אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ת"א: "גננות ומורים שרוצים ללמד - חייבים להתחסן"; מפעל הפיס: "נפטר מי שלא יתחסן" צילום: עידו קסלר

ת"א: "גננות ומורים שרוצים ללמד - חייבים להתחסן"; מפעל הפיס: "נפטר מי שלא יתחסן"

החלטה ראשונה מסוגה של עיר מרכזית: מיום ראשון יידרשו עובדי ההוראה והצוותים החינוכיים בגנים ובבתי הספר להציג בכניסה למוסדות החינוך תעודת התחסנות, תעודת החלמה או תוצאה שלילית של בדיקה קורונה מ-72 השעות האחרונות. הרקע: יותר מ-50 גנים ובתי ספר סגורים בעיר עקב חשיפה לחולים מאומתים

10.03.2021, 12:56 | תמר טרבלסי חדד וגד ליאור, ynet
לא התחסנתם? תישארו מחוץ לגנים ולכיתות: עובדי ההוראה והצוותים החינוכיים בגני הילדים ובבתי הספר בתל אביב יידרשו החל מיום ראשון להציג בכניסה למוסדות החינוך תעודת התחסנות, תעודת החלמה או תוצאה שלילית של בדיקת קורונה שנערכה ב-72 השעות האחרונות. כך נודע ל-ynet. מדובר בהחלטה ראשונה מסוגה של עיר גדולה.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה, הנוגעת לגננות, מורים, סייעות ואנשי ונשות מנהלה בגנים ובבתי הספר היא החלטה מחייבת. בעירייה אמרו כי כל מקרה של עובד או עובדת שיעמדו בסירובם להיבדק או להתחסן ייבחן לגופו, וציינו כי העירייה רשאית להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה לשם שמירה על בריאות התלמידים והצוות החינוכי.

בתל אביב סגורים כעת יותר מ-50 גני ילדים ובתי ספר בעיר עקב חשיפה לחולה מאומת. במכתב לכלל עובדי החינוך נאמר כי כחלק מהמאמץ הכללי לחזור לשגרה מבקשת העירייה למקד מאמץ בצמצום עד כדי מיגור התחלואה בבתי הספר ובגנים בעיר. "לצערנו לא כל העובדים והעובדות מחוסנים והתחלואה במוסדות החינוך עולה בשבועיים האחרונים", נאמר במכתב.

מתחם חיסונים בת"א, צילום: יובל חן מתחם חיסונים בת"א | צילום: יובל חן מתחם חיסונים בת"א, צילום: יובל חן

ראש המועצה המקומית כוכב יאיר-צור יגאל, יובל ארד, היה הראשון שהתנה כניסת אנשי חינוך בהתחסנות או בבדיקת קורונה. בתחילת השבוע הודיע ארד כי סייעת בבית ספר שסירבה להתחסן תצא לחופשה ללא תשלום. עתירה שהגישה הסייעת להורות על החזרתה עדיין תלויה ועומדת, ועדיין לא הוגשה לבית הדין עמדת היועץ המשפטי לממשלה.

בעיריית תל אביב מסרו כי העירייה מעודדת התחסנות או בדיקות של הצוותים החינוכיים במטרה לשמור על תלמידי העיר והצוות החינוכי, ולאפשר שגרת לימודים סדירה. עוד נמסר כי ההנחיה תקפה לכל עובדי מערכת החינוך.

עו"ד טל קדש, המייצג הורים רבים לילדים במערכת החינוך בתל אביב בתביעה להתנות כניסת עובדי חינוך למוסדות החינוך בהתחסנות או בבדיקה, בירך על הנוהל - ולצד זאת פנה לעירייה וביקש לבדוק כיצד הוא ייאכף ואילו אמצעים הועמדו על ידי העירייה לשם כך. לדבריו, מכוח עיקרון השקיפות מבוקש כי גם להורים יינתן מידע בזמן אמת באשר לביצוע הוראות נוהל התחסנות העובדים במוסדות החינוך.

יש לציין כי החוק לחיסון עובדים שמתייחס בעיקר לעובדי מערכת החינוך מתעכב כבר למעלה מחודש. הבוקר התייחס מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי לעניין בריאיון לאולפן ynet ואמר כי "חקיקה היא דבר מורכב שיש בו הרבה דיונים, שנדרשים למיסמוך ודברים כאלה". לדבריו, לפעמים החקיקה מתעכבת בגלל עתירות נגדה".

מפעל הפיס בצעד קיצוני: "עובד שלא יתחסן - יפוטר"

 

דוכן של מפעל הפיס, צילום: ערן גרנות דוכן של מפעל הפיס | צילום: ערן גרנות דוכן של מפעל הפיס, צילום: ערן גרנות

 

בתוך כך, מקום עבודה ראשון בארץ מאיים לפטר כל עובד שלא התחסן ולא יתחייב להתחסן מיידית. הנהלת מפעל הפיס (גוף ציבורי, כזכור) הודיעה לעובדים כי עובד שלא יתחסן יוזמן מיידית לשימוע לקראת פיטורים. כך נודע ל-ynet.

יו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי, שהיה בעבר גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומבכירי משרד האוצר, הודיע אתמול (שלישי) לעובדים כי עובד שלא יתחסן - יפוטר. "הבריאות כאן היא העיקר. אין שום דבר חשוב יותר", אמר יצחקי לעובדים.

בתשובה לפניית ynet אמר היום אביגדור יצחקי כי במפעל הפייס יש 300 עובדים באופן ישיר ועוד אלפי זכיינים. "זאת בכלל לא שאלה. כל העובדים של מפעל הפיס ללא יוצא מן הכלל יהיו מחוסנים וכך גם כל הזכיינים מחויבים בחיסון. אין פה שום שאלה ואין הנחות. רוב מכריע של העובדים כבר הבינו שהאמירה שלנו רצינית ורוצים להתחסן".

עוד אמר יצחקי, כי "כמי שאחראי על בריאות העובדים לא יכול לאפשר לאנשים לא מחוסנים להיכנס למתחם העבודה של מפעל הפיס - ובטח לא מגיע להם פרס שהם יעבדו רק מהבית וזה גם לא יהיה אפשרי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות