אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גורם בוועדת הבחירות: פרסום דו"ח המבקר עלול לייצר דה לגיטימציה לתוצאות הבחירות צילום: באדיבות מבקר המדינה

גורם בוועדת הבחירות: פרסום דו"ח המבקר עלול לייצר דה לגיטימציה לתוצאות הבחירות

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מבקש לפרסם בשבוע הבא את הדוח השנתי שלו, ולצרף אליו דו"ח מיוחד על ועדת הבחירות. מקור בוועדה: "תמה על הרצון לפרסם את הדו"ח ימים ספורים לפני הבחירות, הדבר עלול ליצור דה לגיטימציה לתוצאות". בינתיים יו"ר הוועדה לביקורת המדינה אלעזר שטרן מעכב את הפרסום

10.03.2021, 20:13 | שחר אילן וצבי זרחיה

מקור בוועדת הבחירות המרכזית מזהיר מפני ההשלכות שעלולות להיות להחלטת מבקר המדינה מתניהו אנגלמן לפרסם לפני הבחירות דו"ח הכולל פרק על מערכות הסייבר של ועדת הבחירות.

לדברי המקור, "פרסום הדו"ח על הוועדה בעיתוי זה עשוי לשמש כפרי בשל בידי גורמים שמטרתם לייצר דה לגיטימציה לתוצאות הבחירות בכל מחיר". כן מזהיר המקור כי "פרסום דוח" שעוסק בסוגיית הגנת הסייבר ומערכות המחשוב בעיתוי זה, מחייב זהירות רבה כדי שלא לחשוף מידע רגיש הנוגע למערכות הוועדה, לגורמים עוינים".

קראו עוד בכלכליסט

המקור "הביע תמיהה על הרצון לפרסם את דו"ח הביקורת ימים ספורים לפני יום הבחירות, ועל כי הוא לא פורסם מיד בתום כל אחת ממערכת הבחירות הקודמות". זאת, לדבריו "בייחוד שלדעת כל הגורמים המקצועיים אין בדוח כל ליקויים המחייבים תיקון מיידי". עם זאת אמר ש"הוועדה מקדמת בברכה כל ביקורת, ופועלת להפקות לקחים ותיקון הליקויים".

מבקר המדינה מתניהו אנלגמן, צילום: באדיבות מבקר המדינה מבקר המדינה מתניהו אנלגמן | צילום: באדיבות מבקר המדינה מבקר המדינה מתניהו אנלגמן, צילום: באדיבות מבקר המדינה

 בין המבקר לבין יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ אלעזר שטרן מיש עתיד ניטשת מחלוקת עזה לגבי פרסום הדו"ח. שטרן אינו מכנס ישיבה של ועדת המשנה הביטחונית החסויה של הוועדה לביקורת המדינה, ובכך מסכל את פרסום הדו"ח שתוכנן לשבוע הבא, הכולל נושאים בטחוניים ואחרים וכן דו"ח על מערכות המידע והסייבר של ועדת הבחירות. זאת בטענה שאין כל דחיפות בפרסום הפרק על ועדת הבחירות המרכזית והוא יטיל דופי באמינות הועדה.

מבקר המדינה אנגלמן עמד לפרסם לראשונה מאז נכנס לתפקיד דו"ח דווקא לפני בחירות ביום שני הקרוב, ה-15.3. הדו"ח כולל 4 פרקים ביטחוניים על מעבר צה"ל לנגב, מערך הבריאות של צה"ל, שטחי אימונים ונושא הרחפנים. כן היו פרק על חוק הפיקדון בתחום הגנת הסביבה ומוכנות מערכת החינוך לשוק העבודה העתידי. בנוסף התכוון המבקר לצרף דו"ח מיוחד על מערכות המידע והסייבר של ועדת הבחירות.

הפרקים הביטחוניים והפרק על ועדת הבחירות טעונים דיון בוועדת המשנה הביטחונית של הוועדה לביקורת המדינה, שמחליטה מה לפרסם ומה לא. היום בצהרים עמד להתקיים דיון בוועדה שבראשה שטרן וחברים בה גם חברי הכנסת שלמה קרעי מהליכוד ואוריאל בוסו מש"ס. אלא שאז נקבע דיון מליאה לאותה שעה ושטרן הודיע על ביטול הישיבה. זה הליך טכני אלא ששטרן לא קבע מועד חדש לישיבה. זאת, לדברי גורמים במשרד מבקר המדינה למרות שיו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין היה מוכן לאפשר מועד חריג.

גם שטרן וגם משרד המבקר מסכימים שאין בדו"ח ממצאים חריגים וחמורים נגד ועדת הבחירות. ברור שמאחורי עמדתו של שטרן עומד החשש שפרסום הדו"ח מיועד ליצור דה לגיטימציה של ועדת הבחירות. שטרן אומר שהדו"חות הביטחוניים מונחים אצלו זמן רב. יו"ר סיעת יש עתיד ח"כ מאיר כהן שמייצג את האופוזיציה בוועדת ההסכמות של הכנסת היה מוכן לקיים הדיון. למרות זאת הסכמתו של ח"כ מיקי זוהר לדיון ניתנה רק לאחרונה. עוד הוא אומר ש"הבילד אפ של הדו"ח החל כבר בוועידת ידיעות".

יו"ר ועדת הבחירות אלעזר שטרן, צילום:  בשמת איבי יו"ר ועדת הבחירות אלעזר שטרן | צילום: בשמת איבי יו"ר ועדת הבחירות אלעזר שטרן, צילום:  בשמת איבי

הוא מתכוון לדברי המבקר מתניהו אנגלמן בוועידת "האנשים של המדינה" של ynet ו"ידיעות אחרונות" ב-22.2, כי הוא מתכנן להגיש דו"ח בעניין בטיחות מערכות המידע של ועדת הבחירות המרכזית ולברר עד כמה אלה חשופות לתקיפות סייבר. לדברי אנגלמן, "עוד מעט נגיע לקלפי - איך יזהו אותך? לפי תמונה, תעודת זהות. אולי אפשר לעשות שימוש בתעודת הזהות החכמה? האם אותו מזכיר קלפי שמסמן קו בסרגל זו הדרך הראויה? את כל הסוגיות האלה נציף ונפרסם בכפוף לחלקים החסויים".

"לחץ חריג לפרסם את דו"ח המבקר על ועדת הבחירות"

שטרן מסר כי" בימים האחרונים מופעל לחץ חריג ובלתי מוסבר לפרסם את דו"ח מבקר המדינה על ועדת הבחירות המרכזית. כיו"ר ועדת ביקורת המדינה, ולאחר שעיינתי בדו"ח מספר פעמים וקיימתי התייעצויות עם גורמים מקצועיים שונים על מנת להבין את דחיפות העניין, לא מצאתי סיבה עניינית לעסוק בנושא שבועיים לפני הבחירות. עצם העיסוק בנושא עלול להתפרש כהטלת ספק באמינותה של עבודת ועדת הבחירות המרכזית".

לדבריו, "קיימים נושאים רבים ודחופים בהרבה בביקורת המדינה שעדיין לא ראו אור, כמו דיוני הקורונה, משבר אכיפת החוק וענייני רווחה. אקבע דיון בוועדת ביקורת המדינה מיד לאחר הבחירות. אני שב ומביע הערכה ואמון מלא בעבודתה ובאמינותה של ועדת הבחירות המרכזית הפועלת ללא לאות להשתפר ולקדם את פעילותה למען בחירות דמוקרטיות".

עוד אמר שטרן כי יקיים דיון בשאר הדו"חות הביטחוניים בשבוע הבא ובדו"ח על ועדת הבחירות זמן קצר אחריהן. "הרי זה לא שאפשר לשפר עד הבחירות והרוב ממילא כבר תוקן. נתאפק עד לאחר הבחירות". לדבריו, "זה לא שאני בטלתי את הדיון אבל לא אתאבד לקיים אותו".

ח"כ שלמה קרעי, צילום: אבי מועלם ח"כ שלמה קרעי | צילום: אבי מועלם ח"כ שלמה קרעי, צילום: אבי מועלם

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר ש"זה שקר מוחלט שאנחנו רוצים להטיל דופי בוועדת הבחירות. אנחנו לא פועלים משום שיקול זר. הכל שיקולים עניינים ואם גם מאיר כהן וגם אנחנו אישרנו זה אומר שזה לא משרת אף אחד פוליטית".

חבר ועדת המשנה ח"כ שלמה קרעי מהליכוד מאשים בתגובה את שטרן ב"ניסיון להסתיר מהציבור מידע חשוב על ועדת הבחירות". לדבריו, "יש חשיבות מרובה להיחשף למדע בהקדם האפשרי ולפני הבחירות. זאת, בפרט בנוגע ליום הבחירות ולספירת הקולות". לדבריו, "דחיית הישיבה נותנת תחושה של ניסיון להסתיר את הליקויים בהליכי הבחירות כדי למנוע את תיקונם". לדבריו, שטרן "ממציא אסכולה חדש של פרסום דו"חות לאחר שפג תוקפם".

 

מבקר המדינה וועדת הבחירות לא היו מעוניינים להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות