אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פקקים בנמלי הים והובלה אווירית של חיסונים אוששו את טיסות המטען צילום: התעשייה האווירית

פקקים בנמלי הים והובלה אווירית של חיסונים אוששו את טיסות המטען

הביקושים למטוסי מטען חזרו לרמות של טרום המשבר, כאשר התאוששות חזקה במיוחד נרשמה באפריקה בזכות הסחר עם אסיה. זרזים נוספים: הובלת ציוד רפואי וחשש מעיכוב סחורות בים

08.03.2021, 21:45 | חדשות החוץ

חדשות טובות מעולם המטענים האוויריים: על פי דו"ח של ארגון חברות התעופה הבינלאומי (IATA), הביקוש בינואר חזר לרמה של טרום המשבר, ובהשוואה לדצמבר 2020, מסמן התאוששות חזקה.

קראו עוד בכלכליסט

הביקוש העולמי, שנמדד בטון לק"מ (CTK), עלה בינואר ב־1.1% בהשוואה לינואר 2019 וב־3% בהשוואה לדצמבר 2020. העלייה מאפיינת את רוב העולם, אבל גדולה במיוחד בצפון אמריקה ובאפריקה. בקרב חברות תעופה אפריקאיות זינק הביקוש למטענים ב־22.4% בהשוואה לינואר 2019, כשהוא מאפיל על עלייה של 6.3% בדצמבר לעומת החודש המקביל ב־2019. תרמה לצמיחה, עלייה חדה בנתיבי הסחר שבין אסיה לאפריקה.

סיבה מרכזית להאוששות טיסות המטען היא העומס בנמלי הים, שגורם לקמעונאיות לוותר על שילוח ימי ולעבור לאופציה האווירית, כדי להציב על מדפי החנויות פריטים פופולריים או עונתיים במהירות המרבית. אף שתעריפי האוויר יקרים יותר, הם צנחו בחודשים האחרונים, כך דיווחה רשת CNBC בהסתמך על נתונים של חברת פרייטוס שמנתחת את שוק ההובלה המקוון הבינלאומי.

מטוס מטען של אמזון, צילום: שאטרסטוק מטוס מטען של אמזון | צילום: שאטרסטוק מטוס מטען של אמזון, צילום: שאטרסטוק

"בעוד שתעשיית המטענים האוויריים חוותה בחודשי המגפה הראשונים תקופה של תנודתיות, עלייה של 400% בהובלה הימית בין פברואר לאפריל 2020 הפכה אותה לצוואר הבקבוק של שרשראות האספקה העולמיות, מה שהפך את המטענים האוויריים לאופציה כדאית יותר בחלק מהמקרים", הסביר איתן בוכמן, סמנכ"ל השיווק של פרייטוס.

העלייה נרשמה גם בזכות הובלה של חיסוני קורונה, שנדרשים לתנאי קירור מיוחדים, וציוד רפואי נוסף הנדרש למלחמה במגפה. אוסטריאן איירליינס, למשל, דיווחה לאחרונה כי העבירה למדינות באסיה יותר מ־2,000 טונות של ציוד מגן אישי, מסכות, כפפות כמו גם בדיקות אנטיגן מהירות, באמצעות רכבת אווירית של 100 טיסות מטען.

לפי דו"ח שפרסמו לאחרונה מקינזי ו־DHL, ההערכה היא כי הביקוש העולמי לחיסוני קורונה יעלה על 10 מיליארד מנות, מה שיחייב כ־15 אלף מטוסי מטען לביצוע המשלוחים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות