אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע אי אפשר יותר להתעלם מגודלה ומייחודיותה של סין credit: UBS

מדוע אי אפשר יותר להתעלם מגודלה ומייחודיותה של סין

בשני העשורים האחרונים גדלה כלכלת סין פי 5, והיא אחראית ל-20% מהתוצר הכלכלי הגלובלי. בזמן הזה, שוויו של שוק המניות הסיני גדל פי 25 והוא קרוב ל-11% משווי שוק המניות העולמי. ועדיין, משקיעים רבים לא מקצים שיעור תואם של השקעה באופן יחסי למשקלה במדדים הגלובליים

10.03.2021, 15:59 | מייקל בוליגר וארבד כריסטנסן

במהלך 20 השנים האחרונות גדלה כלכלת סין פי חמישה, והמדינה אחראית כיום ל-20% בקירוב מהתוצר הכלכלי הגלובלי ול-30% מהגידול בתמ"ג השנתי הגלובלי. בינתיים, שוק המניות שלה הגדיל את שוויו פי 25, כשהוא קרוב כיום ל-11% משווי שוק המניות העולמי, והשוק לאיגרות חוב סחירות סיניות גדל מ-200 מיליארד דולר ל-16 טריליון דולר. גם הרנמינבי הסיני התפתח והפך למטבע הנסחר השמיני בעולם, נכון ל-2019.

קראו עוד בכלכליסט

ובכל זאת, משקיעים גלובליים רבים אינם מקצים שיעור תואם מהשקעתם לסין באופן יחסי למשקלה במדדים הגלובליים, בין אם בשל הבנה בלתי מספקת של הזדמנות ההשקעה ומורכבות השוק, או בשל גורמים אחרים.

כמה מהזדמנויות הצמיחה האטרקטיביות ביותר בעולם מגיעות מסין, וזוהי אחת הסיבות לציפייה שלנו שהתשואות על מניות ואג"ח סיניות יהיו גבוהות ממקבילותיהן בשווקים המפותחים בשנים הקרובות. סין חותרת לחדשנות ולהספקה עצמית טכנולוגית. הוצאותיה על מו"פ גדלות במהירות כפולה מרמתן בארה"ב, והיא משכנת את מלאי מחשבי-העל והרובוטים התעשייתיים הגדול בעולם. סין הציבה לעצמה את היעד להשיג ניטראליות פחמנית עד 2060, שתתאפשר על ידי תשתיות חכמות יותר והובלה בטכנולוגיית תאי סוללה (מצברים) לכלי רכב חשמליים. סין גם מובילה בשיבוש דיגיטלי של ענפי הקמעונות והפיננסים, ואחראית ל-57% משוק הסחר האלקטרוני העולמי – אחת הסיבות להובלה שלה במעבר לחברה ללא-מזומן. מספרן הגדל במהירות של חברות גדולות ומצליחות הוא רק עדות אחת להצלחה זו. סין היא ביתן של כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם ומספרן רק הולך וגדל.  

שוק המניות בשנגחאי, סין, צילום: אי פי איי שוק המניות בשנגחאי, סין | צילום: אי פי איי שוק המניות בשנגחאי, סין, צילום: אי פי איי

המתחים הגוברים בין ארה"ב לסין יצרו סיכונים חדשים, אך קיימת גם אפשרות ששתי המדינות ינהגו על פי מודלים כלכליים וטכנולוגיים נבדלים אשר ישגשגו במקביל, מדי פעם בשיתוף פעולה, ובפעמים אחרות בתחרות. אנו סבורים כי משקיעים יעשו נכון אם ישכילו לבנות תיקי השקעות גמישים דיים כדי לעמוד בכל התוצאות האפשריות. המשמעות היא הקצאת השקעות לנכסים סיניים באופן שמשקף בצורה נאמנה יותר את משקלה הכלכלי, הפוליטי והפיננסי של המדינה, בעולם שמשתנה במהירות.

הכללת נכסים סיניים בתיק השקעות גלובלי יכולה להקנות יתרונות משמעותיים בגיוון הסיכון הודות לתפקידה הגדל של סין כמשבשת ומחדשת, כמו גם בשל מדיניותה הכלכלית והמוניטרית של סין המופנית כלפי פנים, שתוצאתה היא מחזורים כלכליים ומחזורי ריבית שסוטים לעתים מהשווקים הגלובליים. מניות ואג"ח סיניות נמצאות בקורלציה נמוכה יחסית עם מדדים גלובליים. כתוצאה מכך, הוספת נכסים סיניים לתיקי השקעות גלובליים יכולה להגדיל את התשואה הצפויה ולהפחית את הסיכון, זאת לפי הנחות שוק ההון של UBS Global Wealth Management.  

הכותבים, מימין ארבד כריסטנסן ומייקל בולינגר, credit: UBS הכותבים, מימין ארבד כריסטנסן ומייקל בולינגר | credit: UBS הכותבים, מימין ארבד כריסטנסן ומייקל בולינגר, credit: UBS

ההשקעה בסין כרוכה בסיכונים, ובהם סיכונים מקרו-כלכליים, רגולטוריים, וגיאופוליטיים. היד על ההדק של רגולציית ההגבלים העסקיים במגזר הטכנולוגיה הייתה קלה יחסית עד כה, אולם היא עשויה להתקשח עבור פלטפורמות אינטרנטיות סיניות. הסיכון של מחיקה ממסחר עבור חברות סיניות שנסחרות בבורסות אמריקאיות עלה, אך אנו מאמינים כי יותר חברות סיניות שרוצות להירשם למסחר בבורסות קרובות יותר לסין והתעניינות גוברת של המשקיעים בסין יכולים להגביל את ההשפעה בשווקים. סיכונים כלכליים ארוכי-טוח כוללים עלייה של 100 נקודות אחוז ביחס החוב לתוצר ב-10 השנים האחרונות, ואת התכווצות האוכלוסייה בגיל העבודה. ההיסטוריה מלמדת, עם זאת, כי לרשותם של קובעי המדיניות בסין עומדים שפע של כלים להפחתת סיכונים אלה.

הכותבים הם:

מייקל בוליגר, מנהל השקעות בכיר בתחום השווקים המתפתחים במשרד מנהל ההשקעות הראשי, UBS Global Wealth Management

ארבד כריסטנסן, Head Wealth Management Israel and Global Family Office Central and Southeastern Europe at UBS

מובהר כי אין באמור במאמר זה משום המלצה או חוות דעת בקשר לרכישה ו/או מכירה ו/או שיווק של ניירות ערך מכל סוג שהוא, ו/או ביצוע פעולות השקעה אחרות, והם אינם מהווים בשום אופן תחליף לייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות על-ידי מי שמורשה לעסוק בכך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של כל אדם. אין באמור בכתבה זו משום הצעה לרכישה של ני”ע. מובהר כי ייתכן ולכותב ו/או ל־ (UBS AG related-entity) UBS Wealth Management Israel קיים עניין אישי בנושא, ו/או שברשותם ני”ע המוזכרים בכתבה, בהתאם להוראות חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, התשנ”ה־1995.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות