אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חגיגות סיום האבטלה אפילו לא נראות באופק צילום: באדיבות שירות התעסוקה

ניתוח כלכליסט

חגיגות סיום האבטלה אפילו לא נראות באופק

שירות התעסוקה פרסם הודעה אופטימית על חזרה לעבודה של 185 אלף מובטלים, אלא שלא רק שמוקדם לחגוג - אי אפשר עדיין לתחום את ממדי האסון התעסוקתי

10.03.2021, 11:13 | שחר אילן

שירות התעסוקה פרסם אתמול את ההודעה האופטימית הראשונה שלו זה חודשים רבים, ולפיה 185 אלף מובטלים חזרו לעבודה מאז החלה פתיחת המשק ב־7 בפברואר.

אלא שבפועל עוד לא התחלנו לפנות את הריסות שוק העבודה, ולא רק שמוקדם להתחיל לחגוג, אלא אי אפשר עדיין לתחום את ממדי האסון התעסוקתי.  

קראו עוד בכלכליסט

מתוך 185 אלף המובטלים שחזרו לעבודה 83% היו בחל"ת, רובם עובדי חינוך ומסחר. כלומר מדובר בעיקר במובטלי "הדלת המסתובבת" שנפלטים מדי סגר וחוזרים בסיומו. במצב הזה שבו רק 30 אלף מובטלים שחזרו לעבוד היו ללא מעסיק נראה שאין מקום להסתכל על חמישית הכוס המלאה ויש להתמקד דווקא ב־80% הכוס הריקים.

על פי נתוני שירות התעסוקה, גם אחרי פתיחת חלקים גדולים מהמשק נותרו 571 אלף תובעי דמי אבטלה, כאשר רק 56%, שהם 322 אלף, נמצאים בחופשה ללא תשלום. ל־44% מהם אין מעסיק. כמובן לנמצאים בחל"ת יש סיכוי גבוה בהרבה לחזור לעבודה. 

התעסוקה עדיין מדשדשת התעסוקה עדיין מדשדשת התעסוקה עדיין מדשדשת

אלא שתובעי דמי האבטלה הם רק חלק מתמונת האבטלה. בנוסף אליהם רשומים 81 אלף תובעי הבטחת הכנסה, שהם מובטלים כרוניים. יחד איתם רשומים עכשיו בשירות התעסוקה 652 אלף תובעי קצבאות, ובנוסף רשומים 87 אלף שאינם תובעים דבר כי אינם זכאים. סביר שחלקם חזרו לעבודה ולא דיווחו. כך שאפשר להעריך את מספר דורשי העבודה הנוכחי ב־700 אלף.

המשמעות היא שלכ־380 אלף מובטלים, שהם כ־54% אין מעסיק והם יתקשו יותר לחזור לעבודה ורובם צפויים לאבטלה ממושכת. ייקח שנים עד שנחזור לרמות האבטלה להן התרגלנו של 4%.

הודעה שפרסם שירות התעסוקה בתחילת השבוע לרגל יום האישה חשפה דווקא את העובדה שהאבטלה הממושכת הכרונית היא יותר בעיה של גברים. שיעור הגברים המפוטרים מכלל הגברים שהיו רשומים בשירות התעסוקה בינואר עמד על 28% לעומת 21% בקרב הנשים. שיעור הגברים המפוטרים והמובטלים מעל חצי שנה מכלל הגברים המפוטרים עמד בינואר על 22% לעומת 17% בלבד בקרב הנשים. שעור הגברים הנמצאים בחל"ת ממושך מעל לחצי שנה עמד באותו זמן על 52% מהגברים בחל"ת לעומת 39% בקרב הנשים.

מנהל מחלקת מחקר ומדיניות של שירות התעסוקה גל זהר מסביר זאת בפערי התעסוקה בין גברים לנשים, ובייחוד בשכבות החלשות. לדבריו, יותר גברים עם כישורים נמוכים נמצאים בשוק העבודה והם שייתקעו באבטלה ארוכת טווח. לעומת זאת, נשים עם כישורים דומים יהיו מראש מחוץ לשוק העבודה.

הורים לילדים מועדים לאבטלה ממושכת

בעיה חמורה עוד יותר שנחשפה - הורים לילדים מועדים יותר לאבטלה ממושכת. שיעור האבות הנמצאים באבטלה ארוכת טווח הוא הגבוה ביותר. 59% מהגברים המובטלים עם ילדים היו בינואר באבטלה ארוכת טווח.

ומה הממשלה עושה כדי להתמודד עם ממדי האסון התעסוקתי? כרגיל מתקוטטת. השבוע הוציאה מינהלת ההכשרה המקצועית במשרד האוצר קול קורא ראשון למעסיקים להכשרת עובדים. זה קרה אחרי חודשים ארוכים שבהם עיכב שר האוצר ישראל כץ את תקציבי ההכשרה המקצועית עד שיצליח להקים את המינהלת ולהשאיר את התקציבים, המשרות והיוקרה אצלו.

העימות כעת הוא על גובה המענקים לעידוד חזרה לעבודה. בנובמבר אישרה הכנסת לתת לכל מי שהיה מבוטל לפחות שלושה חודשים ויחזור לעבודה בשכר נמוך משכרו המקורי - מענק שיבטיח שישתכר יותר מדמי האבטלה. בביטוח הלאומי חשבו שזה לא מספיק והציעו לתת לכל מובטל שיחזור לעבוד, גם בשכר המקורי, שני מענקים בגובה דמי אבטלה מלאים.

בינואר פרסמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ תוכנית שוחד בחירות של חלוקת כסף לבוחרים. לתוך התוכנית הזאת הם הכניסו שלא בטובתה גם את יוזמת הביטוח הלאומי, מה שבוודאי לא עזר לקדם אותה. בינתיים נמשך העימות בין הביטוח הלאומי לאנשי אגף התקציבים, שחושבים שלחלק כסף למובטלים שחוזרים לעבוד בשכר המקורי זה בזבוז כסף מיותר.

אגף התקציבים ניצח: המענק הנוסף הצטמצם מאוד ויקבלו אותו רק מובטלים חמישה חודשים ומעלה שירדו בשכרם. מה שברור זה שמצב של מריבות במקום פעולות לא מעודד בינתיים אף אחד לחזור לעבודה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות