אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אינטל הפסידה במשפט פטנטים: תשלם 2.18 מיליארד דולר צילום: בלומברג

אינטל הפסידה במשפט פטנטים: תשלם 2.18 מיליארד דולר

לפי בלומברג, הפטנטים שהפרה אינטל נוגעים לטכנולוגיות ייצור שבבים השייכים ל-NXP ההולנדית. הסכום שקבע בית משפט פדרלי בטקסס הוא אחד מסכומי הפיצויים הגבוהים שנגזרו אי פעם במשפט פטנטים בארה"ב. אינטל כבר הודיעה שתערער על גזר הדין

03.03.2021, 15:09 | רפאל קאהאן
מזל הביש של אינטל לא מפסיק להכות בה. בית משפט פדרלי בטקסס גזר על ענקית השבבים האמריקאית לשלם פיצויים בגובה 2.18 מיליארד דולר על הפרת פטנטים ל-VLSI Technologies, חברת בת של NXP Semiconductors. הפטנטים שהפרה נוגעים לטכנולוגיות ייצור שבבים כך לפי הדיווח אמש (ג') של סוכנות בלומברג. מדובר באחד מסכומי הפיצויים הגבוהים שנגזרו אי פעם במשפט פטנטים בארה"ב. אינטל כבר הודיעה שתערער על גזר הדין וכנראה שהסאגה הזו לא צפויה להסתיים בקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

על פי החלטת חבר המושבעים, אינטל הפרה שני פטנטים, כאשר על ההפרה הראשונה היא תשלם 1.5 מיליארד דולר ועל השנייה 675 מיליון דולר. אינטל דחתה את טענת ההפרה של שניהם, כאשר בנוגע לפטנט השני אף טענה שהוא מתבסס על פיתוחים שבוצעו על ידי מהנדסים שלה. הפטנטים שייכים בכל מקרה ל-NXP, אשר ניצלה חברה - VLSI - שרכשה לפני יותר מ-20 שנה ושהוחזרה לחיים לפני 4 שנים כנראה לטובת התביעה. ל-VLSI עצמה אין מוצרים או שירותים למכירה למעט הפטנטים האלה.

עורכי הדין של אינטל ניסו לטעון ש-VLSI משמשת כסוג של "טרול פטנטים" במקרה הזה. "החברה לקחה שני פטנטים שהיו על המדף ללא שימוש במשך יותר מ-10 שנים ואמרה 'אנחנו רוצים 2 מיליארד דולר בבקשה', זו דרישה שערורייתית שתגבה מחיר כבד ממפתחים ומובילי חדשנות בעתיד", טען עו''ד וויליאם לי למושבעים. לדבריו, VLSI לא זכאית ליותר מ-2.2 מיליון דולר. מניית החברה ירדה בכ-2.6% במסחר בניו יורק אמש, אך מנייתה זינקה בכ-23% מאז תחילת השנה, הרבה בזכות הכניסה לתפקיד המנכ''ל של פט גלסינגר.

מנכ"ל אינטל החדש, פט גלסינגר מנכ"ל אינטל החדש, פט גלסינגר מנכ"ל אינטל החדש, פט גלסינגר

הפטנט הראשון הוענק במקור ל-Freescale סמיקונדוקטור (מוטורולה לשעבר) אשר לה היה אף מרכז פיתוח גדול בישראל לפני מספר שנים. הפטנט השני הוענק ב-2010 לחברה בשם סיגמטל אשר נרכשה בתורה על ידי פריסקייל. NXP רכשה את פריסקייל ב-2015 והעבירה את הפטנטים ל-VLSI ב-2019. הפטנטים מתארים טכנולוגיות שמאפשרות להגדיל את עוצמת ומהירות המעבדים - כך לפי עו''ד של התובעת, מורגן צ'ו.

החוק האמריקאי לא מחייב ידיעה או הכרה של פטנט לפני הפרתו. זו הטענה העיקרית של התובעים. "אינטל אפילו לא טרחה לבדוק אם הפטנטים היו רשומים", אמר צ'ו. חבר המושבעים לא הסכים עם הערכת הזדון של התובע, אך הסכים עם ההפרה עצמה. אם אינטל היתה נתפסת בהתעלמות מכוונת מהפטנטים, הפיצויים היו יכולים להיות גדולים עד פי 3 מהסכום שנקבע. זאת אומרת כ-6.5 מיליארד דולר.

מעבד של אינטל, צילום: אינטל מעבד של אינטל | צילום: אינטל מעבד של אינטל, צילום: אינטל

זה אינו משפט הפטנטים הראשון שאינטל מפסידה. ב-2005 היא נאלצה לשלם כ-300 מיליון דולר על הפרה דומה לחברת מיקרו יוניטי סיסטם; ב-2011 היא נאלצה לשלם ליריבתה הוותיקה אנבידיה כ-1.5 מיליארד דולר, אך במקרה הזה ההסכם גם כלל הצלבת רישיונות בין השתיים. הפיצויים שנפסקו נגדה כיום מייצגים כמעט מחצית מרווחיה ברבעון האחרון של 2020. אינטל עדיין נחשבת למובילה בשוק השבבים העולמי - שהיקפו נאמד בכ-400 מיליארד דולר בשנה על פי נתוני בלומברג.

אינטל ניסתה להתחמק וביקשה דחייה במשפט עקב מגפת הקורונה, אך מסתבר שהשופט שמונה, אלן אולברייט, שימש בעבר ליטיגטור בדיוק בנושאים אלה. אולם בית המשפט שלו הפך בעקבות זאת לפופולרי מאוד בכל הנוגע למשפטי פטנטים מאז הושבע לשופט פדרלי ב-2018.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות