אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספינת החלל של SpaceX נחתה - וכעבור דקות התפוצצה צילום: איי אף פי

ספינת החלל של SpaceX נחתה - וכעבור דקות התפוצצה

אחרי שבשתי הפעמים הקודמות, ספינת החלל התפוצצה במהלך הנחיתה - הלילה היא הצליחה לנחות אנכית. אבל, כעבור כמה דקות אירע פיצוץ וספינת החלל עלתה באש

04.03.2021, 06:57 | ynet

דגם ספינת החלל של חברת SpaceX נחת הלילה (יום ה') בהצלחה בבוקה צ'יקה, שבדרום טקסס. אבל אחרי כמה דקות אירע פיצוץ וספינת החלל עלתה באש.

סמוך לשעה 1:15 (שעון ישראל) שוגר אב הטיפוס העשירי של ספינת החלל, שאמורה לשאת בעתיד בני אדם לירח וגם למאדים. כעבור כמה דקות היא הגיעה לגובה מקסימלי של 10 ק"מ. בשלב זה היא כיבתה את אחד המנועים וספינת החלל חזרה לקרקע. כמה שניות לפני הנחיתה הופעל מנוע, שהאט את מהירותה והיא הצליחה לנחות בהצלחה, לא רחוק מהמקום ממנה שוגרה.

קראו עוד בכלכליסט

בשידור של SpaceX כבר הכריזו על ניסוי מוצלח והבטיחו להיפגש בניסוי של אב טיפוס 11 של ספינת החלל. אלא שאז, כשהמצלמות בשידור הישיר של SpaceX כבו, אירע פיצוץ וספינת החלל עלתה באש. לא ברור מה גרם לפיצוץ, אבל זמן קצר לפני שספינת החלל עלתה באש - התיזו אנשי החברה מים לעברה - ככל הנראה כדי לקרר את המנועים.

 

נחיתה לא מוצלחת של ספינת חלל של spacex (ארכיון), צילום: איי אף פי נחיתה לא מוצלחת של ספינת חלל של spacex (ארכיון) | צילום: איי אף פי נחיתה לא מוצלחת של ספינת חלל של spacex (ארכיון), צילום: איי אף פי

 

בשני הניסויים הקודמים של החברה אב הטיפוס התפוצץ במהלך הנחיתה. מדובר בניסויים באב הטיפוס התשיעי, שנערך בחודש פברואר - ובאב הטיפוס השמיני של ספינת החלל, שנערך בחודש דצמבר.

 

הניסוי נערך בדגם של ספינת החלל, שגובהו כ-50 מטרים וקוטרו תשעה מטרים. על פי התכנון, הדגם הסופי של ספינת החלל שמייצרת SpaceX אמור להיות בגובה של כ-120 מטרים. החזון של מייסד החברה, אילון מאסק הוא להשתמש במשגרים וגם בחלליות פעמים רבות, על מנת לחסוך בעלויות. לכן, המשגרים של SpaceX שמשגרים אסטרונאוטים וציוד לתחנת החלל הבינלאומית וגם לוויינים נוחתים באופן אנכי והחברה משתמשת בהם לשיגורים נוספים לחלל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות