אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות: שיעור הבדיקות החיוביות אתמול - 5.1% צילום: ערן גרנות

דיווח שוטף

משרד הבריאות: שיעור הבדיקות החיוביות אתמול - 5.1%

נתניהו: אוסטריה ודנמרק ישתפו פעולה עם ישראל בהקמת קרן מחקר ופיתוח בתחום החיסונים; המועצה האזורית שומרון נערכת לחיסון 5,000 פועלים פלסטינים; המנהלת הרפואית של "מגן ישראל": "אין לנו דרך טובה מספיק כדי להבטיח שאנשים ייכנסו לבידוד"

04.03.2021, 23:31 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

23:23 - שיעור הבדיקות החיוביות אתמול - 5.1%

משרד הבריאות עדכן הערב (ה') את נתוני התחלואה בקורונה. על פי העדכון, 2,710 מאומתים חדשים אובחנו מחצות לאחר שאתמול אובחנו 4,377 מאומתים חדשים. מספר החולים הפעילים עומד על 41,357 איש. מספר החולים קשה עומד על 702 - ירידה של 38 מחצות. מספר המונשמים - 227. שיעור הבדיקות החיוביות אתמול עמד על 5.1% מתוך 88,648 בדיקות בסה"כ. לפי משרד הבריאות, עד כה חוסנו בישראל 4,896,113 איש במנה ראשונה (33,969 מחצות) ו-3,642,338 איש במנה שנייה (63,590 מחצות). מספר הנפטרים עומד על 5,822.

19:25 - ראש ממשלת דנמרק: "ישראל היא מקור השראה עבורנו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם מנהיגי אוסטריה ודנמרק כי שתי המדינות ישתתפו עם ישראל בהקמת קרן מחקר ופיתוח בתחום החיסונים. הוא ציין כי שלוש המדינות ייבחנו אף ייצור משותף של חיסונים נגד קורונה. "אנחנו לא יודעים כמה זמן יחזיקו החיסונים - ולכן אנו צריכים להגן על תושבינו ורוצים ליצור יכולות על ידי חיבור משאבים נוכל להתמודד טוב יותר", אמר נתניהו לצד הקנצלר האוסטרי סבסטיאן קורץ וראש הממשלה הדנית מטה פרדריקסן. "נצטרך הגנה מפני העתיד. אנחנו צריכים להיות בטוחים שנגן על אזרחינו. נדון באפשרויות ייצור והשקעות במפעלי ייצור לחיסונים. אלה חדשות נפלאות שמשקפות הערכה הדדית", הוסיף.

ראש ממשלת דנמרק מטה פרדריקסן אמרה במסיבת העיתונאים בירושלים - לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו וקנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ - כי שיתוף הפעולה שהוכרז בין המדינות בתחום חקר ופיתוח חיסונים "נועד להגן על אזרחינו". היא הוסיפה: "אסור לנו להרשות לעצמנו להיתפס לא מוכנים. אולי יהיו מגפות חדשות ומשברי בריאות חדשים. אנו צריכים להחליף רעיונות חדשנות והפצת חיסונים. בזה התמקדנו ולא רק באיך לעזור אחד לשני". פרדריקסן שיבחה את מבצע החיסונים הישראלי ואמרה כי "ישראל היא מקור של השראה עבורנו".

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ אמר כי "המגפה ניתנת להבסה רק בשיתוף פעולה גלובלי". קורץ הוסיף: "אנו צריכים להתכונן לשלבים הבאים של המגפה אחרי הקיץ. רק באוסטריה נצטרך 30 מיליון חיסונים". במסגרת שיתוף הפעולה עם ישראל ודנמרק, הוא ציין, ישקיעו המדינות במפעלי ייצור בישראל ובאירופה. הוא הדגיש כי אוסטריה תמשיך בשיתוף הפעולה עם האיחוד האירופי: "אנחנו צריכים לעבוד ביחד לא רק כדי להילחם בווירוס עכשיו, אלא במוטציות שיבואו".

(איתמר אייכנר)

ראש ממשלת דנמרק, מטה פרדריקסן, צילום: רויטרס ראש ממשלת דנמרק, מטה פרדריקסן | צילום: רויטרס ראש ממשלת דנמרק, מטה פרדריקסן, צילום: רויטרס

17:35 - שרת התיירות: הושגה הסכמה על הגדלת מכסת הישיבה בחוץ במסעדות למאה איש

שרת התיירות אורית פרקש הכהן מסרה כי הושגה הסכמה בין משרד התיירות לבין משרד הבריאות על הגדלת מכסת כמות הסועדים שיורשו לשבת בחוץ במסעדות למאה איש. "זה שינוי משמעותי למסעדות חוף ומסעדות שעיקר ההושבה שלהן היא חיצונית. תודה ליולי אדלשטיין שנענה לבקשתי. מחכה לפתיחה של הענף הזה שספג פגיעה כל כך קשה", אמרה השרה.

(איתמר אייכנר)

 

17:15 - המועצה האזורית שומרון נערכת לחיסון 5,000 פועלים פלסטינים

במועצה האזורית שומרון נערכים לאפשר את חיסונם של כ-5,000 פועלים פלסטינים אשר עובדים באזור התעשייה ברקן וביישובי הסביבה. לשם כך הוכשר אזור מיוחד באזור התעשייה ברקן, שיחל לפעול החל מיום ראשון בשעה 9:00. ראש המועצה האזורית יוסי דגן מסר: "אני מודה לשר הבריאות יולי אדלשטיין ולמערכת הבטחון שנענו לפניותינו וכן של אישי הציבור וראשי הרשויות בנושא זה, בבקשה לאפשר גם לעובדים מערביי יו"ש להתחסן. לקורונה אין גבולות - היא מסוכנת לכולם באותה מידה".

(אלישע בן קימון)

 

12:15 - 30 מיטות בלבד נוספו לבתי החולים בישראל בשנה האחרונה

בדו"ח מסכם לשנת 2020 ששלח הבוקר (ה') משרד הבריאות למנהלי בתי החולים עולה כי בשנת 2020 נוספו 30 מיטות בלבד בתקן לבתי החולים הכלליים ורק תשע מיטות באשפוז הפסיכיאטרי. לשם השוואה, בשנת 2019 נוספו 336 מיטות ובשנת 2018 נוספו למערך האשפוז 167 מיטות. בעשור האחרון נרשמה תוספת של 1,740 מיטות.

מנגד, נוספו מיטות ייעודיות עבור חולי קורונה במהלך השנה לאחר פרוץ המשבר. ואולם, יש להדגיש כי מיטות אלו אינן בתקן ומכאן שהן עשויות לצאת משימוש לאחר תום משבר הקורונה. "מיטות אלו לא נוספו ברישיון בית החולים", הובהר בדו"ח. נתון מטריד נוסף שעולה ממנו הוא שבעשור האחרון נרשמה ירידה של 8% בסך הכל ביחס בין מיטות אשפוז כלליות לאוכלוסייה והוא עמד נכון לסוף 2020 על 1.758 מיטות ל-1,000 בני אדם.  

11:10 - לראשונה מסוף דצמבר: פחות מ-700 חולים קשה בקורונה

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 4,142 נדבקים בקורונה, מתוך כ-80 אלף בדיקות שנערכו. שיעור החיוביים עמד על 5.2%. 699 חולי קורונה במצב קשה מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ - הנתון הנמוך ביותר מסוף דצמבר. 224 מהם מחוברים למכונות הנשמה. מניין הנפטרים מסיבוכי הנגיף בישראל הגיע ל-5,815, מהם 15 מתו אתמול. מהנתונים עולה כי יותר ממחצית מהנדבקים הם בני פחות מ-20, ו-50.1% הם ילדים או נערים. 5.4% מהמאובחנים אתמול היו בני יותר מ-60.

מחלקת קורונה בבית חולים איכילוב, צילום: רויטרס מחלקת קורונה בבית חולים איכילוב | צילום: רויטרס מחלקת קורונה בבית חולים איכילוב, צילום: רויטרס

המנהלת הרפואית של "מגן ישראל": "אין לנו דרך טובה לאכוף בידוד"

 

ד"ר אורלי גרינפלד, המנהלת הרפואית של "מגן ישראל", אומרת כי "הדאגה היא בעיקר בנושא נתב"ג, אנחנו לא רצינו לפתוח את השמיים". לדבריה, "אנחנו לא רוצים לייבא מוטציות שישנו את כללי המשחק". היא הבהירה כי החיסון יעיל גם נגד המוטציה הדרום אפריקנית, אבל הזהירה: "אם היא תהפוך לזן השולט בישראל, זה יכול לשנות את כללי המשחק". ד"ר גרינפלד בראיון באולפן ynet היא נשאלה אם יש דרך לאכוף שאנשים ייכנסו לבידוד, וענתה: "אין לנו דרך טובה מספיק. כרגע אם הייתה אפשרות לא לפתוח, לא היינו פותחים".

ד"ר אורלי גרינפלד, צילום: לע"מ ד"ר אורלי גרינפלד | צילום: לע"מ ד"ר אורלי גרינפלד, צילום: לע"מ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות