אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוויץ: זוג משכונת רמות בי-ם לא זכאי להחזר מס כי הוא מתגורר "בשטח כבוש" צילום: יובל חן

בלעדי לכלכליסט

שוויץ: זוג משכונת רמות בי-ם לא זכאי להחזר מס כי הוא מתגורר "בשטח כבוש"

בני הזוג הגישו תביעה בהיקף של 5.6 מיליון שקל נגד רשות המסים בישראל, משום שנדחתה בקשתם להחזר מס משוויץ, על פי אמנה למניעת כפל מסים בין המדינות. בא כוח התובעים: "קיימת תקלה לפיה תושבי ישראל רבים חשופים לחיוב כפול במס על הכנסותיהם בחו"ל משום שמקום מגוריהם הוגדר כשטח שאינו שייך לישראל". רשות המסים: "בשל חובת סודיות לא נוכל להתייחס לדברים"

05.03.2021, 13:13 | ליטל דוברוביצקי

בני זוג ישראלים המתגוררים בירושלים, בשכונת רמות, טוענים בתביעה שהגישו לבית משפט, כי אינם זכאים להחזר מס בסכומי עתק, מאחר והם נחשבים על ידי שוויץ כמתגוררים "בשטח כבוש" שאינו נכלל בתחום מדינת ישראל, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

הזוג הגיש אתמול (חמישי) תביעה בהיקף של 5.6 מיליון שקל נגד רשות המסים בישראל ופקיד שומה מחוז ירושלים. זאת, בטענה כי בקשתם להחזר מס שמגיע להם על פי אמנה למניעת כפל מסים בין ישראל לשוויץ, נדחתה על ידי שוויץ.

לטענת הרשויות בשוויץ הם אינם נחשבים לתושבי ישראל, משום שמקום מגוריהם בשכונת רמות בירושלים הינו "שטח כבוש" שאינו נכלל בתחום מדינת ישראל, ועל כן האמנה אינה חלה עליו.

שוויץ. "מכירה במדינת ישראל בהתאם להחלטה 242 של מועצת הביטחון", צילום: שאטרסטוק שוויץ. "מכירה במדינת ישראל בהתאם להחלטה 242 של מועצת הביטחון" | צילום: שאטרסטוק שוויץ. "מכירה במדינת ישראל בהתאם להחלטה 242 של מועצת הביטחון", צילום: שאטרסטוק

בתביעה נטען כי במקביל, בני הזוג פנו אל שגריר שוויץ בישראל בניסיון להבין הכיצד תושבי שכונת רמות בירושלים אינם נחשבים לתושבי ישראל לצורך האמנה.

התשובה שהתקבלה משגרירות שוויץ בישראל היתה כי "שוויץ מכירה במדינת ישראל בהתאם להחלטה 242 של מועצת הביטחון של האו"ם על בסיס הגבולות לפני מלחמת ששת הימים של 1967 (קו ירוק). כתוצאה מכך, האמנות שנחתמו עם ישראל חלות רק במגבלות אלה. על פי המידע שנמסר על ידי מינהל המיסים הפדרלי וחקירותינו, האזור עם מיקוד (שמור במערכת-ל.ד) נמצא מחוץ למגבלה שצוינה, ולכן הסכם המיסוי הכפול אינו חל".

בתגובה לפניית "כלכליסט" מסר בתגובה עו"ד אלון רון, בא כוח התובעים כי "העובדות בתיק זה מגלות תקלה לפיה תושבי ישראל רבים חשופים לחיוב כפול במס על הכנסותיהם בחו"ל, רק משום שמקום מגוריהם נתפס על ידי שוויץ ואולי מדינות אחרות, כשטח שאינו שייך לישראל".

לא נכלל בתחום ישראל

בתביעה מצוין כי האישה היא בעלים של מניות שקיבלה בירושה מאחיה המנוח בשתי חברות שוויצריות המחלקות מדי שנה דיבידנדים מהם מנוכה במקור, בהתאם לדין השוויצרי, מס בשיעור של 35%.

התובעים מציינים כי נקטו בהליך גילוי מרצון בנוגע להכנסות התובעת מדיבידנדים שהתקבלו משתי חברות שוויצריות שהיא מחזיקה במניותיהן, מהם כאמור מנוכה מס במקור בשיעור של 35% בהתאם להוראות דיני המס בשוויץ.

על פי התביעה, "הליך הגילוי מרצון, אשר לווה על ידי המחלקה למיסוי בינלאומי ברשות המיסים, נוהל על בסיס קביעת פקיד השומה לפיה בהתאם להוראת סעיף 10(2)(ג) לאמנה בין מדינת ישראל לבין הקונפדרציה השוויצרית בדבר מניעת מיסי כפל לגבי מיסים על הכנסה ועל הון, הדיבידנדים חייבים בשוויץ במס בשיעור של 15% בלבד, ולכן התובעת תוכל לפנות אל רשויות המס בשוויץ על מנת לקבל החזר בגין המס ששולם ביתר בשיעור של 20% מהדיבידנדים שחולקו לה".

בסופו של הליך הגילוי מרצון, נוכח עמדת פקיד השומה ומחלקת המיסוי הבינלאומי בדבר תחולת האמנה, נחתם הסכם שומה והתובעים שילמו מס בסך כולל של 5.3 מיליון שקל בגין ההכנסות שנבעו מהדיבידנדים.

התובעים מציינים כי "הסכם השומה לא היה נחתם אלמלא יצאו הצדדים מהנחת הבסיס לפיה האמנה חלה בעניינה של האישה. לו ידעו התובעים כי האמנה אינה חלה עליהם, היו מדווחים על ההכנסות מדיבידנד ודורשים זיכוי של מלוא הסכומים ששולמו על ידי התובעת בשוויץ, דבר שהיה מוביל לכך שהם לא היו חייבים בתשלום סכום נוסף כלשהו לרשות המיסים בישראל".

לאחר חתימת הסכם השומה פנתה התובעת אל רשויות המס בשוויץ בבקשה לקבל החזר בגין המס שנוכה ביתר, נוכח האמנה. להפתעתה, בקשתה נדחתה בטענה שמקום מגוריה בשכונת רמות בירושלים הינו "שטח כבוש" שאינו נכלל בתחום מדינת ישראל לשיטת הרשויות בשוויץ ועל כן האמנה אינה חלה עליו.

בני הזוג טוענים כי "קביעה זו של רשויות המס בשוויץ שומטת את הקרקע מתחת להסכם השומה, שההתקשרות בו היתה בשל טעות שמקורה בקביעות נציגי רשות המיסים בישראל, שכעת ברור כי היו מוטעות ומטעות. בנסיבות אלה פנו התובעים לפני מספר חודשים לנציגי רשות המיסים בבקשה לקיום הליכי הסכמה הדדית עם שוויץ בהתאם לאמנה, על מנת למנוע מצב של כפל מס.

בנוסף ביקשו שמנהל רשות המיסים יעשה שימוש בסמכותו ויקבע כי ככל שהרשויות בשוויץ לא יחזרו בהן מעמדתן לפיה התובעת אינה נחשבת לתושבת ישראל לצורך יישום הוראות האמנה, הסכם השומה יבוטל ויותר לתובעת זיכוי מלא של מיסי החוץ אשר נוכו במקור מהדיבידנדים הכלולים בהסכם השומה.

מנהל רשות המסים ערן יעקב. מחכים לתשובתו, צילום: דוברות משרד האוצר מנהל רשות המסים ערן יעקב. מחכים לתשובתו | צילום: דוברות משרד האוצר מנהל רשות המסים ערן יעקב. מחכים לתשובתו, צילום: דוברות משרד האוצר

ממתינים לעמדת ישראל

התובעים טוענים כי על אף שחלפו למעלה מ-10 חודשים ממועד פניית התובעים אל הנתבעים, טרם הושגה הסכמה עם שוויץ והנתבעים אף אינם מסוגלים להעריך מתי תוכרע הבקשה לקיום הליכי הסכמה הדדית.

"כמו כן, רשות המיסים נמנעת מליתן הכרעה כלשהי בבקשה לבטל את הסכם השומה. כך מוצאים עצמם התובעים, שהינם כמובן תושבי ישראל לכל דבר ועניין אחר, במצב בו שילמו בפועל כ-49% מס על הכנסה מדיבידנד, שחל עליה בהתאם לפקודה שיעור מס מקסימלי של 33% בלבד.

"התובעים ניסו ככל יכולתם לפעול בשיתוף פעולה עם הנתבעים כדי לפתור מצב אבסורדי ומזיק זה, אך ללא הצלחה, והנתבעים אף אינם מוכנים להתחייב כי המצב יתוקן. בנסיבות אלה לא נותר לתובעים אלא לפנות לבית המשפט על מנת שיורה על ביטול הסכם השומה והשבת הסכומים ששולמו על ידי התובעים מכוחו".

את התובעים מייצגים בהליך המשפטי עורכי הדין אלון רון ואילת לשם ממשרד ורדי לשם רון, ובהליכי השומה רו"ח שוקי ויטה ושמוליק אלגרנטי ממשרד ויטה אלגרנטי ושות'.

מרשות המיסים בישראל נמסר כי "בשל חובת סודיות הקבועה בחוק לא נוכל להתייחס לדברים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות