אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי ישתף פעולה עם טריא כדי להגדיל את נתחו בענף המשכנתאות צילום: אלי לו

לאומי ישתף פעולה עם טריא כדי להגדיל את נתחו בענף המשכנתאות

חברת הפינטק טריא פיתחה אלגוריתם חכם שיוצר דירוג אשראי ווירטואלי ומנבא את יכולת ההחזר של הלקוח; מנכ"ל החברה:"המערכת שלנו תכניס תחרות בענף המשכנתאות ותגדיל את היכולת של לאומי להתחרות בענף על ידי הוזלת עלויות גם ללקוחות"

10.03.2021, 11:31 | אלמוג עזר

בנק לאומי וחברת הפינטק טריא ישתפו פעולה כדי לפתח את מערך המשכנתאות של הבנק. מדובר בשיתוף פעולה ראשון בישראל בין בנק לחברת P2P. טריא פינטק היא חברה אחות של טריא ישראל שמספקת משכנתאות כהלוואות P2P בשווי של כמיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול פרסם בנק לאומי את הדו"ח השנתי שלו. על אף משבר הקורונה שהשפיע על מרבית 2020, הצליח לאומי לצמוח בתיק האשראי ב-4.5% ל-295 מיליארד שקל. תיק המשכנתאות של לאומי צמח בקרוב ל-7% ל-91.3 מיליארד שקל. למרות התוצאות הנאות, לאומי עדיין מפגר אחרי מזרחי טפחות והפועלים בכל הנוגע לגודל תיק המשכנתאות.

מזרחי טפחות הוא בעל תיק המשכנתאות הגדול ביותר עם 145 מיליארד שקל (155 מיליארד שקל עם בנק אגוד) במשק הישראלי ובנק הפועלים בעל תיק של 96 מיליארד שקל נמצא במקום השני. הנתון של בנק הפועלים נכון לסוף הרבעון השלישי והוא צפוי לגדול באופן משמעותי על רקע הגידול בהלוואות בחודש דצמבר בו נלקחו משכנתאות בהיקף חריג של 8.3 מיליארד שקל. כלומר מזרחי טפחות והפועלים הגדילו את הפער בהיקף תיקי המשכנתאות שלהם מלאומי ב-2020.

שחף ארליך, מנכ"ל טריא, צילום: אלי לו שחף ארליך, מנכ"ל טריא | צילום: אלי לו שחף ארליך, מנכ"ל טריא, צילום: אלי לו

הרווחיות בענף המשכנתאות נמוכה יותר לעומת האשראי העסקי, אבל ההשקעה הטכנולוגית משתלמת בשל הקשר שנוצר בין הלקוח לבנק בטווח הארוך. על פני שנים, הרווחיות הנמוכה הופכת לכדאית לבנק.

לדברי מנכ"ל טריא, שחף ארליך, "המערכת של טריא תכניס תחרות בענף המשכנתאות ותגדיל את היכולת של לאומי להתחרות בענף על ידי הוזלת עלויות גם ללקוחות. המערכת תתבסס על מערך המשכנתאות הקיים של לאומי. הבנקים הגדולים בעולם כבר הבינו את הפוטנציאל שבשיתוף הפעולה בין פינטק למערכת הפיננסים המסורתית".

שווי השוק של לאומי הוא 32 מיליארד שקל, הבנק השני בגודלו לאחר בנק הפועלים שנסחר בשווי שוק של 33 מיליארד שקל. על מנת להישאר תחרותי השקיע לאומי בשנים האחרונות בגזרה הטכנולוגית. בשנת 2016 הפך לבנק הראשון בישראל שעשה שימוש בטכנולוגיית ענן, בשנת 2017 הקים את PEPPER, הבנק הדיגיטלי הראשון בישראל ולאחרונה השיק לראשונה במערכת הבנקאית "משכנתא טוטאל דיגיטל" ואפשרות לקבל ייעוץ ללקיחת משכנתה בזום. עתה, מוכן לאומי להסתכן ולחשוף את מערכת המשכנתאות שלו לגורם זר שעשוי להיות מתחרה משמעותי שלו בתחום בשנים הבאות.

טריא הוקמה ע"י אייל אלחיאני, ורדה לוסטהויז ואסף שלוש, וביססה את כוחה בעזרת סדרת פיתוחים טכנולוגיים ייחודיים. בין השאר פיתחה החברה אלגוריתם חכם שיוצר דירוג אשראי ווירטואלי, ומנבא את יכולת ההחזר של הלווה. מאז הקמתה עברו בפלטפורמה של טריא מעל 4.5 מיליארד שקל. יתרת תיק האשראי המגובה בבטוחות נדל"ן של החברה עומד על מעל ל-2 מיליארד שקל. ביולי הקרוב אמורה טריא להפוך לחברה ציבורית במסגרת מיזוג לשלד הבורסאי לוזון נדל"ן, בבעלותו של איש העסקים עמוס לוזון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות