחרי חמש אזהרות המשתמש יעמוד בסכנה של השעיה או מחיקת החשבון. מנגד היא גם ציינה שיכול להיות שלא תבצע שום מהלך ענישתי, כמו כן היא תאפשר למשתמשים לערער על האזהרה או ההשעייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות