אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

גמזו בכנס כלכליסט: "אנו בדרך החוצה מהמגפה, אבל אסור להיות שאננים מדי"

מנכ"ל איכילוב ופרויקטור הקורונה לשעבר אמר בכנס חדשנות רפואית של כלכליסט, כי "הממשלה התבגרה, יש שיפור בהחלטות ובסוף כולם עברו לרמזור". הוא סבור ש"צריך להסביר לציבור מדוע לנהוג בזהירות, מה החיסון עושה ואיך יוצאים מהמגפה, ולא באמצעות הטלת סגר"

10.03.2021, 15:06 | מערכת כלכליסט
"התו הירוק הוא נכון וחכם בזמן הזה. אנו מאפשרים פתיחה וחזרה לשגרה לאנשים שכרגע אינם בסיכון, אם אנו רוצים לחזור לשגרה. אין מה לעשות, אלו שהתחסנו הם מוגנים ובטוחים. אנו מחויבים אליהם ואנו מחויבים לשגרה. איש אפשר להמשיך להטיל סגרים על האנשים האלה", כך אמר פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל המרכז הרפואי איכילוב בשיחה עם אדריאן פילוט בכנס חדשנות רפואית של כלכליסט.

גמזו התייחס לסוגיית הילדים והצפי לחיסונים ואמר כי ההחלטה לפתוח את כלל מערכת החינוך היא הכרחית למרות סכנת ההדבקה: "חייבים להחזיר גם את הילדים בצורה הדרגתית לשגרה. נתעכב אולי עם פנאי ובידור לילדים, אבל למערכת החינוך חייבים להחזירם.

"אני בטוח שיצליחו להוכיח שהחיסונים לילדים בטוחים ויעילים והם עושים את אותה עבודה שהם עושים אצל המבוגרים. אבל בשלב הביניים – חייבים להחזיר ילדים לשגרה תוך שמירה על התקהלות", אמר.

לגבי יתר האוכלוסייה סבור גמזו, לשער פרויקטור הקורונה, כי "יש להתנהל בזהירות עם התו הסגול. מערכת החינוך יכלה לגרום לתחלואה, אבל אחרי שחיסנו 90% מבני 50 ומעלה ושני שלישים מבני 40 פלוס, אנו במצב שמגן בצורה די מלאה על הדינמיקה המגפתית של הקורונה. לכן אנו יכולים להרשות לעצמינו לשחרר את הילדים שלא מחוסנים. ניתן לקחת קצת יותר סיכונים ולעשות צעדים קדימה".

גמזו מבקש מהציבור שלא לפחד וגם לא להפחיד מהמוטציות של הנגיף: "כל מי שעוסק במדע ומבין בנגיפים לא צריך להיות מופתע ממוטציות ואכן ראינו את המוטציות של הקורונה. הקורונה שהתחילה בסין - איננה אותה קורונה שיש היום. החיסון אפקטיבי למוטציות החשובות לרבות הבריטית והדרום אפריקאית. מוטציות תהינה כל הזמן, ומה שחשוב לדעת האם הן משנות את נתיב המגיפה. אבל אסור לנו להיות מבוהלים".

פרופ פרופ' רוני גמזו . לא להבהיל פרופ

עם זאת אומר גמזו: "אנו כחברה בדרך החוצה מהמגפה, אבל אסור להיות שאננים מדי. צריכים להמשיך להקפיד ובחכמה. חייבים להמשיך להסביר ולשכנע. הרמדאן עוד מעט. בואו נחכה קצת, בוא נהיה זהירים. עוד קצת איפוק. לקראת ליל הסדר המצב יהיה יותר טוב. אבל הכל צריך להיעשות בשכנוע ובשיח, לא באמצעות הטלת סגר ולא בעוצר. צריך להסביר לציבור מדוע לנהוג בזהירות, מה החיסון עושה ואיך יוצאים מהמגפה. אנחנו נצא ממנה בעוד חודש-חודשיים. הרי כולנו רוצים שהעסקים יחזרו, שהעובדים יחזרו, שהמסעדות יחזרו. שכולנו נחזור לחיים, אבל בלי להשתולל."

גמזו מזהה שיפור בעקומת הלמידה של הממשלה שלא תמיד עמדה לצידו כשכיהן כפרויקטר והעדיפה להתנהל לפי שיקולים פוליטיים ולא מקצועיים: "הממשלה התבגרה. יש שיפור ממה שהיה קודם כאשר היו מוותרים והיו אומרים 'יהיה בסדר' או 'את זה נעבור בקלות'. בסוף כולם עברו לרמזור. אנו רואים דפרניזציה לפי רמות תחלואה. הניהול הוא לפי אזורים ולפי תחלואה. כולם יותר בוגרים, יותר מקשיבים. יש גם יותר שיתוף פעולה בקרב כל שחקני המערכת: משרד הבריאות, צה"ל, רשויות מקומיות. יש גם יותר בדיקות ויותר חקירות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות