אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים: להעניק "תקופת חסד" ליזמים שמאחרים במסירת דירות צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

משרד המשפטים: להעניק "תקופת חסד" ליזמים שמאחרים במסירת דירות

בינואר הבהיר משרד השיכון כי האיחור המרבי שאינו מזכה רוכשי דירות בפיצוי על מסירת הדירה נותר 60 יום בלבד - למרות הקורונה; ואולם כעת כותבים במשרד המשפטים כי "ראוי שהצדדים יפעלו לפי המלצות הצוות הבין משרדי", שלפיהן לתקופה שאינה מזכה בפיצוי יתווספו עד 60 ימים

07.03.2021, 11:21 | דרור מרמור

ראש בראש: לאחר שמשרד השיכון הבהיר לפני כחודש כי האיחור המרבי שאינו מזכה רוכשי דירות בפיצוי על מסירת הדירה נותר 60 יום בלבד מהמועד שנקבע בחוזה, שלח בסוף השבוע משרד המשפטים התייחסות מפורטת ללשכת עורכי הדין, ולפיה למרות שלשון החוק המחייב לא תוקנה, "ראוי שצדדים לחוזה יפעלו על פי המלצות הצוות הבין משרדי שגיבש המשנה ליועץ המשפטי ארז קמיניץ". לפי המלצת הצוות, לתקופה של 60 יום שאינה מזכה בפיצוי יתווסף פרק זמן נוסף של 40 או 60 יום – "כששתי האפשרויות ראויות ומאוזנות בעינינו, זאת מתוך הכרה בנסיבות היחודיות שנוצרו עקב משבר הקורונה".

קראו עוד בכלכליסט

במשרד המשפטים מדגישים כי המלצת הצוות הבין משרדי אינה רק נכונה וראויה כשלעצמה, "אלא בכוחה גם לקדם וודאות משפטית בין צדדים, למזער סכסוכים משפטיים, להקטין היזקקות להליכים משפטיים מסורבלים ולחסוך בעלויות התדיינויות מכבידות". להערכת משרד המשפטים, ההמלצות שמקנות עוד "תקופת חסד" לקבלנים "עולות בקנה אחד עם הוראות הדין והפסיקה – ועם האיזון המשפטי שייערך בנסיבות של משבר הקורונה – ועל כן הן בגדר חיזוי סביר של תוצאותיו של הליך משפטי".

אתר בנייה, צילום: שאול גולן אתר בנייה | צילום: שאול גולן אתר בנייה, צילום: שאול גולן

עם זאת, עו"ד כרמית יוליס, ראש אשכול נדל"ן באגף ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, וד"ר אפי צמח, ממחלקת ייעוץ וחקיקה, מדגישים במכתבם כי "אין להציג את ההמלצה הנזכרת כמעין 'חוק' מחייב ואין לנצל את ההמלצה כמכשיר המקנה כוח מיקוח עודף לאחד הצדדים". השניים כתבו כי "למיטב ידיעתנו, התקבלו במשרד השיכון תלונות על כך שיש קבלנים המציגים בפני הרוכשים מצג שלפיו ההמלצות הן דבר חקיקה מחייב ואפילו מציינים כי תקופת החסד הנזכרת היא ארוכה יותר מזו הנזכרת בהמלצות ומכסה את כל האיחור, יהא משכו אשר יהא. אנו רואים בחומרה רבה מצגים מעין אלה, שאינם אלא שימוש לרעה בהמלצות הוועדה שנועדו להקל על התנהלות השוק, ובגדר הטעיית צרכנים. נבקש כי גם אתם תפעלו בכל דרך כדי למנוע התנהלות זו".

 לדברי עו"ד אבי ללום, יו"ר מנהל פורום קניין ומקרקעין בלשכת עורכי הדין, "עמדת משרד המשפטים חשובה מאוד ליצירת ודאות מתוך איזון נכון בין כל הצדדים".

בינואר הבהיר היועץ המשפטי של משרד השיכון, אלעזר במברגר, כי למרות הודעת המשרד מהקיץ כי יינתן ליזמים פרק זמן נוסף של 40 יום לעכב מסירת דירות, "מבחינה משפטית לא חל כל שינוי בהסדר הקבוע בחוק מכר דירות מימים ימימה". אי לכך, הוא הדגיש, האיחור המרבי שאינו מזכה בפיצוי נותר

 60 יום בלבד ממועד המסירה הקבוע בחוזה. לאחר מכן, נדרש היזם לפצות את רוכש הדירה ב-150% משכר הדירה עבור דירה דומה - החל מהיום הראשון לאיחור במסירה.

במשרד המשפטים ציינו במכתב כי "על הצדדים לברוח מן המחלוקת ולהשכיל להגיע לפתרון מוסכם בדרכי פשרה ושלום. המלצותינו הקונקרטיות בסוגיה הנוכחית הן בבחינת פתרון נאות בהישג יד, והן בגדר הגשמת המלצותיו הכלליות של הצוות הבין משרדי שלפיהן על צדדים לחוזה לנהוג בתום לב, לפעול בשיתוף פעולה ולהגיע באופן מוסכם לתוצאות ראויות והגונות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות