אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבחירה הקשה של דירקטוריון מגדל צילום: אוראל כהן, רמי זרניגר

פרשנות

הבחירה הקשה של דירקטוריון מגדל

חילופי המכתבים בין היו"ר החדש מוטי רוזן והמנכ"ל רן עוז היא קיצונית, במיוחד בשעה שהחברה משוועת לקצת שקט. קשה לראות איך הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, נשאר מחוץ לתמונה לאורך זמן, וגם איך רוזן ועוז ממשיכים לעבוד ביחד לאחר המילים הקשות שהחליפו. ההכרעה בפני הדירקטוריון בין השניים לא תהיה פשוטה

02.03.2021, 20:37 | גולן חזני

נדמה שגם במגדל שבעת הקרבות נשבר היום שיא. חלופת המכתבים בין היו"ר החדש מוטי רוזן למנכ"ל רן עוז שנחשפה באתר כלכליסט היא קיצונית, מכמה בחינות: ראשית, ההאשמות ההדדיות של רוזן ועוז חריגות בעוצמתן ומועלות על הכתב באופן בוטה. שנית, כבר מרגע בחירתו של רוזן לתפקידו היו חילוקי דעות בין השניים. תוך זמן קצר הם הספיקו להגיע למסלול התנגשות, שקשה לראות אותם חוזרים ממנו לשגרה. שלישית, דווקא עכשיו נדמה היה שכל הצדדים במגדל: בעל השליטה, היו"ר, המנכ"ל וגם הרגולטור, רק משוועים לקצת שקט אחרי שנה סוערת של עימותים, ואז מגיע עימות חדש וחריף במיוחד.

קראו עוד בכלכליסט

על הטענות להיבדק ברשות

בעל השליטה שלמה אליהו לא נרתע מהקרבות שניהל נגד היו"ר והמנכ"לים שהדיח בשנים האחרונות, וגם לא מיהר למצמץ מול הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת. אך את הקרב הזה הוא לא רוצה. מצד אחד אליהו הביא את מוטי רוזן למגדל, ומצד שני הוא לא מעוניין שרן עוז יעזוב, בוודאי לא עכשיו. הוא זקוק לשקט. הרי רק חודשיים עברו מאז עזב היו"ר הקודם ניר גלעד בטריקת דלת.

שלמה אליהו, צילום: עמית שעל שלמה אליהו | צילום: עמית שעל שלמה אליהו, צילום: עמית שעל

גם ברקת, ממש לא רוצה את העימות הזה, ובניגוד למקרים קודמים, מעדיף לא להתערב. מבחינתו, כל עוד ההוראות של הרשות לא מופרות, ואליהו לא מעורב ישירות בניהול החברה, הוא יתן לחברה ולמוסדותיה לעשות את שלהם. אפילו העובדה שאליהו, שהורחק מדירקטוריון חברת הביטוח, שימש הפעם כמגשר בין היו"ר למנכ"ל, היא מבחינתו תקינה.

אולם על אף שברקת כרגע לא מתערב, קשה לראות אותו ואת הרשות נשארים מחוץ לתמונה לאורך זמן. הטענות בנוגע להתנהלות היו"ר מול המנהלים הכפופים למנכ"ל תצטרך להיבדק ולקבל התייחסות של הפיקוח, וחברה שהיו"ר והמנכ"ל שלה מאשימים זה את זה בחוסר אמינות ופעולות לא חוקיות, תתקשה להתנהל עצמאית ללא הכוונה מהרגולטור.

מימין: מוטי רוזן ורן עוז, צילום: אוראל כהן, רמי זרניגר מימין: מוטי רוזן ורן עוז | צילום: אוראל כהן, רמי זרניגר מימין: מוטי רוזן ורן עוז, צילום: אוראל כהן, רמי זרניגר

מגדל מגיעה לשפל חדש

קשה לראות את רוזן ועוז ממשיכים לעבוד ביחד אחרי המילים הקשות שהטיחו זה בזה. רוזן הוא שועל ותיק בשוק הביטוח, עם ניסיון בשתי חברות גדולות וכישורים פוליטיים גבוהים. ועדיין, המהלך שבו שלח העתק ממכתבו לעוז גם לפיקוח, הוא חריג ולא ברור, אלא אם כן נעשה מתוך ידיעה שהרשות כבר בודקת את התנהלות החברה שוב.

מלחמה במגדל: חילופי האשמות חריפים בין המנכ"ל ליו"ר הנכנס קטטה מילולית בצמרת מגדל ביטוח בין היו"ר מוטי רוזן למנכ"ל רן עוז; ברקע, כישלון ניסיון הגישור בין השניים אצל בעל השליטה שלמה אליהו בעניין היחסים העכורים ומאבק הסמכויות ביניהם; עוז לרוזן: "אתה משליט טרור ואימה על העובדים"; רוזן לעוז: "בחרת בדרך כוחנית להילחם בי, תוך ניסיון בלתי פוסק להכשיל אותי בעבודתי ולחתור תחתיי" גולן חזנילכתבה המלאה

מצד שני ניצב עוז - מנכ"ל שהצליח להעביר את החברה לפסים נכונים בדרך למהפך שהיא כה זקוקה לו. מי שייאלץ לטפל בסוגיה הסבוכה בין השניים הוא דירקטוריון מגדל ביטוח שיצטרך להחליט מי מהשניים יישאר ומי יעזוב, והבחירה לא תהיה פשוטה.

העימות הנוכחי מביא את מגדל לשפל חדש. לדירקטוריון שכבר מצוי תחת עננה של ממשל תאגידי לוקה בחסר, יש הזדמנות לחתוך פעם אחת ללא פניות.

הישיבה הקרובה שתדון בעימות תקבע אם לחברה יש סיכוי לעלות על דרך נכונה עם מנכ"ל שכבר החל לעשות את השינוי הנחוץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות