אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצטרף לטרנד: אנליסט נכנס לפעילות בתחום הקרנות המחקות צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

מצטרף לטרנד: אנליסט נכנס לפעילות בתחום הקרנות המחקות

לבית ההשקעות מצפה אתגר בכניסה לתחום הרווי והתחרותי המנהל 55 מיליארד שקל, והוא מתכוון לבנות בעצמו את המדדים

11.03.2021, 07:02 | עירית אבישר

בית ההשקעות אנליסט מצטרף לטרנד, ונכנס לתחום המדדים: אנליסט מקים פעילות של קרנות נאמנות מחקות, כך נודע לכלכליסט. אנליסט, בניהולו של איציק שנידובסקי ישיק היום קרן ראשונה בתחום התחבורה העתידית. בבית ההשקעות מתכוונים להשיק בחודשים הקרובים עוד 5 קרנות, ועד סוף השנה להיות עם מעל 10 קרנות בתחום.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה של אנליסט להיכנס לתחום הקרנות המחקות אינה טריוויאלית. ראשית, מדובר בתחום רווי למדי, עם מוצרים רבים ותחרות גבוהה. שנית, אנליסט ממותג כבית השקעות בוטיק, ופחות כסופרמרקט של מוצרים פיננסים הנשענים על טרנדים בהשקעות.

איציק שנידובסקי, מנכ"ל בית ההשקעות אנליסט, צילום: עמית שעל איציק שנידובסקי, מנכ"ל בית ההשקעות אנליסט | צילום: עמית שעל איציק שנידובסקי, מנכ"ל בית ההשקעות אנליסט, צילום: עמית שעל

באנליסט מתכוונים להתאים את אופי פעילות הקרנות המחקות לאופיו של בית ההשקעות. כלומר הם לא מתכוונים להשיק קרנות על מדדים קונבנציונליים כמו S&P 500, אלא על תחומים נישתיים, וגם בתחומים האלה הם מתכוונים לבנות בעצמם את המדד שיכלול חשיפה לכל שרשרת הייצור של אותו התחום.

כך למשל, הקרן על תחום התחבורה העתידית לא תכלול רק יצרני רכב, אלא גם ספקיות של התחום שייהנו מצמיחת הענף כמו חברות לפיתוח טעינה אלטרנטיבית, מפתחי תוכנה ושבבים לרכב וכדומה. אנליסט יבנה בעזרת עורך מדדים את הרכב המדד, כאשר המשקל של כל מניה ייקבע בין היתר גם ע"פ רמת המחירים שלה בשוק. את ניהול הקרנות יעשה בני כהן, שעבר באחרונה מאקסלנס לאנליסט, ובעבר כיהן כסמנכ"ל בקסם, שעסקה בניהול קרנות מדדים. על בניית תמהיל ההשקעות יהיה אחראי סמנכ"ל ההשקעות של החברה נועם רוקח.

ההחלטה של אנליסט להיכנס לתחום הקרנות המחקות נובעת בין היתר מכך, שתעשיית קרנות הנאמנות משתנה, ותחום הקרנות הפאסיביות צובר תאוצה. בקרנות המחקות מנוהלים כיום 55 מיליארד שקל, כאשר השחקן הגדול בתחום הוא מגדל שוקי הון. בסך הכל כולל קרנות הסל מנהל ענף המדדים 145 מיליארד שקל, כאשר השחקנית הגדולה בתחום היא קסם.

"תעשיית הקרנות השתנתה, וחלק ניכר מהגיוסים הוא לקרנות המחקות, ולא למסורתיות. יש שינוי בטעמים של היועצים בבנקים וגם של הלקוחות, שרוצים היום יותר חשיפה לחו"ל", מסביר שנידובסקי את הרקע להחלטה להיכנס לתחום.

ובכל זאת, נראה כי הקרנות הללו עוסקות בטרנדים, שהיום יעלו ומחר יירדו. זה פחות מתאים לאופי הפעילות של אנליסט, לא?

"האתגר שלנו זה לא לרכב על טרנדים, אלא ללכת על תחומים עם אופק השקעה של שנים קדימה. לכן אנחנו מסתכלים על שרשרת הערך של התחום, ואז אם למשל תחום הרכבים עצמם נסחר במחיר גבוה, אז מראש יוצרים חשיפה לתחומים משיקים באותו עולם, כדי לבנות נכון יותר את התמהיל לטווח ארוך".

בית ההשקעות אנליסט שנסחר בבורסה לפי שווי של 250 מיליון שקל, מנהל כיום נכסים בהיקף של 17 מיליארד שקל. באנליסט מעריכים שהקרנות המחקות יהוו מנוע צמיחה לפעילות החברה. מניסיון העבר ניתן לראות כי קרנות מחקות, שמזהות נכון טרנדים, מצליחות לעיתים לגייס תוך כמה חודשים מאות מיליוני שקלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות