אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תרגיל פוליטי: הרפובליקאים מעכבים את אישור חבילת התמריצים שיזם הנשיא ביידן צילום: אי פי איי

תרגיל פוליטי: הרפובליקאים מעכבים את אישור חבילת התמריצים שיזם הנשיא ביידן

הסנאט דחה את הדיון באמצעות תרגילים פרלמנטריים בשל ביקורת שיש לו על התוכנית. התמריצים, בהיקף של 1.9 טריליון דולר, עומדים בראש סדר העדיפויות של הממשל הנכנס, וכוללים מימון לחיסונים וציוד רפואי, מענקים ישירים למשקי בית, לעסקים קטנים וסיוע למדינות ולרשויות המקומיות

05.03.2021, 10:06 | חדשות חוץ
הסנאט האמריקאי דחה את הדיון על חבילת התמריצים בגובה של 1.9 טריליון דולר שיזם הנשיא ג'ו ביידן לטיפול במשבר הקורונה, עד לסיום הקראה בקול של כל 628 העמודים המפרטים את התוכן.

קראו עוד בכלכליסט

ההצבעה על האישור הסופי של החבילה אמורה להתקיים במהלך היומיים הקרובים, אך הרפובליקאים מתכננים להשתמש בכל הטקטיקות העומדות לרשותם כדי לעכב את התהליך ככל האפשר. כך עלתה הדרישה מצידו של הסנטור הרפובליקאי רון ג'ונסון להקראת ההצעה.

מנהיג הרפובליקאים בסנאט מיץ מנהיג הרפובליקאים בסנאט מיץ' מקונל. עיכוב טכני לתמריצים | צילום: ABC מנהיג הרפובליקאים בסנאט מיץ

הסנאט עצמו חצוי - 50 דמוקרטים ו-50 רפובליקאים, כך שסגנית הנשיא קמלה האריס משמשת כשוברת השיוויון. בשל היתרון הצר הזה נאלצו הדמוקרטים להכניס כמה שינויים בחבילת התמריצים המוצעת וזאת על מנת להבטיח שכל 50 הסנטורים הדמוקרטים יתמכו בה.

השינויים המתוכננים כוללים הזרמת יותר סיוע למדינות קטנות יותר בארה"ב והוספת יותר כסף לפרויקטים של תשתיות. עם זאת, הניסיונות של חלק מהסנטורים לשנות באופן זמני את דמי האבטלה כשלו. במקרה זה, הסנאט ישמור על התוכנית שאושרה כבר בבית הנבחרים לפיה התוספת של 400 דולר בשבוע לדמי האבטלה תימשך עד סוף אוגוסט.

"הגיעה העת להתקדם עם סיוע גדול, נועז וחזק לציבור האמריקאי", הכריז מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר.

בעקבות המהומות שפרצו בגבעת הקפיטול ב-6 בינואר מצד תומכיו של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, התנהל הפעם הדיון תחת אבטחה כבדה. במשטרה הזהירו כי קבוצת מיליציה מתכננת לתקוף, אך בסופו של דבר היו רק כמה מפגינים מסביב למתחם.

תוכנית התמריצים, שעומדת בראש סדר העדיפויות של הממשל הנכנס, כוללת גם מימון לחיסונים וציוד רפואי ומענקים ישירים למשקי בית, לעסקים קטנים וכן סיוע נוסף למדינות ולרשויות המקומיות. הסקרים האחרונים מצביעים על תמיכה ציבורית נרחבת לתוכנית.

שינוי נוסף שהוכנס כבר ביום רביעי הוביל לכך שפחות משפחות בעלות הכנסה גבוהה יהיו זכאיות למענקים. השינוי הזה מוריד את עלות החבילה ב-12 מיליארד דולר, כך לפי הדמוקרטים.

הסנאט האמריקאי בוושינגטון. מאבקי כוחות, צילום: גטי הסנאט האמריקאי בוושינגטון. מאבקי כוחות | צילום: גטי הסנאט האמריקאי בוושינגטון. מאבקי כוחות, צילום: גטי

הרפובליקאים העבירו ביקורת על תוכנית הסיוע למדינות, שלדבריהם עדיין בנויה כך שהמדינות הגדולות כמו קליפורניה וניו יורק מקבלות את הסיוע הגבוה ביותר. "יש משלמי מסים במדינות כמו דרום דקוטה, צפון קרולינה וג'ורג'יה ומקומות אחרים ברחבי ארה"ב שלמעשה כותבים המחאות למדינות שלא זקוקות לזה", אמר הסנטור הרפובליקאי הבכיר ג'ון תונה.

בנוסף, מנהיג הרפובליקאים בסנאט מיץ' מקונל טען כי חבילת התמריצים כוללת יותר מדי סעיפים שאינם מטפלים ישירות במשבר הקורונה.

המגפה גרמה כבר למותם של קרוב ל-520 אלף אנשים בארה"ב ומיליונים נותרו ללא עבודה. "הדמוקרטים בוושינגטון מנסים לנצל את הפרקים האחרונים במשבר הזה כדי להעביר את החקיקה המקומית הפרוגרסיבית ביותר מזה שנות דור", אמר.

הדמוקרטים מנגד טוענים כי המדינה זקוקה לגל נוסף של תמריצים על מנת להימנע מהתאוששות כלכלית איטית וכואבת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות